rugaciune si reconciliere

5
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic Al.I. Cuza Suceava CLASA: a X- a DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: RUGĂCIUNE ŞI RECONCILIERE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ DURATA: 50 minute PROPUNĂTOR: profesor Hopulele Mihai-Bogdan OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Să identifice modalităţile concrete de aplicare a virtuţilor creştine în diferite situaţii de viaţă 2. Să înţeleagă semnificaţia rugăciunii 3. Să înţeleagă care sunt tipurile de rugăciuni. STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă BIBLIOGRAFIE:

Upload: bogdan-hopulele

Post on 04-Oct-2015

252 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEUNITATEA COLAR: Colegiul Tehnic Al.I. Cuza SuceavaCLASA: a X- a DISCIPLINA: RELIGIELECTIA: RUGCIUNE I RECONCILIERE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: MIXTDURATA: 50 minute

PROPUNTOR: profesor Hopulele Mihai-BogdanOBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)1. S identifice modalitile concrete de aplicare a virtuilor cretine n diferite situaii de via2. S neleag semnificaia rugciunii

3. S neleag care sunt tipurile de rugciuni.STRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia 3. Cri de rugciuniDESFURAREA ACTIVITII

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Profesorul rostete cu elevii rugciunea

Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Rostesc rugciunea

Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. O 1 O 2

Noteaz titlul leciei pe tabl. Solicit elevilor s rspund la ntrebri legate de rugaciune.Explic elevilor cum trebuie s fie rugciunea plcut lui Dumnezeu. Prezint tipurile de rugciuni.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi nece-sar.Elevii raspund eventualelor ntrebri. Noteaz

Conversaia

Expunerea Modelarea

Frontal

Manual

Biblia

Evaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.Rostete rugciuneaSunt ateni la cerine

Rostesc rugciunea-

Schia tablei

Rugciune i reconciliereRugciunea este ridicare a minii i voinei ctre Dumnezeu.

Rugciunile noastre s fie spre ntrire sufleteasc cuvine ca atunci cnd stm de vord cu Dumenzeu. Cugetul s fie curat i ndreptat numai ctre El; memoria s prseasc toate cele pmnteti, iar inima s salte de bucurie i de dragoste.

Rugciunea nsoit prin nsemnarea cu Sfnta Cruce ne ocrotete de-a pururi viaa, cci numai prin ea punem capt pcatului.

Rugciunile pe care le-a alctuit Sfnta Biseric se ndreapt ctre Sfnta Treime, Sfnta Fecioar, Sfinii bisericii i Sfinii ngeri.