proiectul didactic

7
PROIECT DIDACTIC Şcoala: Şcoala Gimnazială ,,Constantin Tomescu” Pleşeşti, structura Valea Glodului Profesor: Pali Lăcrămioara Obiectul: Limba şi literatura română Data : 15.11. 2013 Clasa: a VI-a Tema: ,,Lec ia de limba i literatura român - lec ie pentru via ţ ş ă ţ ţ ă Tipul lecţiei: dezvoltarea abilităţilor de viaţă Competenţe generale, sociale şi civice: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; Competenţe specifice 1.1 distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferenţieri între informaţiile receptate din surse diverse; 1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1 înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ); 2.2 utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral; 2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog; 3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric; 3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite; 4.1 redactarea textelor cu diverse destinaţii; Valori si atitudini: Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii; Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate; 1

Upload: marius-pintilii

Post on 12-Jul-2015

1.047 views

Category:

Education


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectul didactic

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Şcoala Gimnazială ,,Constantin Tomescu” Pleşeşti, structura Valea GloduluiProfesor: Pali LăcrămioaraObiectul: Limba şi literatura românăData : 15.11. 2013Clasa: a VI-aTema: ,,Lec ia de limba i literatura român - lec ie pentru viaţ ş ă ţ ţ ”ăTipul lecţiei: dezvoltarea abilităţilor de viaţă

Competenţe generale, sociale şi civice:1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

Competenţe specifice1.1 distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferenţieri între informaţiile

receptate din surse diverse;1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;2.1 înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ);2.2 utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral;2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog;3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;4.1 redactarea textelor cu diverse destinaţii;

Valori si atitudini:

• Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;

• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;

1

Page 2: Proiectul didactic

• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a

înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;

• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea

orizontului cultural;

Obiective operaţionale :La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1. să prezinte momentele subiectului din textul studiat;O2. să indice trăsăturile unor personaje;O3. să precizeze modalităţile de caracterizare;O4. să recunoască modurile de expunere din textul suport;O5. să identifice valorile transmise prin textul literar;O6. să-şi exprime opinia cu privire la diferite situaţii;O7. să găsească soluţii pentru probleme de viaţă ridicate de textul suport;O8. să redacteze diferite tipuri de texte pornind de la opera literară dată.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, rebusul, lectura expresivă, problematizarea, jocul de rol, gândirea critică, inteligenţele multiple.Mijloace didactice: fişe de lucru, tabla, planşe, text suport, markere, laptop, prezentare power-point, videoproiector.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.Resurse: capacităţile normale de învăţare a elevilor cunoştinţele lor anterioare timpul de învăţare : 50 minute Bibliografie:- Cîntiuc, Rita (coordonator), Limba şi literatura română. Teme pentru timpul liber, Editura Nomina, Piteşti, 2010;- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VI-a, Bucureşti, 2009;- Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura Emia, Deva, 2007;- Mazilu-Ionescu, Elena, Jercea, Valentina, Limba română- manual pentru clasa a VI- a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008;- Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2008;

2

Page 3: Proiectul didactic

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

Timp Ob. Op.

Conţinutul lecţiei Resurse Formede or-ganizare

Metode şiprocedee

Evaluare

1.Moment organizatoric

1min

Se consemnează prezenţa elevilor la oră.Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.

Frontală Conversaţia

2.Verificarea temei

7 min

Elevii au avut de realizat materiale care se încadrează în domeniile*geografie – localizarea Cetăţii Neamţului, harta judeţului, imagini* istorie – date despre domnitori şi evenimente, ppt*psihologie – definirea unor termeni precum curajul, patriotismul, mândria, demnitatea, impulsivitatea, linguşeala, evidenţierea caracterului pozitiv/negativ al acestora* literatură – autori şi fragmente de opere literare în care apare imaginea Cetăţii Neamţului

Internet DicţionareImaginiPlanşeVideo-proiector

Frontală Conversaţia

Explicaţia

Apreciez modul de lucru al elevilor.

3.Captarea atenţiei

3 min

Se propune rezolvarea unui rebus. Între literele A şi B se află titlul lecţiei.

1. Numele regelui trufaş.2. Luna în care se desfăşoară acţiunea textului

studiat.3. Imperiul Otoman are ca simbol o...4. Sinonimul cuvântului posomorât.5. Prenumele scriitorului operei studiate.6. Mijloc intern de formare a cuvântului cetăţuia.7. Hatmanul linguşitor se numeşte...8. Cuvintele vechi din text se numesc....9. Numele domnitorului român pe care Sobieski

doreşte să se răzbune este...10. Figură de stil bazată pe opoziţia a doi termeni.

Rebus Frontală Găsirea răspunsului corect.1. Sobieski2. septembrie3. semilună4. trist5. Costache6. derivare7. Potoţki8. arhaisme9. Cantemir10. antiteză

3

Page 4: Proiectul didactic

4. Anunţareasubiectului şi enumerarea obiectivelor

1 min

Se prezină elevilor tema. Se scrie titlul pe tablă, se expun obiectivele.

TablaCaieteCreta

Frontală Expunerea

5. Dirijarea învăţării şi asigurarea feed-back-ului

20min

O1O5

O2O3

O4O6

Întrebări cu privire la opera epică.

Elevii primesc fişele cu sarcini de lucru şi rezolvă în echipă.

Grupa I

1. Prezentați pe scurt momentele subiectului din opera literară ,,Sobieski şi românii” de Costache Negruzzi.

2. Ce fragment/moment din textul studiat considerați că

vă oferă cele mai multe învăţăminte pentru a vă descurca

în viață?

Grupa a II-a

1. Numiți trei însuşiri morale ale bătrânului plăieş;

ilustrați-le cu exemple, precizând modalitatea de caracterizare.

2. În care dintre trăsăturile bătrânului plăieș vă regăsiţi?

V-ar putea ajuta cândva în viață această trăsătură?

Grupa a III-a

1. Numiți modurile de expunere folosite în textul studiat;

extrageți scurte fragmente prin care să le ilustrați.

2. Recitiți dialogul dintre Sobieski, Iablonovski și

Fişe de lucru

Frontală

Pe grupe

Exerciţiul

Problemati-zarea

Îndrum elevii în rezolvarea cerinţelor.

Elevul raportor al fiecărei grupe citeşte răspunsurile.

Verific răspunsurile, efectuez corecturile necesare.

4

Page 5: Proiectul didactic

O7O8

Potoțki din intrigă. Discutaţi apoi despre importanţa de a

stăpâni arta conversației, despre manipulare (lingușire) și sinceritate.

Grupa a IV-a

1. Modificați schimbul de replici de mai jos dintre

bătrânul plăieș și tânărul venit de la Iași, astfel încât să se evite comunicarea conflictuală:

"- Dar noi suntem numai nouăsprezece și asta-i o oaste întreagă, observă unul; cum se ...- Taci, mucosule! îl curmă bătrânul. Te temi că-i pieri!

Mare pagubă! un mișel mai puţin."

2. Dați exemplu de cel puțin trei situații din realitate în care pot apărea conflicte verbale. Cum ar putea fi evitate?

6. Obţinerea performanţei

12 min

O8

O6

Solicit elevilor rezolvarea următoarelor sarcini de lucru:

Grupa I

1. Cetatea Neamţ reprezintă un punct de atracţie pentru turişti. Realizaţi un afiş/poster prin care să anunţaţi evenimentele organizate cu ocazia ,,Festivalului medieval” desfăşurat în incinta cetăţii.

Grupa a II-a

1. Dramatizaţi fragmentul dialogat dintre sol şi bătrânul plăieş.

Grupa a III-a1. Încercaţi să vă imaginaţi viaţa fără să aparţineţi unui

Fişe de lucru

Pe grupe

Poster

Joc de rol

Elevii realizează un poster în care prezintă programul festivalului medieval.

Actorii interpretează rolurile celor două personaje.

Completează poemul.

5

Page 6: Proiectul didactic

O8

O6O8

popor şi fără să aveţi o patrie. Completaţi suita de comparaţii, prin care să vă exprimaţi sentimentele şi încheiaţi poemul vostru cu un enunţ imperativ, după modelul :

Un popor fără patrie esteCa un copac fără rădăcini, Ca………………………………………………,Ca………………………………………………,Ca cerul fără stele,Ca………………………………………………,Ca………………………………………………,Dragii mei,…………………………………………………!

Grupa a IV-a

1 Redactaţi o scrisoare adresată unui personaj din operă, prin care vă exprimaţi dezaprobarea faţă de faptele sale şi îi daţi câteva sfaturi.

Inteligenţele multiple

Dezvoltarea gândirii critice

Îşi exprimă nemulţumirea, dau sugestii de comportare adecvată.

7. Autoevaluareşi interevaluare

4 min

Te pregăteşti să mergi în excursie către Cetatea Neamţului. După ora de astăzi ţi-ai pregătit un bagaj de cunoştinţe.

1. Am aflat un lucru nou………………….2. Mi-a plăcut faptul că.............................3. În timpul lecţiei aş fi vrut să...................4. Am avut dificultăţi atunci când...............5. Îmi acord nota….. şi sunt………………...

Fişă de autoevalu-are

Indivi-dual

Dezvoltarea gândirii critice

Colegii îşi adresează întrebări cu privire la cerinţele fişei de autoevaluare. Sunt/nu sunt de acord cu nota acordată.Fac sugestii.Motivează răspunsurile.

8.Asigurarea retenţiei şi a

2min

Tema pentru acasăRedactaţi o compunere de 15-20 de rânduri cu titlul ,,Un împărat trufaş”

Caiete Frontală Explicaţia Apreciez activitatea elevilor şi îi notez

6

Page 7: Proiectul didactic

transferului pe cei care s-au evidenţiat.

7