proiect x

8
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Național „Iulia Hasdeu” PROFESOR: Geanina Alina Zaharia DISCIPLINA: Istorie CLASA: a X-a E UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea în perioada interbelică TITLUL LECŢIEI: SISTEMUL DE PACE DE LA PARIS - VERSAILLES TIPUL LECŢIEI: Mixtă DATA: 4.03.2016 PROIECT DIDACTIC COMPETENŢE SPECIFICE: 5.2 Încadrarea unui eveniment sau a unei serii de evenimente într-un context cronologic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: OO 1 Să identifice elementele care fac din Primul Război Mondial un nou tip de război OO 2 Să plaseze sistemul de pace de la Paris-Versailles în context spațio-temporal

Upload: geanina-alina-zaharia

Post on 14-Jul-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

istorie

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT X

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Na ional „Iulia Hasdeu”țPROFESOR: Geanina Alina ZahariaDISCIPLINA: IstorieCLASA: a X-a EUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea în perioada interbelicăTITLUL LECŢIEI: SISTEMUL DE PACE DE LA PARIS - VERSAILLESTIPUL LECŢIEI: MixtăDATA: 4.03.2016

PROIECT DIDACTIC

COMPETEN E SPECIFICE:Ț

5.2 Încadrarea unui eveniment sau a unei serii de evenimente într-un context cronologic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

OO1 Să identifice elementele care fac din Primul Război Mondial un nou tip de război

OO2 Să plaseze sistemul de pace de la Paris-Versailles în context spa io-temporalțOO3 Să identifice contextul apari iei statelor na ionale în estul Europeiț ț

Page 2: PROIECT X

RESURSE:

Informaţionale: Programa şcolară de clasa a X-a, disciplina Istorie

Materiale: Manualul de Istorie pentru clasa a X-a, Fi e de lucruș Tehnice: calculator i videoproiectorș Umane: capacităţile receptive ale elevilor clasei a X-a E

Timp: 40 minute

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, demonstraţia, problematizarea

Forme de activitate: frontală, independentă

Mijloace de învăţământ:

- Valentin Bălu oiu, ț Istorie. Manual pentru clasa a X-a, Editura Didactică i Pedagogică, Bucure ti, 2006ș ș- Imagini din Primul Război Mondial

- Hartă comparativă: Europa după Primul Război Mondial

- Fi ă de lucru: ș Sistemul de pace de la Versailles i cedările teritorialeș

Surse:

- Imagini reprezentând diverse aspecte din Primul Război Mondial

- Hartă Europe after WWI, http://ara1919.files.wordpress.com/2011/05/europe-after-wwi-shaded-lost-territories.jpg

Page 3: PROIECT X

Momentul lecţiei O.O. Conţinuturi adecvate Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare

Page 4: PROIECT X

Moment organizatoric2 minute

Crearea condiţiilor organizatorice şi psihologice necesare desfăşurării eficiente a lecţiei

Evaluare frontală

Observaţia sistematică

Observaţia sistemică

Evaluare frontală

Captarea atenţieiActualizare ancorelor15 minute

OO1 Primul Război Mondial: un nou tip de război. România în Primul Război Mondial

Prezintă elevilor imagini din Primul Război Mondial i puneș întrebări pe baza lor

Prezintă aspectele care fac din Primul Război Mondial un nou tip de război.

Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale urmărite3 minute

OO2 - Sistemul de pace de la Paris - Versailles

Enunţă şi notează pe tablă titlul lecţiei Explică elevilor obiectivele urmărite de-a lungul lecţiei

Notează în caiete titlul lecţiei şi ascultă explicaţiile profesorului

Dirijarea învăţării10 minute

OO2 Tratatele de pace Prezintă elevilor harta comparativă între Europa în 1814 i Europa dupa tratatele șde pace. Solicită elevilor să identifice modificările teritoriale

Identifică principalele modificări teritoriale intervenite

Asigurarea feed-back-ului şi obţinerea performanţelor5 minute

OO3 De la imperii multina ionale la state țna ionaleț

Solicită elevilor să noteze, în fi a de lucru, teritoriile cedate șde imperiile multina ionale i ț șnoile state na ionale apăruteț

Notează pe fi a de șlucru modificările teritoriale

Asigurarea retenţiei şi a transferului5 minute

OO3 Aplicarea principiului na ionalită ilorț ț

Prezintă elevilor documentul intitulat Cele 14 puncte ale pre edintelui american șWilson. Solicită elevilor să

Identifică modalită ile țde transpunere a principiului na ionalită ilor în ț ț

Page 5: PROIECT X

identifice principalele idei practică

DocumentCele 14 puncte ale preşedintelui american

Wilson1. Convenţii de pace, pregătite la lumina zilei; nu vor mai fi înţelegeri particulare şi nici secrete de nici un fel între naţiuni, ci diplomaţia va proceda întotdeauna deschis şi în văzul tuturor.4. Garanţii suficiente pentru reducerea armamentelor fiecărei ţări până la minimul compatibil cu securitatea interioară.9. O rectificare a frontierelor italiene trebuie să fie operată în conformitate cu datele clar perceptibile ale principiului naţionalităţilor.10. Popoarelor din Austro-Ungaria […] trebuie să le fie acordată posibilitatea unei evoluţii autonome.11. România, Serbia şi Muntenegru trebuie să fie evacuate, teritoriile lor ocupate trebuie să fie restaurate.13. Trebuie creat un stat polonez independent, care să cuprindă teritoriile locuite de populaţiile

indiscutabil poloneze şi căruia să i se asigure un acces liber la mare.14. Trebuie să se constituie o adunare generală a naţiunilor în virtutea unor convenţii formale, având ca obiect oferirea de garanţii reciproce de independenţă politică şi integritate teritorială atât statelor mici, cât şi celor mari.

Autor: Woodrow Wilson (1856-1924),

pre edinte al SUA (1913-1921)șLucrare: Cele 14 puncte

Tipul lucrării: discurs sus inut în fa a sesiuniiț ț

reunite a Congresului American, Washington, 8

ianuarie 1918

Contextul apariţiei lucrării:

Primul Război Mondial,

perspectiva victoriei Antantei i tratatelor de paceșSubiectul fragmentului:

principiul na ionalită ilor, ț ț

Page 6: PROIECT X

reorganizarea grani elor, țstabilirea unei noi ordini mondiale

Fi ă de lucrușSistemul de pace de la Paris - Versailles și modificările teritoriale

Teritorii cedate de Germania către Teritorii primite de Fran a din parteaț1) 1)

2) Teritorii primite de Polonia din partea

3) 1)

Teritorii cedate de Austria către 2)

1) 3)

2) Teritorii primite de Cehoslovacia din partea

3) 1)

4) 2)

5) Teritorii primite de România din partea

Teritorii cedate de Ungaria către 1)

1) 2)

2) 3)

Page 7: PROIECT X

3) Teritorii primite de Iugoslavia din partea

4) 1)

Teritorii cedate de Bulgaria către 2)

1) Teritorii primite de Grecia din partea

2) 1)