punguta cu doi bani ora doi
DESCRIPTION
Punguta Cu Doi Bani Ora DoiTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 11 aprilie 2006coala Al. I. Cuza locaia Scobleni
Clasa: I
nvtor: Botez Carla Maria
Aria curricular: Limb i comunicare
Curriculum extins
Disciplina : Limba romnUnitatea de nvare: Textul mijloc de cunoatereTema: - Sunetul i litera g
Textul Pungua cu doi bani, dup Ion Creang
Tipul leciei: consolidareScopul leciei: * familiarizarea elevilor cu litera g mic de tipar;
formarea priceperilor i deprinderilor de citire corect, contient;
Obiective operaionale:
O1 s citeasc corect, contient textul nou, n gnd, n lan, selectiv ;
O2 s alctuiasc propoziii dup imaginea din manual;
O3 s gseasc alte tituri potrivite textului;
O4 s sesizeze legtura dintre imagine i text;
O5 s motiveze folosirea semnelor de punctuaie ntlnite n text;
O6 s gseasc un alt final povetii;
O7 s copieze corect propoziia respectnd alineatul, distana dintre litere, nclinarea literelor, distana dintre cuvinte;
O8 - s realizeze corect corespondena dintre cuvintele scrise cu litere de tipar i cele scrise cu litere de mn;
O9 - s participe cu plcere i interes la toate etapele leciei.
Strategia didactic:
Metode i procedee:
*metoda fonetico-analitico-sintetic, conversaia, explicaia, demonstraia, lucrul cu manualul, citirea in lant, citirea selectiv, joc didactic, munca independent,
Mijloace de nvmnt:
*alfabetar, plan cu litera, plane cu imagini din poveste, portret autor, fie de lucru, plan rebus;
Tipuri de activitate: independent, frontal i pe grupe;
Evaluare: continu, formativ;
Modaliti de evaluare:
*aprecierea, aprobarea, dezaprobarea, corectarea rspunsurilor, notarea;
Material bibliographic:
*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped., Bucuresti, 1991*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ed. ASS, Iasi, 2003DEMERS DIDACTICSecvenele lecieiOb.Coninutul instructiv-educativMetode i procedeeEvaluare
1. Moment organizatoric-pregtirea materialelor necesare pentru or
-stabilesc linitea n clas
2. Captarea atenieiCe am fcut ora trecut la limba romn?...sunetul i litera g mic de tipar i de mn.*se citesc cuvintele de pe banda alb din stnga paginii.
Conversaia
3. Dirijarea nvriiO2O3O3
O1
O5
O1O6O7Ce observai n imaginea din manual?
*se alctuiesc propoziii pe baza imaginii.
Care este titlul povetii?
Cine este autorul acestei poveti?
Se prezint portretul scriitorului.
Copii, Ion Creang s-a nscut n satul Humuleti din jud. Neam. El a fost i preot dar i nvtor. El a fcut i un abecedar. n imagine este casa n care a copilrit, despre care a povestit n Amintiri din copilrie.Cine dorete s citeasc titlul leciei? Cum este scris ?..cu litere mai ngroate.
Ce este scris sub titlu n partea dreapt?dup Ion Creang
De ce credei c este scris dup?...pentru c este un text fcut de autorii manualului avnd ca model povestea.
Citii textul n gnd i subliniai pe carte cuvintele unde ntlnii litera g mic de tipar.
se citete textul n gnd.
Cte cuvinte ai gsit?
Are legtur imaginea cu textul citit?
Se citete textul model de ctre nvtor.
Ce parte a povetii o avem noi n manual?....de nceput.
Se citete lecia n lan de dou-trei ori. Se explic expresia nu avea nici dup ce bea ap.Se explic folosirea semnului ntrebrii.
Se motiveaz titlul leciei i se gsesc alte titluri potrivite.
Cum se ncep povetile?...a fost odat.
Textul nostru se ncepe cu aceast formul?...nu.
Ce formul este folosit n loc de a fost odat?
Gsii i citii propoziia..
Ce avea moneagul?
Ce avea baba? Ce fcea btrna mereu?...mnca ou. Cum era moul? foarte srac.
Ce a fost nevoit s fac moneagul?...s alunge cocoul.Ce a gsit cocoul pe drum?*se citete selectiv textul. Cui credei c i este adresat ntrebarea de la sfritul textului?...nou Ce rspunsuri putei s dai acestei ntrebri?...monegul a devenit bogat deoarece cocoul i-a adus multe bogii. (pentru c cocoul a gsit pungua).Se prezint planele cu imagini din poveste. Se analizeaz povestind pe scurt paniile cocoului.Ce striga de fiecare dat cocoul?
Care este sfritul povetii, copii?..gina alungat a gsit o mrgic iar baba a btut-o pn a omort-o.Ce alt sfrit mai putei gsi?
Se rezolv exerciiile 1 i 2 din manual.
Se citete i se copie propoziia de pe liniatur.Conversaia
Conversaia
ExplicaiaCitirea n lan
Conversaia
Explicaia
Conversaia
Citirea selectiv
Povestirea
Problematizarea
Exercitiul Apreciez capacitatea elevilor de a alctui propoziii
Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri
Apreciez calitatea citirii
Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri
Apreciez calitatea citirii
Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri
Apreciez corectitudinea i calitatea scrierii
4. Fixarea cunotinelorO8O9Fi de lucru:
Facei corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de tipar i cele scrise cu litere de mn:
bogat gura
gura bogatstriga gri gri striga
Concurs : Gsete propoziia!
Voi prezenta pe rnd, mai multe plane pe care sunt scrise cuvintele ntr-o ordine greit, iar elevii vor trebui s le aeze n ordinea fireasc pentru a obine propoziiile..
Elevii vor fi mprii tot n trei grupe. Care grup lucreaz ct mai rapid i mai corect va fi declarat ctigtoare.
*gin baba o avea;
*un avea moul coco;
*devenit a bogat moneagul
Se analizeaz propoziiile gsite, se va aplauda echipa ctigtoare.
Exerciiul
Elemente de problematizareaConversaia
Explicaia
Apreciez capacitatea elevilor de a realiza corespodenaApreciez capacitatea elevilor de a ordona cuvintele pntru a forma propoziile
5. Activitate transcurricularO9Recunoatei personajele!
Se recit cteva poezii. Echipele vor ghici personajele intrepretate.
Se stabilete echipa care a ctigat fiind rspltit cu aplauze.Conversaia
Apreciez capacitatea de receptare a mesajului oral
6. ncheierea activitiiApreciez modul n care elevii s-au implicat n desfurarea orei, notnd sau fcnd recomandrile necesare.
TEMA: de citit lecia; de scris dou rnduri cu litera g; de transcris primele dou propoziii din text.Conversaia
Apreciez desfurarea activitii
Fi de lucru
Unii cuvntul scris cu litere de tipar cu cel scris cu litere de mn:
bogat gura
gura bogatstriga gri
gri striga
Descriptori de performan:
Foarte bine:
*realizeaz corect 4 corespondene;
Bine:
*realizeaz corect 3 corespondene;
Suficient:
*realizeaz corect 2 corespondene;
PAGE 1