propunĂtor

10
PROPUNĂTOR: Chifan Maria Cristina UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinia cu Program Prelungit „Sfânta Marina”, Câmpulung GRUPA: „Florilor”, (Nivel II) 1

Upload: maria-krysstyna-criss

Post on 04-Nov-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic grad ii

TRANSCRIPT

PROPUNTOR: Chifan Maria CristinaUNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu Program Prelungit Sfnta Marina, Cmpulung

GRUPA: Florilor, (Nivel II)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATUNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu Program Prelungit Sfnta Marina, Cmpulung

NIVEL: II (grupa mare)

TEMA ANUAL: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?

TEMA ZILEI: n lumea Primverii

VARIANTA DE REALIZARE: Joc didactic Activitate practic

DOMENII EXPERENIALE: DLC (Educarea limbajului: Joc didactic: Cu ce sunet ncepe cuvntul?)

DOS (Activitate practic: Albinie i fluturai pentru Primvar)

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi

DURATA: o zi

ACTIVITI DE NVARE:ADP: ntlnirea de diminea: De vorb cu Primvara Rutine: De dragul Primverii! Tranziii: Zboar, zboar joc de atenie

ALA 1: Art: Gze, fluturi, albine desen

tiin: Prietena mea, Primvara fie (aspecte caracteristice primverii)

Construcii: Parcul primveriiADE: DLC (Educarea limbajului: Joc didactic: Cu ce sunet ncepe cuvntul?)

DOS (Activitate practic: Albinie i fluturai pentru Primvar)

ALA 2: Jocuri de micare Florile i vntul Cursa albinelor

OBIECTIVE OPRAIONALE:DLC (Educarea limbajului):O1( s recunoasc obiectele reprezentate pe jetoane;O2( s recunoasc cu ce sunet ncepe cuvntul i s-l asocieze cu litera corespunztoare;

O3( s gseasc ct mai multe cuvinte care ncep cu sunetul iniial recunoscut;

O4( s despart n silabe cuvintele i s formuleze propoziii simple;

O5( s coopereze cu colegii n rezolvarea sarcinilor.

DOS (Activitatea practic)O1( s identifice materialele de lucru descoperite;

O2( s utilizeze tehnicile de lucru nsuite anterior (lipire);

O3( s aplice indicaiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru n realizarea temei;

O4( s coopereze cu colegii n realizarea temei.ALA (Activiti pe centre de interes):Art: - s coloreze dup contur;

- s foloseasc culorile adecvate;

- s pstreze o poziie corect n timpul lucrului.

tiin: - s recunoasc principalele caracteristici ale anotimpului primvara; - s rezolve fia respectnd cerinele acesteia;

- recunoasc cifrele.

Construcii: - s realizeze tema dat prin mbinare, asamblare, alturare;

- s lucreze n echip.

SARCINA DIDACTIC: pronunarea corect a sunetelor din componena cuvintelor i gsirea unor noi cuvinte care ncep cu sunetul iniial dat; recunoaterea literei; desprirea n silabe a cuvintelor; formularea de propoziii simple cu cuvintele date.

REGULILE JOCULUI: va fi numit un copil cu ajutorul baghetei date de Zna Primvar s denumeasc obiectul descoperit pe jeton, preciznd sunetul cu care ncepe. Copilul care a sesizat sunetul iniial al cuvntului are dreptul s numeasc un coleg care trebuie s gseasc un obiect n sala de grup care ncepe cu acelai sunet, apoi el numete un alt copil care s gseasc litera corespunztoare cuvintelor i s formuleze propoziii cu ajutorul colegilor din echipa sa.ELEMENTE DE JOC: bagheta, aplauze, mnuirea, surpriza, ghicitori, deplasarea.

STRATEGII DIDACTICE:(METODE I PROCEDEE:- observarea;

- explicaia;

- demonstraia;

- conversaia;

- problematizarea;

- descoperirea;

- exerciiul;

- munca n echip;

- Turul Galeriei.

(MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru cu insecte, fie de lucru cu caracteristicile primverii, creioane colorate, o scrisoare, baloane, truse de construcii, bagheta, jetoane, medalioane, lipici, carton colorat, role, erveele, recompense.(FORMA DE ORGANIZARE: pe echipe, frontal, individual.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- M. E. C .I., Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani);

- Activitatea integrat n grdini ghid metodic, Editura DPH, Bucureti, 2008;

- Educaia Timpurie, Editura Arlequin, Bucureti, 2014;

- Jocuri didactice pentru grdinia de copii, Editura E.D.P., Bucureti, 1976;

- Revista nvmntului Precolar Nr. 1 2/2011: Editura Arlequin, Bucureti.

SCENARIUL ZILEInainte de venirea copiilor n sala de grup sunt pregtite materialele i se amenajeaz sectoarele de activitate. Ziua debuteaz cu:.D. De vorb cu Primvara Salutul la sosirea copiilor vor primii fiecare cte un medalion. Dup servirea micului dejun copii se reunesc n semicerc spunnd:Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit,

n semicerc ne adunm

i frumos ne salutm!

Prezena: Dup ce ne-a adunat

i frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntlnit

Cine oare n-a venit? (verificarea copiilor abseni).

Calendarul naturii: - se completeaz panoul;

- anotimpul n care ne aflm;

- ziua de azi;

- ziua de ieri;

- ziua de mine;

- vremea de afar.

Rutine: De dragul primverii deprinderea de a proteja natura.Tranziia: Zboar, zboar joc de atenieAnun copii ce vor avea de fcut azi. La centre vor colora insecte, vor rezolva fie despre Primvar i vor construi un parc al primverii.

Tranziie: Zum, Zum, Zum, albinia mea! joc de micare

n cadrul DLC copiii vor desfura un joc didactic n care s rezolve o serie de cerine, s rspund la ntrebri, s rspund la ghicitori, s formuleze propoziii.

Tranziie: Dansul fluturilor! euritmie

La DOS copiii vor asambla i lipi elemente decupate pentru realizarea de albinie i fluturai, fiecare aezndu-se dup insecta de pe medalion, pentru a-i aduce napoi albiniele i fluturaii primverii care i-a pierdut.

La final copiii vor executa jocurile de micare: Florile i vntul i Cursa albinelor.

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE

ACTIVITIIOB.

OPR.CONINUTUL ESENIALIZATSTRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEEEVALUARE

1. MOMENTULORGANIZATORICSe creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare unei bune desfurri a activitii:

aerisirea slii de grup;

aranjarea mobilierului;

pregtirea materialului didactic;

introducerea copiilor n sala de grup.

ntlnirea de diminea: De vorb cu Primvara - salutul, completarea calendarului naturii, prezena la grup.

2. CAPTAREAATENIEISe prezint scrisoare primit de la Zna Primvar lsat ntr-un co cu flori:Dragi copii,

Bun gsit!

Chiar daca eu nu am venit,

S ne amintim ndat,

Cum e primvara toat?

ns eu sunt cam suprat

Ceva cumplit s-a ntmplat,

i v rog eu foarte mult

S m ajutai acum.

S gsesc insectele,

Fluturaii i albiniele.

Dar nainte de toate

Un joc frumos sa-mi artai

Cuvinte i litere ce le nvai

i propoziii frumoase formulai.

Iar apoi sa-mi artai

Cum i ce putei lucrai.

S lipii, s asamblai

Fluturii i albinele s mi le aflai.

Vrei sau nu s m-ajutai?

Dup citirea scrisorii le propun s acceptm provocarea znei.- expunerea;

- observaia;

- explicaia.- frontal.

3. REACTUALIZAREA CUNOTINELORCopiii se ndreapt spre cele dou centre deschise. Dup intuirea materialelor, se formeaz grupele de lucru.

Art: s coloreze dup contur fiele date;Construcii: s realizeze tema dat prin mbinare, asamblare, alturare;

tiin: s rezolve cerinele de pe fie, cu caracteristicile anotimpului primvara.- exerciiul;

- explicaia.- pe grupe.

4.ANUNAREA TEMEI I AOBIECTIVELORSe prezint copiilor tema i obiectivele propuse pe nelesul lor. Vom desfura jocul numit: Cu ce sunet ncepe cuvntul? pentru zna Primvar, pentru a-i dovedi c suntem copii istei. Va trebui s recunoasc imaginile de pe jetoane, s despart n silabe, s gseasc litera corespunztoare sunetului iniial i s formuleze propoziii simple. Dup desfurarea jocului didactic, vor realiza fluturi i albine pentru florile primverii, pentru a nu mai fii suprat.- expunerea;

- explicaia.- oral

- frontal

5. DESFURAREAACTIVITII

(explicarea regulilor de joc i demonstrarea lui)DLCVoi explica regulile jocului, formnd dou echipe Echipa Fluturailor i Echipa Albinielor apoi voi nominaliza un copil cu ajutorul unei baghete date de Zna Primvar, care va ajuta la ndeplinirea sarcinilor. Rezolvarea sarcinilor va fi recompensat cu cte o petal prin compunerea unei flori. Cei care termin complet floarea, va fi echipa ctigtoare.Se va realiza jocul demonstrativ, pentru nelegerea modului de desfurare a jocului didactic, dup care se va trece la executarea propriu zis a lui.- explicaia;- demonstraia;- observaia;

- exerciiul.- oral

- frontal

6. OBINEREAPERFORMANEI

(executarea jocului)O1O2

O3

O4

O5Sarcina 1Recunoate i denumete obiectele de pe jetoane, spune cu ce sunet ncepe, d i alte exemple de cuvinte cu acelai sunet iniial i gsete litera corespunztoare.

Sarcina 2Formuleaz propoziii simple cu imaginile de pe jetoanele descoperite.

Sarcina 3Extrage un cartona i rostete prima silab reprezentat de pe jeton i ghicete imaginea, apoi caut n sala de grup un obiect asemntor.

Sarcina 4Extrage o bil surpriz din co, i d rspuns corect ghicitorilor.

Sarcina 5Ajutai Zna Primvar s gseasc fluturaii i albiniele pierdute, realiznd noi alii.

Tranziie: Albinia- exerciiul;

- explicaia;

- problematizarea;

- observaia- oral

- frontal- pe echipe

7. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI DE CUNOTINEDOSO1

O2

O3

O4Se aaz la mese n dou echipe, ca cele reprezentate de pe medalioane. Se descoper i intuiesc materialele de pa mese, explicndu-se modul de realizare al lucrrilor:

- se pune lipici pe buci i se lipesc prile componente pe rola de hrtie, respectnd ordinea efecturii temei:

- se efectueaz exerciii de nclzire a muchilor mici a minii.

1.Bate palmele uor,Bate palmele de zor!Unu, doi, trei!Unu, doi, trei!2.Eu strng pumnii i-i desfacDegetelor fac pe plac.Unu - doi, unu - doi,Toi suntem acum vioi!3.Plou uor. S auzim!Cu vrful degetelor masa lovim.Plou mai tare. Ploaia tot vine, Lovim cu degetele bine.Se trece la realizarea lucrrii propriu zise. n timp ce copiii execut lucrrile, voi trece pe la fiecare pentru a-i ndruma, stimulndu-le ncrederea n forele proprii.

Dup terminarea lucrrilor, voi organiza o mic expoziie i vom exprima preferinele i prerile cu privire la modul cum s-a lucrat i cum arat.

Se va trece la jocurile de micare pe un fond muzical.- explicaia;

- exerciiul;

- observaia;

- demonstraia;

- conversaia;

- Turul galeriei

- pe grupe

8. REALIZAREAFEEDBACK-ULUISe realizeaz pe tot parcursul activitii, prin ntriri pozitive ale rspunsurilor fiecrui copil, prin ncurajri.

9. EVALUAREASe vor face aprecieri globale i individuale asupra modului cum s-au comportat la activitate i ct de activi au fost, dup care urmeaz recompensa lsat de Zna Primvara.- conversaia;

- recompensa.- individual

- frontal.

PAGE 6