seminar educatia civica proect

3
Proiect didactic Educatia civica,clasa a X-a “A” profil uman Data 24 martie 2015 Professor Andronache Raisa Tipul lectiei: Lectie de sinteza Tema: Viata si sanatatea- valori personale si sociale Competenta specifica: Solutionarea problemelor individuale, de grup si comunitare; Subcompetenta: Justificarea importantei echilibrului emotional si a comportamentului decent pentru un mod sanatos de viata. Obiective operationale: O1- A defini termenii: sanatate,dimensiunile sanatatii,mod sanatos de viata,comportament riscant pentru viata si sanatate. O2- A analiza componentele “sanatatii”,stilului de viata sanatos in comparatie cu cel riscant; O3- A identifica cauzele si consecintele problemelor stringente ale societatii contemporane; O4- A expune propria opinie asupra problemelor discutate in cadrul lectiei; Demersul metodic al activitatii: Etapele lectiei Strategia didactica Timp limi ta Metode si procedee 1 2 3 4 1.Evocarea 1. “Citate”- Comentarea asupra maximelor si citatelor 2 min Discutie dirijata 2. Se anunta tema, competenta, subcompetentele,obiectivele 2 min Explicare 3. Numiti cuvintele cheie din tema lectiei 1 min Individua l 4. Ce este sanatatea in viziunea voastra? 2 min 5. Care sunt dimensiunile personalitatii? 3 min

Upload: vlad-andronache

Post on 17-Dec-2015

30 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

Seminar Educatia Civica Proect

TRANSCRIPT

Proiect didacticEducatia civica,clasa a X-a A profil umanData 24 martie 2015Professor Andronache RaisaTipul lectiei: Lectie de sintezaTema: Viata si sanatatea- valori personale si socialeCompetenta specifica: Solutionarea problemelor individuale, de grup si comunitare;Subcompetenta: Justificarea importantei echilibrului emotional si a comportamentului decent pentru un mod sanatos de viata.Obiective operationale: O1- A defini termenii: sanatate,dimensiunile sanatatii,mod sanatos de viata,comportament riscant pentru viata si sanatate. O2- A analiza componentele sanatatii,stilului de viata sanatos in comparatie cu cel riscant; O3- A identifica cauzele si consecintele problemelor stringente ale societatii contemporane; O4- A expune propria opinie asupra problemelor discutate in cadrul lectiei;

Demersul metodic al activitatii:Etapele lectiei Strategia didacticaTimp limitaMetode si procedee

1234

1.Evocarea1. Citate- Comentarea asupra maximelor si citatelor2 min

Discutie dirijata

2. Se anunta tema, competenta, subcompetentele,obiectivele2 minExplicare

3. Numiti cuvintele cheie din tema lectiei1 minIndividual

4. Ce este sanatatea in viziunea voastra?2 min

5. Care sunt dimensiunile personalitatii?3 min

2.Realizarea sensulu1. Prezentarea imaginilor2. Care este mesajul transmis de imaginile vizionate?3. Ce intelegeti prin mod de viata sanatos si stil de viata riscant?4. Care comportamente ale omului le considerati mai riscante pentru virsta copiilor?

4 min

Individual

5.Imaginati-va ca comportamentele riscante sunt niste personae reale care au drept scop elaborarea unor planuri impotriva organismului uman.Imaginati-va cum gindesc,ce scopuri au si cum intentioneaza acesti rau facatori sa afecteze in mod negativ sanatatea omului.Realizati Portretul rau facatorului

5 min

Portretul-robot

6. Prezentarea unor situatii-problema la proector si identificarea de catre elevi a problemelor prezentate4 minVideo

7. Prezentarea cauzelor,consecintelor,problemelor identificate de catre elevi sub forma unui copac8 minCopaculActivitate in grup. Prezentare

8. Concluzii,generalizari1 min

3.Reflectia1. Extragerea din Cutia Pandorei produse alimentare si analiza substantelor chimice intilnite pe ambalaj.Elevii vor determina impactul asupra sanatatii.Grupurile vor prezenta concluziile identificate printr-un reprezentant.

8 minCutia PandoreiActivitate in grup. Prezentare

2. Din informatiile primite la modulul studiat si de la lectia data numiti 3 lucruri importante de care veti tine cont pentru a va proteja sanatatea si 3 lucruri ce le veti transmite apropiatilor despre sanatatea ca o valoare sociala.

2 minInimioareActivitate in perechi.Poster

4.Debrifare1. Cum va-ti simtit astazi?2. Ce va placut de la activitate?3. Evaluarea elevilor2 minConversatie

5.Extinderea-sarcini de invatare1. Prezentarea proectelor incepute in cadrul activitatilor la acest modul la lectia de evaluare.1 minExplicatia