proiectdidactic-mirosul florilor

5
PROIECT DIDACTIC Grupa: Pregătitoare Tema: Primăvara Subtema: Mirosul florilor I. ARII DE STIMULARE 1) SECTORUL: ARTĂ Mijloc de realizare: desen Subiectul: Flori de primăvară Obiective operaţionale: - să-şi formeze deprinderea de a desena; - să redea liber tema planificată; - să utilizeze corect instrumentele de lucru; - să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru. Activitatea copiilor: Copiii vor desena flori de primăvară cunoscute de ei. Resurse materiale: Foi de desen, creioane colorate. Evaluare: Copiii precizează florile desenate şi culorile utilizate. 2) SECTORUL : ARTĂ Mijloc de realizare: Modelaj Subiectul: Flori de primăvară Obiective operaţionale: - să pregătească materialul de modelat prin rupere şi frământare; - să modeleze plastilina prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de planşetă, mişcare circulară, apăsare, aplatizare. Activitatea copiilor: Copiii vor denumi materialul care-l au pe măsuţe. Vor efectua câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii, după care vor începe să modeleze flori de primăvară de diferite culori. Resurse materiale: Plastilină, planşete.

Upload: veronica-dumitrache

Post on 09-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

mi

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Pregtitoare

Tema: Primvara

Subtema: Mirosul florilor

I. ARII DE STIMULARE

1) SECTORUL: ART

Mijloc de realizare: desen

Subiectul: Flori de primvar

Obiective operaionale: - s-i formeze deprinderea de a desena;

- s redea liber tema planificat;

- s utilizeze corect instrumentele de lucru;

- s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru.

Activitatea copiilor: Copiii vor desena flori de primvar cunoscute de ei.

Resurse materiale: Foi de desen, creioane colorate.

Evaluare: Copiii precizeaz florile desenate i culorile utilizate.

2) SECTORUL : ART

Mijloc de realizare: Modelaj

Subiectul: Flori de primvar

Obiective operaionale: - s pregteasc materialul de modelat prin rupere i frmntare;

- s modeleze plastilina prin micarea translatorie a palmelor fa de planet, micare circular, apsare, aplatizare.

Activitatea copiilor: Copiii vor denumi materialul care-l au pe msue. Vor efectua cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii, dup care vor ncepe s modeleze flori de primvar de diferite culori.

Resurse materiale: Plastilin, planete.

Evaluare: Copiii vor denumi florile modelate, culorile, tehnica de lucru.

II. ACTIVITATE COMUN

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Mijloc de realizare: Memorizare: Lcrimioare de Vasile Alecsandri

Subiectul activitii: Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale.

Obiective de referin:

S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles;

S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv i s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaionale:

- s asculte i s reacioneze adecvat la poezii;

- s demonstreze nelegerea textului;

- s utilizeze cuvintele noi n contexte adecvate;

- s alctuiasc propoziii simple i dezvoltate.

Resurse materiale:, ilustraii, salb de mrgele (flori).

Metode i tehnici de instruire: Conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, problematizarea.

Bibliografie: M.E.N., 2005, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura V&I Integral, Bucureti

Petrescu, Daniela, Buiba, Rodica, Ciobnau, Aurica, Universul copilriei, Editura Sanel, Timioara.

Evenimentele instruiriiActivitatea propuntoareiActivitatea copiilorStrategii didactice

Tehnici de instruireMijloace de nvmnt

-1--3--4--5--6-

1) Introducerea n activitate i captarea ateniei

Voi prezenta un buchet de lcrimioare i voi cere copiilor s le denumeasc i s precizeze cteva caracteristici.Copiii precizeaz nsuirile lcrimioarelor.- observaia

- conversaia

- lcrimioare

2) Anunarea temei i enunarea obiectivelorAnun tema i obiectivele.Recepteaz tema i obiectivele.- conversaia

3) Reactualizarea structurilor nsuite anteriorCer copiilor s precizeze i alte poezii despre primvar.Precizeaz poezii de primvar cunoscute de ei.- conversaia

4) Prezentarea optim a coninutuluiVoi realiza familiarizarea cu coninutul poeziei preciznd c: lcrimioarele sunt nite flori frumos mirositoare, lucesc n lume, sunt fragede i albe ca nite mrgritele din care primvara i face salb.

Se vor folosi sinonime pentru cuvintele: lucesc, fragede, mrgritele, salb.i nsuesc coninutul poeziei i cuvintele necunoscute.- explicaia

- salb de mrgele

- tablou cu lcrimioare

5) Dirijarea nvriiVoi recita poezia Lcrimioare de V. Alecsandri.

Lcrimioare

de V. Alecsandri

Multe flori lucesc n lume

Multe flori mirositoare!

Dar ca voi, dulci lcrimioare,

N-are-n lume nici o floare

Miros dulce, dulce nume.

Suntei fragede i albe

Cu voi scumpe lcrimioare,

Albe mrgritrele

Primvara-i face salb.

Copiii ascult cu atenie poezia.- expunerea

6) Obinerea performaneiVom nva poezia folosind procedeul nvrii pe fragmente: primul fragment, primul fragment cu al doilea fragment, primul fragment cu al doilea i cu al treilea fragment i apoi ntreaga poezie. Recit n cor i individual poezia Lcrimioare- exerciiul

7) Asigurarea conexiunii inverseCopiii vor fi mprii n dou echipe: biei i fete i vor recita pe rnd, sub form de concurs poezia Lcrimioare de V. Alecsandri.Recit pe echipe poezia.- exerciiul

- conversaia

8) Evaluarea performanelor Apreciaz participarea copiilor la activitate i felul n care s-au comportat n timpul activitii. Recepteaz aprecierile fcute de mine.- conversaia

III. ACTIVITATE COMPLEMENTAR

Mijloc de realizare: Joc de micare

Subiectul: Fluturii vin la flori

Obiective operaionale: - s alerge printre floricele cutnd floarea care are aceeai culoare pe care o are el (fluturaul).

Mijloace de nvmnt: Jetoane cu flori i fluturi

Desfurarea activitii: Copiii vor fi mprii n dou grupe: cea a fluturailor i cea a floricelelor. Fiecare copil va primi un jeton cu fluturai respectiv cu floricele.

La semnalul propuntoarei copiii care au jetoanele cu fluturai vor trebui s alerge printre copiii care au jetoane cu floricele, cutndu-i floarea care are aceeai culoare cu a lor. De exemplu: fluturaul galben trebuie s-i caute floarea galben .a.m.d.

Dac un flutura nu-i gsete floarea ntr-un timp scurt, ceilali copii au dreptul s-i aleag o pedeaps hazlie. Apoi jocul se reia.

Evaluare: Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor n timpul jocului, a respectrii regulilor i a disciplinei.