rugaciunea sf efrem sirul

10
Proiect didactic_Să petrecem perioada Postului Mare împreună cu Sfântul Efrem Sirul_clasa a VIII -a MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII ŞI TINERETULUI ŞCOALA CU CLASELE I-VIII “DIMITRIE CANTEMIRORADEA Str. SEXTIL PUŞCARIU Nr. 2A Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546 PROIECT DIDACTIC Propunător: Nichita Diana Data: 06.03.2009 Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „D. Cantemir” Oradea Clasa : a VIII – a A Disciplina : Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul din Postul Mare Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare Scopul lecţiei: dezvoltarea capacităţii de introspecţie prin meditaţie la rugăciunea Sfântului Efrem Sirul. Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: 01 - să identifice părţile rugăciunii Sfântului Efrem Sirul; 02 - să identifice păcatele şi virtuţile enumerate în rugăciune; 03 - să prezinte situaţii din viaţa lor când au săvârşit păcate/ şi-au manifestat virtuţile enumerate în rugăciunea Sfântului Efrem Sirul; 04 - să argumenteze importanţa pentru un creştin a virtuţilor menţionate în această rugăciune; 05 - să explice folosul duhovnicesc al rugăciunii Sfântului Efrem. Obiective formativ-educative*: 06 – să-şi formeze deprinderea de-a rosti această rugăciune în perioada Postului Mare; * Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este specificat momentul în care ele sunt atinse Strategia didactică 1. Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, problematizarea, povestirea, conversaţia,. 2. Mijloace de învăţământ: fişa de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală. Prof. Diana Nichita_S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 1

Upload: ioana-ionita

Post on 17-Dec-2015

233 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

ok

TRANSCRIPT

Proiect didactic_S petrecem perioada Postului Mare mpreun cu Sfntul Efrem Sirul_clasa a VIII -a

MINISTERUL EDUCAIEI, CERCETRII I TINERETULUICOALA CU CLASELE I-VIII DIMITRIE CANTEMIR

ORADEA Str. SEXTIL PUCARIU Nr. 2A

Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Nichita DianaData: 06.03.2009Unitatea de nvmnt: c. 08 D. Cantemir OradeaClasa : a VIII a ADisciplina : Religie ortodoxSubiectul leciei: Rugciunea Sfntului Efrem Sirul din Postul MareTipul leciei: consolidare i sistematizareScopul leciei: dezvoltarea capacitii de introspecie prin meditaie la rugciunea Sfntului Efrem Sirul.Obiective operaionaleLa sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

01 - s identifice prile rugciunii Sfntului Efrem Sirul;02 - s identifice pcatele i virtuile enumerate n rugciune;

03 - s prezinte situaii din viaa lor cnd au svrit pcate/ i-au manifestat virtuile enumerate n rugciunea Sfntului Efrem Sirul;

04 - s argumenteze importana pentru un cretin a virtuilor menionate n aceast rugciune;

05 - s explice folosul duhovnicesc al rugciunii Sfntului Efrem.

Obiective formativ-educative*:

06 s-i formeze deprinderea de-a rosti aceast rugciune n perioada Postului Mare;* Obiectivele formativ-educative se urmresc pe parcursul mai multor lecii i perioade colare, de aceea nu este specificat momentul n care ele sunt atinseStrategia didactic1. Metode i procedee: exerciiul, explicaia, meditaia religioas, lectura, problematizarea, povestirea, conversaia,.2. Mijloace de nvmnt: fia de lucru.

3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i individual.

Resurse bibliografice: 1. Biblia sau Sfnta Scriptur , Editura, Institului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne", Bucureti, 1982.2. Plmdeal, Antonie, Tlcuri noi la texte vechi, Editura Mitropoliei Ardealului, Sibiu,1989.

3. Schmemann, Alexander, Postul Mare, Iai, 1997.4. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", Iai, 1998.

5. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", Iai, 1999.6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei. Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.

7.Opi Dorin; Opri Monica, Metode active de predare-nvare. Modele i aplicaii la religie, Editura Sf. Mina, Iai, 2006.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt.Secvenele

lecieiOb. op.Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetodei procedeeMijloacede nv-mntForme de organizareEvaluare

123456789

1.Momentul organizatoric2'- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu eelevii si;

- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice care urmeaz s se desfoare;

- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice;exerciiulActivitate frontal

2.Precizarea coninutului, a obiectivelor i a planului de recapitulare 0102

03

04

05062'Voi prezenta elevilor coninutul, obiectivele i planul de recapitulare. Planul de recapitulare:1. Definiia postului.2. Clasificarea postului.3. Slujbe speciale svrite n Postul Mare.

4. Un cod al bunei cuviine - rugciunea Sf. Efrem Sirul.

- elevii sunt ateni la explicaiile oferite de profesor;explicaiaActivitate frontal

3.Recapitularea coninutului pe baza planului stabilit0102

02

03

02

03

04

0540'

Le voi cere elevilor s rezolve exerciiile din fia de lucru; se discut oral rezolvarea acestora. - Elevii rezolv exerciiile din fia de lucru.

Precizare:n perioada Postului Mare, la sfritul fiecrei slujbe svrite n biseric, se adaug o rugciune special. Exist o excepie: zilele de smbt i duminic. La rugciunile noastre zilnice e bine s-o adugm i pe aceasta. Este compus de Sfntul Efrem Sirul.Apoi, voi prezenta cteva date despre Sf. Efrem Sirul. S-a nscut n oraul Nisibe din nordul Mesopotamiei la nceputul secolului al IV-lea (astzi la grania dintre Turcia i Siria) i a murit n anul 373 la Edessa (n Turcia de azi), unde s-a stabilit din cauza invaziei persane. Aici a petrecut mult vreme, nvndu-i pe pgni Sfintele Scripturi i scriind chiar comentarii la Crile Vechiului i Noului Testament. A compus multe poezii i imnuri. Sfntul Efrem e cunoscut mai ales pentru imnurile i rugciunile sale de pocin (ndreptare). - Elevii ascult cu atenie.Le cer elevilor s rosteasc aceast rugciune i s identifice prile ei. - Elevii rostesc mpreun cu profesorul rugciunea cerut i identific prile ei.

Observaie: Elevii vor avea scris aceast rugciune pe o fi/caiet.

Se identific i se noteaz prile rugciunii, dup cum urmeaz:

1. Ferirea de patimi (pcate). 2. Druirea virtuilor

3. Druirea cunoaterii de sine i ferirea de judecarea aproapelui. - Elevii scriu n caiete structura rugciunii.

Apoi, se discut cererile din rugciunea Sf. Efrem Sirul i se mediteaz asupra fiecreia.

Observaie:Se vor adresa urmtoarele ntrebri: - Cum ncepe rugciunea Sf. Efrem Sirul?

- Doamne i Stpnul vieii mele - Ce recunoatem prin aceste cuvinte ? - ... c Dumnezeu este Creatorul i Stpnul vieii mele, nu eu sunt propriul meu domn i stpn.Precizare:Se poate spune c rugciunea Sf. Efrem irul este o mrturisire de credin, pentru c Dumnezeu e recunoscut ca Domn i Stpn al vieii, Domnul de via fctorul, Cel din Simbolul credinei \ din Tatl nostru, Tatl fiind autorul vieii, Creatorul.

n rugciunile pe care le adresm lui Dumnezeu noi, oamenii, suntem n ipostaza de fii, ca n rugciunea Tatl nostru sau de peniteni, ca n rugciunile de pocin.

- Elevii ascult cu atenie. - n ce ipostaz ne prezentm n faa lui Dumnezeu prin rugciunea Sfntului Efrem? - ... n ipostaza de penitent, de om care se tie i se recunoate supus pcatelor.

- Care sunt pcatele pe care le recunoatem prin aceast rugciune ?

- ... trndvia (lenea), grija de multe, iubirea de stpnire, grirea n deert.

- Ce este trndvia sau lenevia ?

- ... lipsa dorinei (voinei) de a munci. - Voi ai fost vreodat copleii de lenevie ?

- ........................

- Ai ncercat s scpai de lenevie ? Cum?

- ........................

- Ce consecine a avut lenevia? - ... exploatarea muncii altora, furtul, descurajarea ... - Care e urmtoarea cerere din rugciunea Sfntului Efrem Sirul? - ... ferirea de grija de multe - Ce nelegei prin grija de multe? - ...........................Precizare:Prin grija de multe, aici trebuie s nelegem acordarea unei atenii mai mari lucrurilor din aceast lume mai puin importante, n defavoarea lucrurilor duhovniceti. - Elevii ascult cu atenie. - Dai exemple de situaii n care ai fost copleii de grija de multe. - ............................ - De care pcat vrem s fim ferii de Dumnezeu?

- ... de iubirea de stpnire.

- Ce nelegei voi prin iubirea de stpnire? - ... dorina de dominare, de a-mi face supui, de a m crede mai bun dect alii. - Care credei c este izvorul iubirii de stpnire?

Precizare:Orict de ciudat ar prea, cele care nasc n noi dorina de stpnire sunt trndvia i descurajarea. Dac viaa mea nu este orientat spre Dumnezeu, nu are n vedere valorile eterne, n mod inevitabil ea va deveni egoist i centrat spre mine nsumi, ceea ce nseamn c toate celelalte fiine vor deveni mijloace n slujirea propriei mele satisfacii. Dac Dumnezeu nu este Domnul i Stpnul vieii mele, atunci eu devin propriul meu domn i stpn i ncep s evaluez totul n funcie de nevoile mele, ideile, dorinele i judecile mele. n acest fel spiritul de dominare pervertete relaiile mele cu alii; eu caut s-mi fac slugi (supui). - Elevii ascult cu atenie. - Pentru ce-I mai cerem ajutorul lui Dumnezeu? - ... pentru a ne feri de duhul gririi n deert ... - Ce nelegei prin grirea n deert?

- ...................................

Precizare:Dintre toate fiinele create, numai omul a primit darul cuvntului. Acest dar poate fi i un pericol, n funcie de cum este folosit. Cuvntul salveaz i cuvntul ucide; cuvntul este instrument al adevrului, dar i instrument al minciunii.

- Elevii ascult cu atenie.Mntuitorul ne spune c: De orice cuvnt deert ieit clin gura voastr vei da socoteal n ziua judecii. (Matei 12,36). - Oare aceste cuvinte ale Mntuitorului ne interzic s vorbim?

- nu, ci s fim mai ateni la modul cum vorbim - Voi suntei ateni la felul cum vorbii cu semenii ?

- ..................................

- Vi s-a ntmplat s-i suprai pe semenii votri prin unele cuvinte? Povestii.

- .................................. - Care sunt virtuile ce se cer prin rugciunea Sf. Efrem Sirul?

- ... curia, smerenia, rbdarea, dragostea.

Precizare:n faa lui Dumnezeu conteaz n primul rnd curia inimii.Solicit elevii s mediteze, ajutndu-se de urmtoarele ntrebri: - elevii mediteaz - mi feresc eu sufletul de pcate? - ............................ - Ce ar trebui s fac pentru a-mi curai sufletul, dac greesc? - ..............................i rog pe elevi s citeasc urmtoarea cerere din rugciunea Sf. Efrem i s explice ce neleg ei prin smerenie? - elevii citesc cererea;

Le cer elevilor s prezinte o situaie prin care s ilustreze cum gndete un om smerit, apoi cum gndete un om mndru, n aceeai situaie. - elevii rspund solicitrii profesorului;Se povestete o istorioar (*) care evideniaz valoarea smereniei i apoi o istorioar care ilustreaz consecinele mndriei, opusul smereniei. (**). - elevii ascult cu atenie;Le cer elevilor s identifice virtutea din urmtoarea cerere din rugciunea Sf. Efrem, s explice importana ei n viaa cretinului. - Elevii identific cererea i explic importana rbdrii n viaa cretinului.

Solicit elevii s dea exemple de persoane care au devenit modele de rbdare, pentru noi i s prezinte situaii din viaa lor cnd i-au manifestat (ne)rbdarea. - Elevii rspund: ... Mntuitorul, Sfinii Mucenici ... Le cer elevilor s identifice virtutea din urmtoarea cerere din rugciunea Sfntului Efrem. - ...............................Cer elevilor s argumenteze importana virtuilor menionate n aceast rugciune. - ................................Cer elevilor s prezinte situaii din viaa lor cnd i-au manifestat dragostea (ura) fa de aproapele i fa de Dumnezeu. - ................................Le povestesc ntmplarea Dragostea de mam (***) pentru a ilustra puterea dragostei. - ................................Precizare:Toate cererile enumerate n primele dou pri ale rugciunii Sf. Efrem sunt rezumate i adunate n cererile care ncheie rugciunea. - elevii ascult;

Adresez elevilor urmtoarele ntrebri: - Care sunt acestea? - Druiete-mi s-mi vd grealele mele i s nu osndesc pe fratele meu - Astfel spus, ce dorim de la Dumnezeu? - ... cunoaterea de sine i nejudecarea aproapelui.Precizare:Judecndu-i pe ceilali, ne osndim n definitiv pe noi nine, refuznd s ne vedem aa cum suntem i nevrnd s recunoatem c pcatul nostru e mai grav dect cel pe care l vedem la aproapele. - elevii ascult;Adresez elevilor urmtoarele ntrebri: - La ce ne ajut aceast rugciune?

- ... s ne cunoatem i s ne analizm tainele sufletului nostru.

Precizare:Rugciunea Sf. Efrem Sirul este un cod al bunei cuviine care ne nva s ne examinm sufletul prin cuvintele cele mai simple, dar i cele mai adnci. Sunt cuvinte n stare s ne nmoaie inimile, s ne druiasc blndee, s ne smereasc minile, i s ne arunce n genunchi - cci rugciunea se rostete cu metanii - ntr-o suprem prosternare, care nseamn n acelai timp micimea i mrimea noastr, cderea i nlarea noastr, intrarea n adncul din noi, n care se slluiete Dumnezeu, Cel binecuvntat n vecii vecilor, precum i termin Sf. Efrem, sublima lui rugciune. - elevii ascult;ExerciiulConver-saia

Explicaia

exerciiul

Conver-saia

explicaia

conver-saia

meditaia religioas

problema-tizarea

conver-saia

explicaia

meditaia religioasconver-saia

Explicaia

Conver-saia

explicaia

problematizarea

Explicaia

Meditaia religioas

Lectura

Conver-saia

Povestirea

Conver-saia

Povestirea

Explicaia

Conver-saia

Explicaia

Conver-saia

explicaiaFia de lucru

Activitate individual i frontalActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

4.Aprecierea activitii elevilor2'La finalul leciei, voi face aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n predarea noilor cunotine. i voi nota pe cei care au participat la lecie.

- elevii ascult aprecierile fcute de profesor ... expunereaActivitate frontal

5.Precizarea i explicarea temei pentru acas2'Anun tema pentru acas :

- S petrecem perioada postului mare n ritmul cuvintelor rugciunii Sfntului Efrem Sirul.explicaiaActivitate frontal

6.ncheiereaactivitii2'Profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal;

- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;exerciiulActivitate frontal

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)1. Ferirea de patimi Doamne i Stpnul vieii mele,

duhul trndviei,

al grijii de multe,

al iubirii de stpnire i al gririi n deert nu mi-l da mie;

2. Druirea virtuilor iar duhul curiei,

al gndului smerit,

al rbdrii i al dragostei,

druiete-l mie, slugii Tale.

3. Druirea cunoateii de sine i ferirea de judecarea aproapelui Aa, Doamne, mprate,

druiete-mi ca s-mi vd pcatele mele

i s nu osndesc pe fratele meu,

c binecuvntat eti n vecii vecilor.

AminPAGE 6Prof. Diana Nichita_S08 Dimitrie Cantemir Oradea