proiect didacticscoalacoresi.ro/static/files/proiect_didactic... · web view: recapitulare și...

29
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORESI, TÂRGOVIȘTE Profesor: STAN NICULINA Obiectul:Limba şi literatura română Clasa: a VII-a C Data: 16.XI.2015 Unitatea de învăţare: Autor. Narator. Personaj. Subiectul: Substantivul Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor şi priceperilor legate de substantiv Timp alocat: 50' Competenţe generale: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competenţe specifice Conţinuturi asociate 3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate într-un text citit substantivul (tipuri de substantive, categorii gramaticale specifice substantivului) 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie utilizarea corectă a părţilor de vorbire învăţate-substantivul Competenţe derivate: C1: identificarea, prin subliniere, a substantivelor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.3);

Upload: others

Post on 21-Jan-2020

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORESI, TÂRGOVIȘTEProfesor: STAN NICULINAObiectul:Limba şi literatura românăClasa: a VII-a CData: 16.XI.2015Unitatea de învăţare: Autor. Narator. Personaj.Subiectul: SubstantivulTipul lecţiei: recapitulare și sistematizareScopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate de substantivTimp alocat: 50'

Competenţe generale: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate într-un text citit

substantivul (tipuri de substantive, categorii gramaticale specifice substantivului)

4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie

utilizarea corectă a părţilor de vorbire învăţate-substantivul

Competenţe derivate: C1: identificarea, prin subliniere, a substantivelor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.3); C2: precizarea tipului substantivului identificat în enunţurile date (corelare cu c.s.3.3); C3: alcătuirea, în scris, a unor propoziţii în care să integreze substantive corespunzătoare cerinţelor date (corelare cu c.s3.3);C4: explicarea ortografiei cuvintelor sau construcţiilor date (corelare cu c.s 3.3 şi cu 4.4);

Activităţi de învăţare:A1: exerciţii de identificare a substantivelor în texte date;A2: activitate de identificare a tipului de substantiv învăţat;A3: exerciţii de alcătuire a unor enunţuri în care să integreze substantive cu diferite funcţii sintactice, ;A4: activitate de explicare a ortografiei substantivelor în funcţie de numărul şi cazul în care se află;

Page 2: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, ciorchinele, explicaţia, expunerea, exerciţiul, analiza gramaticală, cadranele.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, în pereche, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, interevaluarea.

Resurse:a. umane: 36 elevi ai clasei a VII-a C cu capacităţi apropiate de învăţare;b. materiale / mijloace de învăţământ: fişe de lucru, tabla, manualul, foi de flip-chart, markere, carioci, caietele elevilor;c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1.ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.2.NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a,Bucureşti:EDP R.A. 3.PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.4. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

Page 3: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

SECVENŢELEINSTRUIRII DIDACTICE \ DURATA

CREAREA SITUAŢIILORDE ÎNVĂŢARE

STRATEGII DIDACTICE FORME ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare a

activităţii1. Moment organizatoric 1’

* Salutul;* Prezentarea invitaţilor;* Notarea absenţelor în catalog;* Asigurarea unui climat adecvat desfăşurării lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română.

2. Verificarea, reactualizare,

sistematizarea, şi esenţializarea cunoştinţelor

5`

*Verifică modul de efectuare a temei pentru acasă, solicitând elevilor să citească textele din care au analizat substantivele.”Păduri stufoase, în care ursul se plimbă ca un domn stăpânitor, umbresc culmea acelor munţi.’’ (``Ardealul`` , Nicolae Bălcescu )

* Citesc rezolvarea temei pentru acasă.

Conversaţia Caietul Activitate frontală

Activitate frontală

3. Captarea atenţiei şi asigurarea

Anunță elevii că în aceasată lecție își vor

* Elevii definesc substantivul, prezintă

Ciorchinele Markere Activitate frontală

Page 4: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

climatului afectiv 5’

consolida cunoștințele despre substantiv.Prezintă competențele derivate într-o formă accesibila elevilor.Notează la tabla data și titlul lecției.

tipurile de substantive învăţate, precizează cazurile acestuia.

Foi de flip-chart

4. Anunţarea temei şi a competenţelor

derivate 1’

* Anunţă elevii că în această lecţie vor consolida cunoştinţele despre substantiv.* Prezintă competenţele derivate într-o formă accesibilă elevilor.* Notează la tablă data şi titlul lecţiei:Substantivul. Consolidare

* Ascultă, apoi notează titlul lecţiei în caiete.

Expunerea

Conversaţia euristică

Markere

Activitate frontală

5. Dirijarea procesului de consolidare a cunoştinţelor/ de dezvoltare a competenţelor 15`

A1, A2- * Profesorul solicită elevilor să descopere substantivele defective de singular şi plural şi substantivele colective din seriile de substantive date. (anexa 3)

A3-Profesorul prezintă elevilor care sunt grupaţi o fişă ce conţine patru cadrane pe care le vor completa în funcţie de cerinţele formulate pe baza textului- suport. (anexa 4)

* Elevii colaborează pentru rezolvarea sarcinilor. *Un elev citeşte răspunsurile, ceilalţi urmăresc corectitudinea rezolvării.

Conversaţia examinatoare

Cadranele

Foi de flip-chartCarioca

Foi de flip-chart

Activitate frontală

Activitatea în pereche

* Aprecierea verbală a răspunsurilor

* Observarea sistematică

*Aprecierea verbală a răspunsurilor

Page 5: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

A3 *Profesorul solicită elevilor care sunt grupaţi pe rănduri să completeze razele soarelui cu funcţiile sintactice ale substantivelor subliniate, iar în centru să precizeze cazul acestora.( anexa 5)*Solicită grupelor să schimbe foile între ele pentru interevaluare.

A3, A4 * Distribuie elevilor o fişă de lucru, care conţine exerciţii de identificare a substantivului, a cazurilor şi a funcţiilor sintactice, de scrierea unor substantive. (anexa 6)* Verifică modul de rezolvare a cerinţelor.

Elevii identifică în textul dat funcţiile sintactice şi cazul substantivelor subliniate.

* Elevii rezolvă sarcinile date şi prezintă soluţiile cerinţelor.

.

Exerciţiul

Exerciţiul

Foi de flip-chartCarioci

Fişe de lucru

Activitatea pe grupe

Activitate individuală

* Observarea sistematică

*Interevaluare

*Aprecierea verbală a răspunsurilor

6. Obţinerea performanţei

10’

A3:Profesorul solicită elevilor să redacteze o compunere cu titlul „Magia sărbătorilor de iarnă’’ în care să

Elevii rezolvă sarcina dată.

Explicaţia

Fişă de lucru diferenţiat

Activitate individuală

Activitate

*Aprecierea verbală a răspunsurilor

Page 6: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

folosească câte un substantiv cu funcţie sintactică de subiect, nume predicativ atribut, complement, pe care le vor sublinia. Sarcina va fi elaborată diferenţiat pe baza criteriului performanţelor şcolare.Verifică modul de rezolvare a sarcinilor, solicitând câte un elev din fiecare grupă să citească propriul text. Ceilalţi elevi formulează aprecieri în legătură cu redactarea textului.

Elevii fac aprecieri în legătură cu textele redactate de către colegi.

Conversaţia examinatoare

frontală

Interevaluare

7. Integrarea evaluării de tip

formativ5’

*Distribuie elevilor câte o fişă care conţine un test formativ.(anexa 7) După circumstanţe,testul se controlează,prin sondaj, în clasă, sau se evaluează toţi elevii prin cercetarea testelor acasă de către profesor.

*Elevii rezolvă testul. Conversaţia examinatoare Fişe de evaluare

Activitate frontală *Aprecierea verbală

*Observarea sistematică

8. Intensificarea procesului de

retenţie şi transfer

3’

* Comunică elevilor tema pentru acasă: Exerciţiul 1, pagina 85. Analizaţi substantivele din textul dat, indicând şi funcţia lor sintactică.

* Notează tema pentru acasă.

Explicaţia Manualul Activitate frontală

* Observarea sistematică

9. Evaluarea activităţii didactice

5’

* Solicită elevilor să-şi exprime opiniile despre activitate, folosind

* Elevii exprimă aspectele pozitive şi aspectele negative ale

Conversaţia

A, B, C

Fişa ABC Activitate frontală

* Aprecierea verbală, prin calificative

Page 7: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

metoda A, B, C:Am învăţat.... ......Bine a fost că...........Cred că......................*Apreciază global şi individual aportul elevilor la lecţie.* Notează elevii cu participare reprezentativă la activitate.

activităţii, ţinând cont de obiectivele propuse la începutul lecţiei.

* Apreciere cu note

Page 8: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 2

SUBSTANTIVUL

cazul

genul

tipulnumărul

Page 9: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 3

Descoperă-mă!

Identifică substantivele defective de singular şi de plural şi substantivele colective din seria: icre, miere, aplauze, cireadă, zori, Dunăre, unt, cinste, Mureş, tăiţei, ţărănime, brădet, aur, sânge, porumbişte, stol.

Substantive defective de singular

Substantive defective de plural Substantive colective

Page 10: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 4

CADRANE

Text-suport:

’’Ca să se răcorească îşi luă o îngheţată, alunecă pe role, lejer, prin faţa vitrinelor de magazine....fără să bănuiască adevărul că e şi el doar un personaj din povestea meaPe ecranul computerului meu, în faţa căruia lucrez,...văd ultimele rânduri ale povestirii.Povestirea am s-o duc la editură ca să fie inclusă în manualul tău.’’

( Florin scrie un roman-M. Cărtărescu)

Page 11: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

’’Ca să se răcorească îşi luă o îngheţată, alunecă pe role, lejer, prin faţa vitrinelor de magazine.

C1Rescrie substantivele din primul enunţ.

C3Precizează cazurile substantivelor identificate.

C2Precizează funcţiile sintactice ale substantivelor identificate.

C4Alege un substantiv din textul dat şi alcătuieşte un enunţ în care să fie atribut.

Page 12: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

C1Rescrie substantivele din al doilea enunţ.

C3

Precizează cazurile substantivelor identificate.

C2Precizează funcţiile sintactice ale substantivelor identificate.

C4Alege un substantiv din textul dat şi alcătuieşte un enunţ în care să fie nume predicativ.

Page 13: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

C1Rescrie substantivele din al treilea enunţ.

C3Precizează cazurile substantivelor identificate.

C2Precizează funcţiile sintactice ale substantivelor identificate.

C4Alege un substantiv din textul dat şi alcătuieşte un enunţ în care să fie complement.

Page 14: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

C1Rescrie substantivele din al patrulea enunţ.

C3Precizează cazurile substantivelor identificate.

C2Precizează funcţiile sintactice ale substantivelor identificate.

C4Alege un substantiv din textul dat şi alcătuieşte un enunţ în care să fie subiect.

Page 15: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 5

Grupa1

Scrieţi în razele soarelui funcţiile sintactice ale substantivelor subliniate, iar în centru cazul acestora.

‘’Sora mea, Ioana se pregăteşte pentru sărbătoarea Crăciunului. Ea este o fată foarte ambiţioasă. are aceeaşi părere Prietenul meu, Dan, are aceeaşi părere. A cumpărat din magazine multe decoraţiuni de plastic. Îşi propune ca în două zile să termine de decorat. Face totul cu pasiune. Suntem siguri că înfăţişarea casei va fi schimbată de către Ioana. Mircea şi Mihai sunt prietenii care o vor ajuta să facă un ornament al uşii de la intrare. Din crenguţele bradului vom face o coroniţă. Globuleţele asemenea soarelui vor avea întâietate. De sărbători şi cei mari se poartă asemenea copiilor. Sfârşitul pregătirilor va fi conform aşteptărilor. Beteala de deasupra coroniţei va fi argintie, căci suntem împotriva culorilor întunecate. Coroniţa va fi aşezată deasupra uşii. Sora mea va termina înaintea vecinilor. Moşul va aduce daruri copiilor. Lui Alexandru îi va da o bicicletă nouă, Cristinei îi va da o carte, Mariei îi va aduce dulciuri. ”

Page 16: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Grupa 2

Scrieţi în razele soarelui funcţiile sintactice ale substantivelor subliniate, iar în centru cazul acestora.

‘’Sora mea, Ioana se pregăteşte pentru sărbătoarea Crăciunului. Ea este o fată foarte ambiţioasă. Este de aceeaşi părere şi prietenul meu, Dan. A cumpărat din magazine multe decoraţiuni de plastic. Îşi propune ca în două zile să termine de decorat. Face totul cu pasiune. Suntem siguri că înfăţişarea casei va fi schimbată de către Ioana. Mircea şi Mihai sunt prietenii care o vor ajuta să facă un ornament al uşii de la intrare. Din crenguţele bradului vom face o coroniţă. Globuleţele asemenea soarelui vor avea întâietate. De sărbători şi cei mari se poartă asemenea copiilor. Sfârşitul pregătirilor va fi conform aşteptărilor. Beteala de deasupra coroniţei va fi argintie, căci suntem împotriva culorilor întunecate. Coroniţa va fi aşezată deasupra uşii. Sora mea va termina înaintea vecinilor. Moşul va aduce daruri copiilor. Lui Alexandru îi va da o bicicletă nouă, Cristinei îi va da o carte, Mariei îi va aduce dulciuri. ”

Page 17: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Grupa 3

Scrieţi în razele soarelui funcţiile sintactice ale substantivelor subliniate, iar în centru cazul acestora.

‘’Sora mea, Ioana se pregăteşte pentru sărbătoarea Crăciunului. Ea este o fată foarte ambiţioasă. Este de aceeaşi părere şi prietenul meu, Dan. A cumpărat din magazine multe decoraţiuni de plastic. Îşi propune ca în două zile să termine de decorat. Face totul cu pasiune. Suntem siguri că înfăţişarea casei va fi schimbată de către Ioana. Mircea şi Mihai sunt prietenii care o vor ajuta să facă un ornament al uşii de la intrare. Din crenguţele bradului vom face o coroniţă. Globuleţele asemenea soarelui vor avea întâietate. De sărbători şi cei mari se poartă asemenea copiilor. Sfârşitul pregătirilor va fi conform aşteptărilor. Beteala de deasupra coroniţei va fi argintie, căci suntem împotriva culorilor întunecate. Coroniţa va fi aşezată deasupra uşii. Sora mea va termina înaintea vecinilor. Moşul va aduce daruri copiilor. Lui Alexandru îi va da o bicicletă nouă, Cristinei îi va da o carte, Mariei îi va aduce dulciuri. ”

Page 18: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Grupa 4

Scrieţi în razele soarelui funcţiile sintactice ale substantivelor subliniate, iar în centru cazul acestora.

‘’Sora mea, Ioana se pregăteşte pentru sărbătoarea Crăciunului. Ea este o fată foarte ambiţioasă. Este de aceeaşi părere şi prietenul meu, Dan. A cumpărat din magazine multe decoraţiuni de plastic. Îşi propune ca în două zile să termine de decorat. Face totul cu pasiune. Suntem siguri că înfăţişarea casei va fi schimbată de către Ioana. Mircea şi Mihai sunt prietenii care o vor ajuta să facă un ornament al uşii de la intrare. Din crenguţele bradului vom face o coroniţă. Globuleţele asemenea soarelui vor avea întâietate. De sărbători şi cei mari se poartă asemenea copiilor. Sfârşitul pregătirilor va fi conform aşteptărilor. Beteala de deasupra coroniţei va fi argintie, căci suntem împotriva culorilor întunecate. Coroniţa va fi aşezată deasupra uşii. Sora mea va termina înaintea vecinilor. Moşul va aduce daruri copiilor. Ele vor fi asemenea rezultatelor. Lui Alexandru îi va da o bicicletă nouă, Cristinei îi va da o carte, Mariei îi va aduce dulciuri. ”

Page 19: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 65 min. FIŞĂ DE LUCRU

Se dă textul: „Coborâră printre livezi, unde adiau miresme calde de cimbrişor. Garduri foarte înalte de nuiele se ridicau.’’ (M.Sadoveanu, Dumbrava minunată)

1.Rescrie primele două substantive din text, indicând cazul şi funcţia lor sintactică.

………………………………………… ……………………………………………..………………………………………… .................................................................2.Scrie în spaţiul liber din stânga litera corespunzătoare funcţiei sintactice a substantivului subliniat:

….. Se aude vântul. A. Complement indirect….. S-a dedicat cu pasiune muzicii. B. Subiect….. Dumnealui este de o lună vecinul nostru. C. Atribut substantival prepozițional….. Maria, adu-mi merele! D. Nume predicativ….. Pasiunea ei pentru pictură este veche. E. Fără funcţie sintactică

F. Atribut substantival genitival

4.Motivează scrierea cu -ii a substantivelor subliniate din exemplele de mai jos.

Are copii ascultători. Băieţii sunt silitori.

Page 20: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Anexa 7

EVALUARE FORMATIVĂ 6 min

1. Subliniază substantivele din textul de mai jos: „Privesc bradul de Crăciun, așezat în balcon. Mirosul răşinii îmi aduce aminte de pădurile de lângă satul bunicilor. În Ajun, o să-l împodobesc şi toată familia o să se strângă în jurul lui.” 30p.

2.Precizează cazul și funcţia sintactică a substantivelor subliniate . 40p.

3. Alcătuiește un enunţ în care să existe un substantiv colectiv în cazul acuzativ. 20p.

Se acordă 10p din oficiu.

Page 21: PROIECT DIDACTICscoalacoresi.ro/static/files/Proiect_Didactic... · Web view: recapitulare și sistematizare Scopul: consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor și priceperilor legate

Metoda ABC

Am învăţat.... ......Bine a fost că...........Cred că......................