proiectct didactic
DESCRIPTION
Studiul calitatii produselor si serviciilor clasa 9TRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
Profesor: Pasztori Anna - Maria
Colegiul Naional Aprily Lajos Braov
Clasa: a IX-a B
Aria Curricular: Tehnologii
Disciplina: Studiul calitii produselor i serviciilorTema: Metode de ambalareTipul leciei: Lecie de asimilare de noi cunostinteScopul acesteia: nsuirea de ctre elevi a cunotinele implicate de subiect i consolidarea cunotinelor
Metode i procedee: conversaia,conversatia euristica, exerciiul i munca n echip
Material didactic: manualul, caietele elevilor, prezentare PowerPoint, fie de lucru individuale Coninutul conceptual:
Ambalarea colectiv
Ambalarea porionat
Ambalarea tip aerosol
Ambalarea n folii contractibile
Ambalarea aseptic
Ambalarea n vid
Ambalarea n atmosfer modificat
Obiective:
Obiective specificeObiective operaionale
A. Domeniul cognitive
nelegerea i cunoaterea diferitelor metode de ambalare
Consolidarea cunotinelor de baz referitoare la ambalaje S defineasc metodele de ambalare
S enumere corect i complet diferitele metode de ambalare
S enumere trsturile metodelor de ambalare
B. Domeniul afectiv
Acceptarea afectiv de ctre elev a importanei i necesitii cunoaterii metodelor de ambalare S manifeste interes fa de nsuirea cunotinelor referitoare la metodele de ambalare
C. Domeniul psihomotor
S debuteze n zona iniierilor i deprinderilor pragmatice Precizie n stabilirea caracteristicilor metodelor de ambalare Rapiditate n identificarea diferitelor metode de ambalare
Locul de desfurare: parter, sala IX BDurata: 50 minute
Scenariul didactic: 1. Moment organizatoric: Stabilirea absenilor
Asigurarea ordinii i diciplinei n clas
Crearea condiiilor didactico materiale necesare bunei desfurri a leciei
2. Prezentare leciei:
Enunarea temei care va fi executat cu ajutorul unei prezentri PowerPoint Elevii vor nota informaiile n fie de lucru. Profesorul supravegheaz activitatea.3. Aprofundarea, consolidarea informaiilor:
Organizarea elevilor n echipe de 4,5 persoane. Enunarea sarcinilor pentru fiecare grup. Utilizarea fiei de lucru. Munca independent a elevilor. Profesorul supravegheaz activitatea i vine n ajutorul elevilor mai puin pregtii.
4. Se stabilesc rezultatele i modul de rezolvare corect a sarcinilor. Acest lucru se realizeaz prin confirmarea unor rspunsuri bune n cadrul sarcinilor.
5. Se fac aprecieri i sunt evideniati elevii, grupele care au rezolvat corect sarcinile
6. Tem pentru acas.
Studiu de caz: tipuri de ambalaje utilizate pentru produse alimentare n supermarketurile din Braov.Bibliogarfie:
Manual pentru clasa a IX-a, Studiul calitii produselor i serviciilor, Tnic Petre, Gabriela Iordache, ed. Niculescu, Bucureti, 2005Fi de lucru: Metode de ambalare
Nr.
crtDenumire metod de ambalareCaracterizare
1.Ambalarea colectiv
2.Ambalarea porionat
3.Ambalarea tip aerorol
4.Ambalarea n folii contractibile
5.Ambalarea aseptic
6.Ambalarea n vid
7.Ambalarea n atmosfer modificat
Fi de lucru: identificarea diferitelor metode de ambalare, a tipului de ambalaj folosit i a avantejelor i dezavantajelor acestoraDenumire produsMetoda de ambalareTipul de ambalajTrsturile tipului de ambalaj(avantaje, dezavantaje)