proiectclasaaiv d stoianionut

13
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I- VIII Dragalina ÎNVĂŢĂTOR: Stoian Ionut CLASA : a IV-a D DATA : 29.05.2009 OBIECTUL : Educaţie fizică EFECTIV : 15 elevi ( 5 fete şi 10 băieţi) LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport TEME : 1. Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta 2. Viteza de reacţie şi de execuţie, la stimuli auditivi şi vizuali, în acţiuni motrice complexe TIPUL LECŢIEI: intensiv. SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener ) 2.-exersarea vitezei de reacţie şi de execuţie la stimuli auditivi şi vizuali. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : 2.2.să execute un complex de dezvoltare fizică cu obiecte specifice; 2.3.să execute corect mişcările comandate/ solicitate în ritm susţinut, impus prin semnale vizuale, auditive; 3.1.să-şi perfecţioneze deprinderile motrice utilitar- aplicative ;

Upload: mihela-mykela

Post on 12-Nov-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

b

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I- VIII Dragalina

NVTOR: Stoian Ionut

CLASA : a IV-a D

DATA : 29.05.2009

OBIECTUL : Educaie fizic

EFECTIV : 15 elevi ( 5 fete i 10 biei)

LOC DE DESFURARE: sala de sport

TEME : 1. Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta 2. Viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe

TIPUL LECIEI: intensiv.

SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener )

2.-exersarea vitezei de reacie i de execuie la stimuli auditivi i vizuali.

OBIECTIVE DE REFERIN : 2.2.s execute un complex de dezvoltare fizic cu obiecte specifice;

2.3.s execute corect micrile comandate/ solicitate n ritm susinut, impus prin semnale vizuale, auditive;

3.1.s-i perfecioneze deprinderile motrice utilitar- aplicative ;3.3.s-i perfecioneze procedeele tehnice de baz ale probelor i ramurilor de sport pentru a le aplica;

5.2.s adopte un comportament adecvat n relaiile cu partenerii i adversarii.

OBIECTIVE OPERAIONALE: -sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului ;

-sa aplice in intreceri deprinderile motrice corect insusite ( aruncare prindere ) specifice ramurilor de sport predate ;

-s-i perfecioneze viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe;

-s execute cu rapiditate i corectitudine aciunile comandate sau necesare la semnale vizuale i auditive;

-s manifeste corectitudine n desfurarea competiiilor, n relaie cu partenerii i cu adversarii; dorina de perfecionare i de auto depire;

s respecte deliberat regulile jocului stabilite in desfasurarea intrecerilor ;

METODE I PROCEDEE: explicaia, demonstraia, exerciiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.

MATERIALE FOLOSITE: stegulee, greuti, obstacole, fluier.

DURATA 50 minute.

DESFURAREA LECIEI

NR.

CRT.VERIGI

(ETAPELE LECIEI)

I DURATCONINUT

-MIJLOACE DE REALIZARE-

DOZAREFORMAII

DE

LUCRUINDICAII

METODICEEVALUARE

1.Organizarea colectivului de elevi

(3 minute)-alinierea;

-raportul;

-salutul;

-controlul echipamentului i verificarea strii de sntate;

-anunarea temelor i a obiectivelor;

-exerciii de ntoarceri de pe loc la stnga i la dreapta.-20

-20

-10

-10

-20

-40-n linie pe un rnd-Drepi!

-La stn-ga!

-La dreap-ta!-Receptivitatea i interesul elevilor.

-Rspunsul adecvat la comenzi.

2.Pregtirea organismului pentru efort

(5 minute)a). Mers i variante de mers:

-mers normal;

-mers pe vrfuri cu braele ntinse sus;

-mers pe clcie cu braele ncruciate la spate;

-mers ghemuit cu palmele pe genunchi;

-mers cu micri de relaxare;

b). Alergare i variante de alergare:

-alergare uoar;

-alergare de vitez;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pendularea gambei napoi;

-alergare cu schimbare de direcie;

-alergare cu pas adugat;

-exerciii de respiraie;

-mers n caden i formarea coloanei de gimnastic.a). 2 min.

b).2 min.

1 min.-n coloan cte unul

-n coloan cte unul

-n coloan cte trei-Cu stngul nainte, MAR!

-Nu tropii! Spatele drept! Mic braele!

-Sus braele!

-ndreapt spatele!

-Genunchii apropiai! Palmele se sprijin pe genunchi!

-Tragei aerul pe nas i l dai afar pe gur! La un pas inspirm, la urmtorul expirm!

-Nu tropii! Pstreaz distana!

-Sus genunchii! Mic braele! Gura nchis!

-Clciele la ezut! Gura nchis!

-Din alergare uoar, la semnalul fluierului schimbm direcia de alergare. Ultimul devine primul!

-Mic braele! Pstreaz distana!

*Variantele de alergare se alterneaz cu mersul normal.

-Tragei aerul pe nas i l dai afar pe gur! La un pas inspirm, la urmtorul expirm!

-Menine cadena! Spatele drept! Nu tropii!

-Prin centru, cte trei, MAR!

-Atenie! Stai!

*Se ia distan n lungime i n adncime.

*ntoarceri pe lungimea coloanei de gimnastic pentru formarea formaiei de lucru 3 x 5.-Corectitudinea execuiei variantelor de mers i de alergare.

-Observarea sistematic.

-Frecvena de execuie a micrilor.

-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu micarea braelor i pirea picioarelor.

-Aprecieri individuale i colective.

-Rspunsul adecvat la comenzi.

-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu micarea braelor i pirea picioarelor.

-ncadrarea n ritmul impus. Amplitudinea micrii braelor i oprirea la comand.

3.Influenarea selectiv a aparatului locomotor

(8 minute)Complex de exerciii cu stegulee:

I : P.I. -stnd deprtat, cu cte un stegule n fiecare mn:

T(- aplecarea capului spre stnga;

T(-revenire la P.I.;

T(-aplecarea capului spre dreapta;

T(-revenire la P.I.;

T(-aplecarea capului napoi;

T(-revenire la P.I.;

T(-aplecarea capului nainte;

T(-revenire la P.I.

II: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:

T(-ridicarea braelor spre nainte sus, ridicare pe vrfuri;

T(-braele sus, revenire pe toat talpa;

T(- repetare T1 T(-revenire la P.I.

T(-T( = T(- T(III: P.I.- prin saritura apropiem picioarele , steagurile n mini pe lng corp:

T(- ducerea piciorului stang in lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ; T(- ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ; T(-coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului T(-revenirea la pozitia initiala T5 ducerea picioruli drept lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ;

T6- ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ;

T7- coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului ;

T8 revenirea la pozitia initiala ;IV: Stnd cu braele ndoite la piept , steguletele in maini

T1 T2 dou arcuiri napoi cu braele ndoite

T3 T4 dou arcuiri napoi cu braele ntinse lateral

T5 - T6 dou arcuiri cu braul stng ntins n sus, iar braul drept n jos

T7 - T8 dou arcuiri cu braul drept ntins n sus, iar braul stng n josV: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:

T(-ducerea braului drept nainte, a braului stng lateral;

T(-T(-rsucire spre stnga, braele lateral;

T(-revenire , steagurile jos;

T(-T( (ducerea braului stng nainte, dreptul lateral) = T (-T(.

VI: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:

T(-ducerea braelor n fa;

T2-aplecare n fa cu atingerea vrfurilor picioarelor;

T3- ridicarea bratelor la nivelul umerilor in fata

T4 revenirea la pozitai initiala VII: P.I.- stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:

T(-T(-srituri cu picioarele deprtat n lateral i apropierea lor cu balansarea steagurilor prin lateral sus-jos;

T(-inspiraia-steagurile sus;

T(-expiraie-steagurile jos.

-desfurarea coloanei de gimnastic i depunerea obiectelor portative.3x 8t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

3x 8 t

-n coloan cte cinci-Prin sritur, deprtat, LUAT!

*Tempoul de execuie este lent.

-Prin sritur, picioarele apropiate, LUAT!

-Privirea nainte! Braele ntinse! Vrful apsat!

*Contactul cu solul pe toat talpa.

-Prin sritur, deprtat, LUAT!

-Prin sritur, picioarele apropiate, LUAT!

- Spatele drept - Palmele fata-n fata !

-Fr zgomot! Gura nchisa - Varfurile steguletelor ating varful picioarelor ! -Corectitudinea execuiilor.

-Localizarea micrii la nivelul articulaiei, cap-gt, amplitudinea micrii.

-Coordonarea micrilor la ntregul colectiv i echilibrul.

-Observarea sistematic.

-Aprecieri individuale i colective.

-Coordonarea micrilor la ntregul colectiv.

-Situarea segmentelor n planurile indicate, amplitudinea micrii.

-Localizarea micrii la nivelul taliei, situarea segmentelor n planurile indicate.

-Desprindere nalt, elastic, micrile braelor.

-Amplitudinea actului respirator.

4.Realizarea temelor

(20 minute)Tema nr.1: joc : Mingea la capitan - copii sunt impartiti in doua echipe asezate pe siruri . La cativa metri inaintea lor se plaseaza cate un copil capitanul cu fata spre jucatori . La comanda de incepere , capitanul arunca mingea primului jucator din sir , acesta o prinde si o arunca inapoi la capitan , apoi se aseaza ghemuit . Capitanul arunca mingea urmatorului s.a.m.d. Tema nr.2. : aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener ) ;

Joc : Mingea la perete

- in fata peretelui la 3-4 metri se traseaza o linie de aruncare pentru fiecare echipa .

Jocul incepe la semnal , primii elevi din fiecare echipa arunca mingea in perete in asa fel ca acesta sa ricoseze inpoi peste linia de aruncare . Al doilea elev o urmareste , o prinde si procedeaza la fel pana cand arunca si prind toti elevi .

Stafta : Intreg colectivul de elevi este impartit in echipe de cate 7 elevi , asezati in sir cate unul in fata liniilor de aruncare ;

Jocul incepe la semnal : - primii elevi din fiecare echipa trece prin jaloane , arunca mingea in perete , apoi se intoarce si o preda urmatorului elev din echipa . - 2 ori ; - 2 ori ; - 2 ori ; -coloan cte unul

-coloan cte unul -n coloan cate unul*Se explic elevilor tehnicile de execuie, cu demonstraie, pentru fiecare etap

-Corectitudinea i respectarea regulilor -Respectarea tehnicii de execuie.

-Rspuns prompt la comenzi, viteza de reacie i de execuie.

5.Dezvoltarea calitilor motrice de baz

(7 minute)Joc dinamic : Cursa pe numere

Clasa este mprit pe dou iruri paralele la intervale de dou lungimi de bra unul de cellalt. Componenii echipelor vor fi numerotai de la 1 la 7. La semnalul: Avem curs pentru numrul, numrul strigat din fiecare echip iese prin dreapta irului, ocolindu-l apoi pe ultimul i se ntorc la locul lor, relundu-i poziia iniial. Juctorul care ajunge primul va acumula un punct pentru echipa lui. Ctig echipa care a strns cele mai multe puncte.-de trei ori pentru fiecare numr-n coloan cte doi-Se explic, cu demonstraie regulile jocului.

-Avem curs pentru numrul!-Pstrarea intervalului.

-Respectare regulilor jocului.

-Alergare corect, promptitudinea rspunsului la semnal.

6.Revenirea organismului dup efort(reducerea marilor funciuni)

(4 minute)-mers cu micri de relaxare a membrelor inferioare i superioare;

-alergare uoar;

-mers cu exerciii de respiraie;-2-3 ture de teren-n coloan cte unul-Inspir pe nas! Expir pe gur!

-Scutur braele!-Testarea capacitii de revenire a elevilor.

7.Aprecieri i recomandri

(3 minute)-aprecieri asupra desfurrii orei;

-evidenieri pozitive i deficiene;

-recomandri pentru elevii care nu execut corect;

-aprecieri asupra comportamentului elevilor;

-alinierea, salutul i prsirea terenului de sport n mod disciplinat.-n linie pe un rnd

-n coloan cte unul