sist endocrin

5
Proiect de lectie Clasa : a-VII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : Coman Mihaela Denisa Obiectul: Biologie-Anatomie Unitatea de învaţare: Glandele endocrine Tema : Glandele endocrine si rolul lor Scopul lecţiei: Cunoaşterea alcătuirii sistemului nervos pentru conştientizarea importanţei acestuia în funcţionarea normală a organismului. Competenţe specifice: Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman; (1.1) Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu (1.2) Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; (2.1) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.(4.1) Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: Sa defineasca corect notiunea de glanda endocrina; Sa descopere denumirea glandelor endocrine si localizarea acestora in organism; Să identifice rolul acestor glande si hormonii secretati; Să precizeze afectiunile determinate de hipersecretia si hiposecretia acestor glande.

Upload: denisa-mihaela-coman

Post on 14-Nov-2015

28 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

gththgfhgfhgfhf

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect de lectieClasa : a-VII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Profesor : Coman Mihaela DenisaObiectul: Biologie-Anatomie

Unitatea de nvaare: Glandele endocrine Tema : Glandele endocrine si rolul lorScopul leciei: Cunoaterea alctuirii sistemului nervos pentru contientizarea importanei acestuia n funcionarea normal a organismului.

Competene specifice:

Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman; (1.1)

Stabilirea relaiilor ntre funciile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman i influena factorilor de mediu (1.2) Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; (2.1) Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.(4.1) Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie:

Sa defineasca corect notiunea de glanda endocrina;

Sa descopere denumirea glandelor endocrine si localizarea acestora in organism; S identifice rolul acestor glande si hormonii secretati; S precizeze afectiunile determinate de hipersecretia si hiposecretia acestor glande.Tipul leciei: Lecie de predare si asimilare de noi cunostinte Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:

,, floarea de lotus,, observaia, explicaia, invatarea prin descoperire. b. Resurse materiale:

manual, atlas, carti de specialitate, fise de lucru, markeri, foarfeca, lipici, flipchart, hartie A4 colorata

c. Forma de activitate: frontal, pe grupe.

Locul de desfurare: sala de clas.

Evaluare: formativ prin chestionare oral.

Bibliografie:

Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova; Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova; ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.

DESFURAREA LECIEIEtapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Organizarea clasei- pregtete materialul didactic;

- noteaz n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei.- i pregtesc crile i caietele;

Captarea ateniei- Prezinta o plansa cu glandele endocrine si incurajeaza elevii sa-si exprime parerea despre subiectul lectiei de astazi- ascult explicaiile profesorului;

Anunarea temei

i obiectivelor - anun i scrie pe tabl tema leciei i prezint obiectivele care exprim ceea ce elevii trebuie s cunoasc la terminarea leciei.- noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.

Obinerea performanei - Profesorul defineste notiunea de glanda endocrina, precizeaza glandele endocrine ,localizarea acestora, rolul lor in organism, afectiunile determinate de hipofunctia si hiperfunctia acestora

Cere elevilor pas cu pas sa completeze fisa de lucru precedent; - Profesorul mpreun cu elevii pregtesc desfurarea momentului de evaluare. mparte clasa in 6 grupe de cte 3-4 elevi i le mparte acestora materialele necesare: petale colorate diferit, markeri, foarfeca, , atlas Explica elevilor ce au de facut. Pe o hartie la flipchart lipeste centrul florii de lotus pe care este trecut titlul lectiei.

Profesorul cere ca in cadrul grupului elevii sa colaboreze si sa completeze petalele florii de lotus.- elevii urmresc explicatiile profesorului i se pregtesc s rspund la ntrebri;

- completeaza fisa primita sub indrumarea profesorului- elevii prezinta celorlalti colegi de clasa, intr-un minut fiecare, informatiile obtinute si lipeste petala de lotus pe foaia de flipchart

Evaluarea performanei elevilor- prin chestionarea oral pe tot parcursul leciei

- noteaz elevii care dau rspunsuri complete i corecte. - se gndesc i rspund la ntrebri.

Intensificarea reteniei i asigurarea transferului- periodic realizeaz fixarea parial a noiunilor prin ntrebri ce necesit argumentare, insistnd asupra aspectelor cu importan major;

- rspund la ntrebrile adresate de profesor, dovedind atingerea obictivelor fixate la inceputul lectiei.

Tema pentru acasaTranscrierea fisei de lucru in caiet si punerea fisei la portofoliu .