scoala proiect.cri

5
Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova Direcţia Învăţămînt Donduşeni A P R O B : C O O R D O N A T: ____/_______/20____ ____/_______/20____ _________ Pilipenco Dina ______________ Sochirca Elina Proiect didactic SUBIECTUL: “Scoala ne invata a trai in pace” Clasa IV-a Serdeşniuc Cristian A.,

Upload: maiagheorghiu

Post on 25-Oct-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Scoala Proiect.cri

Ministerul Educaţiei al Republicii MoldovaDirecţia Învăţămînt Donduşeni

A P R O B : C O O R D O N A T:____/_______/20____ ____/_______/20____

_________ Pilipenco Dina ______________ Sochirca Elina

Proiect didactic

SUBIECTUL:

“Scoala ne invata a trai in pace”

Clasa IV-aSerdeşniuc Cristian A.,Învăţător în învăţămînt primar

GD “Doi”

Page 2: Scoala Proiect.cri

Anul şcolar: 2012-2013

PROIECT DIDACTIC Data: 1 septembrie 2012 Diriginte: SERDEŞNIUC CRISTIAN A. Disciplina: Dirigentia Subiectul: “Şcoala ne învaţă a trăi în pace” Timp: 45 minute. Scop:

- Formarea motivaţiei elevului de a învăţa. - Dezvoltarea interesului pentru şcoală.

Obiective operaţionale:O1 – Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt, libertate, plai, grai, democraţie, popor, obicxeiuri, pace;O2 – Să realizeze un interviu simulat între învăţător şi elev; elev- elev la tematică;O3 – Să explice necesitatea învăţării;O4 – Să discute rolul şcolii în societate;O5 – Să redacteze un mesaj stimulator pentru toţi elevii din şcoală cu referire la subiectul lecţiei.

Metode şi procedee didactice:- Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei, metoda

semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu, povestire, observare, energizant, întrebări- panel.

Suport didactic:- Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor.

Forme de evaluare:- Frontal, în grup, individual.

Etapele lecţiei

Repertoriul dirigintelui Strategii didactice

Activitatea elevilor

Evocare - Salutul cu clasa.- Energizantul: „Salut”

Salut, mă numesc domnul Cristian, sunt un profesor.

Comunicare. Energizant.

Organizarea materialelor pentru lecţie. Organizarea în bănci. Salutul cu dirigintele.

- Salut dl Cristian, sunteţi un profesor.

(energizantul continuă repede)Realizarea sensului

1. Acrostihul cuvîntului „scoală”

- Comunicare în baza celor expuse.

2. Să privim careul propus:S N V I N RC I A I V DO E T A I PA T A R A T

Metoda semnificaţiilor ascunse.

Descoperire. Demonstrare.

S- sinceritateC- copiiO- omenieA-amabilitateL- limba maternăA – absolvire, etc.

- EXPRESIA: „Scoala te învaţă a trăi în viaţă”.

- Elevii comunică despre

Page 3: Scoala Proiect.cri

L A A T T A3. Anunţarea subiectului şi a

obiectivelor.4. Asaltul de idei „Scoala”

5. În timp de un minut veţi scrie pe o fişă de ce învăţaţi. Motivaţi alegerea, care este scopul pentru care voi învăţaţi?

6. Să completăm textele calchiate:

a. Pentru mine şcoala este o........b. Pentru mine şcoala este un......c. La şcoală venim să............d. La şcoală întîlnim....................e. Trecînd din clasă în clasă .......f. Îmi iubesc şcoala natală.........

7. Realizarea unui interviu simulat.

Grupul A: Profesorul şi elevul. Grupul B: elevul cu colegii. Grupul C: profesorul cu

profesorii.

8. Completaţi prin 6 de ce“Şcoala porneşte de la primele litere şi continuă la maturitate”

9. Imaginaţi-vă că într-o zi s-ar închide toate şcolile. Ce s-ar întîmpla pentru un an mai apoi?

Careu

Observare.FişePlanşe rechizite şcolare.Brainstorming.

Lucru individual.

Textele calchiate.Frontal

Interviul simulat în grup.

6 way

explicareproblematizare

frază. Sesizăm tema.

Scoala: casă de cunoştinţe, casă de cultură, lăcaş sfînt, grădina copilăriei, instituţie de învăţămînt, educaţie, etc.

- Şcoala este lumea unde mă simt iubit, apărat şi apreciat...

- Elevii completează oral enunţurile astfel încît ele să aibă sens logic.

Elevii lucrează în grup, apoi prezintă numărul pregătit în faţa clasei. Vor respecta tematica lecţiei „Şcoala”.

- De ce?- Pentru că de lan aştere

omul începe a învăţa;- De ce?- Pentru că omul

permanent învaţă ceva nou.

- Pentru că şcoala există şi în familie şi în societate.

Elevii caută soluţia problematizării.

Reflecţii 10. Comunicare în acţiune:

11. Povestiţi prin argumente dovedite cum poate fi asigurată o educaţie de calitate în şcoala natală? Care este rolul şcolii în societate? Ar trebui să înveţe toţi?

12. Întrebări- panel la temă.

Comunicare ghidată

Naraţiune

Lucru în grup.

a. De ce învăţăm atît de mult?

b. Ce ar trebui şi ce nu să învăţăm?

c. Cît de mult valorează o notă bună? Etc.

Grupul A vs grupul B. Elevii pregătesc cîteva întrebări la tema lecţiei, apoi le vor înainta spre răspuns rivalilor şi verso.

Page 4: Scoala Proiect.cri

Extindere 13. Comunicat „Şcoala viitorului”Proiect şi desen la tematica. Informatie la subiect.

comunicare Sinteză oralăAprecierea rezultatelor elevilor. Notarea.