regulament de handbal mixt

2
Regulament Handbal Mixt Jocul se desfașoară după regulamentele F.R.H. în vigoare ținând cont de următoarele modificări/adăugări: 1. Pe foaia de joc pot fi înscriși maxim 16 jucatori. Lotul unei echipe nu are limită, dar trebuie anunțat organizatorilor înaintea turneului. Nu se pot face modificări ulterioare sau schimburi de jucători între echipe pe parcursul turneului. 2. Pe teren trebuie să fie în permanentă minim 3 fete, în afara portarului. În cazul în care se depășeste numărul de 3 băieți pe teren, echipa în cauză va suferi o eliminare de 1 min. acordată jucatorului în plus. 3. Durata de joc: 40 de minute, pauză 5 minute; 4 time-out-uri a câte 1 min, 2 per repriză, câte unul pentru fiecare echipă; eliminarile de joc vor avea durata de 1 min. În cazul eliminărilor nu poate fi modificată ponderea băieți/fete (ex.: daca a fost eliminat un băiat, pe perioada eliminării echipa va juca cu doar 2 băieți în teren). 4. Se folosesc doar jucători nelegitimați de cel puțin 6 luni. În cazul în care se vor folosi jucători legitimați, echipa care îi folosește va pierde meciul cu 10-0. Prin jucător legitimat se întelege un jucător care are un contract valabil cu o echipă profesionistă de Divizia A sau Liga Natională. 5. Un singur reprezentant al echipei are dreptul să discute deciziile arbitrului cu acesta. Reprezentantul este anuntat de echipe înainte începerii meciului și notat pe foaia de joc. 6. Echipele care vor întarzia mai mult de 15 minute dupa fluierul de start al meciului, vor pierde meciului cu 10-0. 7. Orele de începere a meciurilor, comunicate în prealabil, sunt obligatorii. 8. Descalificarea directă pentru jucătorii de câmp (excepție fac portarii care ies din poartă și comit un fault imprudent) atrage după sine o etapă suspendare pentru jucătorul descalificat.

Regulament Handbal Mixt

Jocul se desfașoară după regulamentele F.R.H. în vigoare ținând cont de următoarele modificări/adăugări:

1. Pe foaia de joc pot fi înscriși maxim 16 jucatori. Lotul unei echipe nu are limită, dar trebuie anunțat organizatorilor înaintea turneului. Nu se pot face modificări ulterioare sau schimburi de jucători între echipe pe parcursul turneului.

2. Pe teren trebuie să fie în permanentă minim 3 fete, în afara portarului. În cazul în care se depășeste numărul de 3 băieți pe teren, echipa în cauză va suferi o eliminare de 1 min. acordată jucatorului în plus.

3. Durata de joc: 40 de minute, pauză 5 minute; 4 time-out-uri a câte 1 min, 2 per repriză, câte unul pentru fiecare echipă; eliminarile de joc vor avea durata de 1 min. În cazul eliminărilor nu poate fi modificată ponderea băieți/fete (ex.: daca a fost eliminat un băiat, pe perioada eliminării echipa va juca cu doar 2 băieți în teren).

4. Se folosesc doar jucători nelegitimați de cel puțin 6 luni. În cazul în care se vor folosi jucători legitimați, echipa care îi folosește va pierde meciul cu 10-0. Prin jucător legitimat se întelege un jucător care are un contract valabil cu o echipă profesionistă de Divizia A sau Liga Natională.

5. Un singur reprezentant al echipei are dreptul să discute deciziile arbitrului cu acesta. Reprezentantul este anuntat de echipe înainte începerii meciului și notat pe foaia de joc.

6. Echipele care vor întarzia mai mult de 15 minute dupa fluierul de start al meciului, vor pierde meciului cu 10-0.

7. Orele de începere a meciurilor, comunicate în prealabil, sunt obligatorii.8. Descalificarea directă pentru jucătorii de câmp (excepție fac portarii care ies din poartă și comit

un fault imprudent) atrage după sine o etapă suspendare pentru jucătorul descalificat. Jucătorii care vor fi sancționați cu descalificare și cărora li se va întocmi un raport scris pentru o comportare nesportiva grosolnă, o violentă sau care vor comite orice acte de indisciplină care să pericliteze imaginea unei competiții sportive vor fi suspendați pe toata perioda turneului (ex.: scuipatul unui adversar/arbitru, gesturi cu tentă violentă adresate arbitrului, etc.).

9. În cazul în care se ajunge la egalitate de puncte într-o grupă, se iau în considerare meciurile directe, golaverajul, golurile marcare, golurile primite (în aceasta ordine) între echipele implicate în aceasta egalitate. Dacă egalitatea se menține, organizatorii vor trage la sorți echipa calificată mai departe în prezența echipelor implicate.

10. În cazul meciurilor eliminatorii, dacă după terminarea timpului de joc se menține egalitatea, se trece la executarea loviturilor de departajare de la 7m (5 jucatori, minim 2 fete de fiecare echipă). Dacă egalitatea se mentine, se execută cate o aruncare de fiecare parte până se ajunge la un câștigător. Un jucator nu va avea voie sa arunce de 2 ori de la 7 m decât după ce toti jucătorii înscriși pe foaia de joc (maxim 16 inclusiv portari) au executat aruncări de la 7 m.