proiect_didactic miron miruna chimie3

Upload: miruna-miron

Post on 07-Jul-2018

226 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    1/8

    Proiect didactic

    UNITATEA DE INVATAMANT : DATA : 10.12.2015CLASA : a VII-a

    TEMA :  Reactia de inlocuire (sau de substitutie)TIPUL LECTIEI :  Lectie de comunicare si insusire de noi cunostinteCADRUL DIDACTIC: MIRON MIRN!

     COMPETENŢE SPECIFICE:1.3. Clasificarea reactiilor chimice dupa unul sau mai multe criterii.

    2.3. Utilizarea aparaturii si a echipamentelor de laborator, pentru a studia

    reactiile chimice.2.4. Interpretarea informatiilor obtinute din grafice, tabele, fise de observatii.

    3.4. Elaborarea de ipoteze referitoare la produsii unei reactii.4.3. olosirea tehnologiei specifice chimiei referitoare la reactiile chimice.!.3. Evaluarea factorilor de risc rezultati in urma aplicarii in practica a unor 

    reactii chimice si recunoasterea importantei acestora.

      OBIECTIVE EXPRIMATE IN TERMENI DE COMPETENTE :1. "a clasifice reactiile chimice in functie de anumite criterii#2. "a denumeasca intotdeauna corect formulele chimice intalnite#

    3. "a interpreteze observatiile obtinute in urma e$perimentelor virtuale

    vizualizate#

    4. "a modeleze grafic ecuatiile reactiilor chimice ale metalelor cu substantecompuse folosind seria reactivitatii chimice a metalelor.

    Resurse

    Resurse procedurale% e$perimentul, conversatie euristica, algoritmizarea, modelarea,

    e$plicatia.Resurse materiale%&ICI'(E% ) *rograma +colar

    ) *lanificarea calendaristic  M1% -anual Chimie, cls a II)a, Ed. "igma

      M2% /ibliografie%  Chimie anorganic)breviar, e$erci0ii, probleme,teste

    *robleme de chimie, cls II)III, Ed. idactic +i *edagogic

    E$perimente chimice +i lucrri de cerc pentru gimnaziu, Ed.idactic +i *edagogic

    Forme de organizare% frontal, individual, pe grupe cooperanteResurse umane% eleviResurse de timp%! minute

    1

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    2/8

    Strategii de evaluare% observa0ia sistematic, conversa0ia e$aminatoare, evaluarefrontal +i oral, fi+ de lucru e$perimental, fi+ de lucru

     SUCCESIUNEA ACTIVITATILOR DE INVATARE:  SECVENTA 1% ) se asigura conditiile optime de desfasurarea a lectiei#  ) se face prezenta elevilor la ora de curs#

      ) se verifica materialul didactic necesar desfasurarii lectiei.  SECVENTA 2% Importanta reactiei de inlocuire%

    &btinerea hidrogenului in laborator prin reactia unor metale cu substante

    compuse care contin hidrogen#&btinerea industriala de metale pure. e e$emplu, uraniul pur se obtine

    industrial prin reactia fluorurii de uraniu cu calciu.

    2

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    3/8

    'CII'E' *&E"&U(UI

    )moment organizatoric

    Reactualizarea cunoştinţeloracumulate despre tipurile de reac0iichimice +i e$primarea lor 5n ecua0ii

    chimice se realizeaz prin%a6) intrebari de tipul %Ce reactii chimice am studiat panaacum 7efiniti si indicati forma generala afiecarui tip de reactie chimicastudiat b6) rezolvarea unui e$erci0iu problematizat 8fi+a nr.19identificarea unor tipuri de reactiichimice studiate precum si

    clasificarea substantelor intalnite6 pe care o va primi fiecare elev.)profesorul scrie pe tabla schemade reactii

    Prezentarea situatiei -problema

    *rofesorul solicita elevilor sa facaobservatii asupra ecuatiilor ramaseneidentificate9 reactanti , produsi de reactie6.

    Anuntarea subiectului siscopului lectiei

    *rofesorul anun0 studierea penultimului tip de reac0ie chimic+i prezint modul in care se vadesfasura lectia.

    )deduce impreuna cu elevii definitiareactiei de schimb si stabilesteforma generala a ecuatiei.eactia chimica prin care osubstanta simpla ia locul unuielement dintr)o substantacompusa.

    'CII'E' E(EU(UI

    Elevii raspund la intrebari siscriu la tabla si in caiete

    forma generala a fiecarui tipde reactie chimica studiat.

    ezolv individual e$erci0iul problematizat propus de profesor.erificarea corectitudinii

    e$erci0iului se realizeaz prinrezolvarea lui la tabla, eleviinotandu)si 9corectand6 incaiete

    Elevii observa ca in acestereactii atat reactantii cat se produsii de reactie suntsubstante compuse

    Elevii isi noteaza in caietedefinitia reactiei desubstitutie si forma generalaa ecuatiei

    : ; := ; <

    Elevii 9impartiti pe grupe6efectueaz reac0iile chimice,observ +i consemneazobserva0iile 5n fi+.

    &/IECIE U-'IE)&/"E'?II)

    "e verific cuno+tin0eledob@ndite anterior referitoarela reactii chimice 9 reactanti,

     produsi de reactie , tipuri dereactii studiate6.

    "e dezvolt capacitatea deanaliz, sintez ,transfer,comparare.

    ezvoltarea spiritului dobserva0ie

    ezvoltarea spiritului dobserva0ie.

    ormarea deprinderilo practice .

    ezvoltarea abilitatilor dcomunicare

    3

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    4/8

    Diriarea invatarii*rofesorul prezint elevilor fi+a deactivitate e$perimental)fi+a nr.2 ,reaminte+te normele de protec0iamuncii.*rofesorul verific pricepereaelevilor de a efectua reac0ii chimice

    +i a identifica produ+ii.

    Fi!area cunostintelor

    *rofesorul intervine doar acolounde este nevoie.

    *rofesorul apreciaza modul in cares)a lucrat pe echipe si faceevaluare a activitatii elevilor.

    *rofesorul prezinta elevilor 

    importanta practica a reactiei desubstitutie.

    ) &btinerea hidrogenului inlaborator prin reactia unor metale cu substante compusecare contin hidrogen#)&btinerea industriala de metale pure. e e$emplu, uraniul pur se obtine industrial prin reactiafluorurii de uraniu cu calciu.

    "ema pentru acasa

    *rofesorul imparte fiecarui elev fisade evaluare 9fisa nr.36

    upa terminarea activitatilor e$perimentale, un elev alfiecarei grupe va prezentafrontal colegilor activitateagrupei, dand e$plica0iilenecesare.

    ) se vor scrie la tabla 9 incaiete6 ecuatiile reactiilor chimice de substitutieefectuate

    Elevii isi noteaza in caiete

    Elevii asculta indicatiile profesorului.Elevii efectueaza reactia sifac observatii

    ormarea deprinderilo practice.ezvoltarea spiritului dobserva0ie.

    4

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    5/8

    F#SA D$ %&'R&

     (isa nr) 1

    "tabiliti corespondenta intre reactanti 9coloana 16 si produsi de reactie 9coloana 26"tabiliti coeficientii si identificati tipul fiecarei reactii chimice studiate .

    1 2

    Substante simple Substante compuse

    Metale *emetale +!izi ,aze Acizi Saruri

    A2 ; &2(i2& ; A2&

    'l ; &2BCl&3Ag&

    Ca ; &2A2& ; 2&3

    CuC&3

    A&2-gCl2  ; A2&

    BCl ; &2↑

    (i&AA2&

    'l2&3Cu& ; C&2 ↑

    Ag  ; &2↑Ca&

    !

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    6/8

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    7/8

    R$A'"#A D$ #*%+'R$ SA& D$ S&,S"#"&"#$Fisa nr)0

    efinitie Intr)o reactie de ......................... , un element al unei substante ......................... 9 ...... ...; ............F

    Cand un metal situat inaintea hidrogenului cu apa, metalul va inlocui ........................... din apasi se va forma o ........................ si hidrogen.- ; A2& > -9&A62 ; A2F ......; A2& > ........... ; ........ F

    Cand un metal reactiv reactioneaza cu sarea unui metal mai putin reactiv se formeazao ................. si un metal. M  ; M A > M  ' ; M G .......; =n"&4 > ......... ; ....... G

    S$R#A R$A'"##"A"## M$"A%$%+R 

    Clasificarea metalelor din punct de vedere al reactivitatii este redata de seria reactivitatiichimice.

    -etalele reactive sunt metalele situate inaintea hidrogenului in seria de reactivitate chimica.-etalele nereactive 9mai putin reactive6 sunt metalele situate dupa hidrogen in seria de

    reactivitate chimica. Retineti ! Un metal substituie toate celelalte metale aflate in dreapta sa in seria reactivitatiichimice.

    olosind seria reactivitatii metalelor stabiliti care din ecuatiile reactiilor chimice sunt posibile %

      B ; =nCl2 >  a ; A2& >Ca ; A2"&4 >Cu ; A2& >Ag ; ACl >

    Efectuati e$perimentele virtuale in care sunt implicate metale si substante compuse. "crietiecuatiile reactiilor chimice %-g ; A2& >

    -g ; ACl >

    =n ; ACl >

    e ; ACl >

    Cu ; ACl >

    -g ; =n"&4 >

    H

    =n ; -g"&4 >

    =n ; eCl3 >

    e ; =n"&4 >

    e ; Cu"&4 >

    Cu ; eCl3 >

    Cu ; 'g&3 >

  • 8/18/2019 Proiect_didactic Miron Miruna Chimie3

    8/8

    E'CII CAI-ICE

    PR+D&S# D$ R$A'"#$

    'A"A%#A"+R#R$A'"A*"#

    #R$$RS#,#%$

    S'#M, D$ $%$M$*"$

    R$$RS#,#%$