proiect scufita

4
PROIECT DE ACTIVITATE Educatoare: Stoiconiu-Vulpe Cristina Grădiniţa cu program Normal nr. 27 Tg-Jiu Grupa: mare Aria :Limbă şi comunicare Categoria de activitate : Educarea limbajului Tema : Scufita rosie Forma de organizare: Povestirea educatoarei Tipul activităţii: Activitate de predare – învăţare Scopul : consolidarea deprinderii de a asculta cu multă atenţie conţinutul unei povestiri pentru a-l reda ulterior cu ajutorul imaginilor ilustrate ; îmbogăţirea vocabularului copiilor cu cuvinte si expresii noi OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii copiii vor putea: O1~să asculte cu atenţie conţinutul povestirii pentru a-l putea reda ulterior ; O2~să redea în ordine cronologică firul evenimentelor ; O3~să se exprime corect din punct de vedere gramatical in propoziţii şi fraze ; O4~să utilizeze corect cuvintele nou invăţate ; O5~ să formuleze propoziţii cu cuvintele nou intâlnite ; O6~să pastreze poziţia corectă pe scaunele,ordinea şi disciplina activităţii ; O7~ să manifeste interes pentru activitate ; METODE ŞI PROCEDEE : povestirea copiilor, explicaţia, exerciţiul, turnirul întrebărilor, diagrama Venn. MATERIAL DIDACTIC : planşe ilustrate,scrisoare,recompense, diagrama Venn ;

Upload: mihaela-balaban

Post on 05-Sep-2015

17 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

FIA DE LUCRU NR

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: Stoiconiu-Vulpe CristinaGrdinia cu program Normal nr. 27 Tg-JiuGrupa: mareAria:Limb i comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului Tema: Scufita rosieForma de organizare: Povestirea educatoarei

Tipul activitii: Activitate de predare nvare

Scopul:

consolidarea deprinderii de a asculta cu mult atenie coninutul unei povestiri pentru a-l reda ulterior cu ajutorul imaginilor ilustrate;

mbogirea vocabularului copiilor cu cuvinte si expresii noi

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul activitii copiii vor putea:

O1~s asculte cu atenie coninutul povestirii pentru a-l putea reda ulterior;

O2~s redea n ordine cronologic firul evenimentelor ;

O3~s se exprime corect din punct de vedere gramatical in propoziii i fraze ;

O4~s utilizeze corect cuvintele nou invate;

O5~ s formuleze propoziii cu cuvintele nou intlnite ;

O6~s pastreze poziia corect pe scaunele,ordinea i disciplina activitii;

O7~ s manifeste interes pentru activitate;

METODE I PROCEDEE: povestirea copiilor, explicaia, exerciiul,

turnirul ntrebrilor, diagrama Venn.

MATERIAL DIDACTIC: plane ilustrate,scrisoare,recompense, diagrama Venn;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:-,,Noul Curriculum n nvmntul precolar

2008

-Metode interactive de grup ,Editura Arves,

DURAT: 30-35 minute

DEMERS DIDACTICEVENIMENTUL DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

EVOCAREA Captarea atentiei se face prin sosirea in sala de grupa a Zanei Iarni cu o scrisoare. Scrisoarea este pentru grupa mare si este trimisa de copiii de la clasa I.Acesta le spune ca daca vor fi cuminti va reveni la sfarsitul activitatii pentru a le da recompenseSe discut cu copiii referitor la povetile nvate enumernd titluri i personaje -povestirea

-explicaia

- Elemente surpriz -Zana Iarna;

-scrisoarea ;

-planele ;-frontal i individual

-conversaia

Aprecieri

privind

corectitu-

dinea rspunsurilor

REALIZAREA SENSULUIDup captarea ateniei copiilor si trezirea interesului pentru activitatea desfurat,le voi citi textul povestirii,cu intonaia i mimica adecvat.Pe parcursul lecturrii povestirii,li se vor prezenta planele ilustrative si li se vor explica noile cuvinte i expresii aprute in text.Voi impartii apoi copii in doua grupe. Fiecare grupa isi va desemna un lider care cu ajutorul coechipierilor vor raspunde la intrebarile adresate.

Zana Iarna va trebui sa spuna care grupa a raspuns cela mai frumos, a vorbit in propozitii.-frontal

-prezentare-receptare-pe grupuri

-explicaia, conversaia,

turnirul ntrebrilor

-coronie cu iniiale, clepsidr, clopoei,

buline verzi,

tabel de

punctaj

Observarea comporta-mentului

copiilor, a

modului n

care ei se sprijin, a claritii ntrbrilor i a modului de evaluare a rspunsurilor

i acordare a bulinelor

REFLECTIAFolosind diagram Venn voi solicita copiii s denumeasc personajele pozitive i negative, pe care le vor aeza pe diagrame, iar in intersecia diagramelor s stabileasc asemnri i deosebiri ntre acestea.

-pe grupuri

-diagram, silueteAprecieri privind rspunsurile i argument-rile copiilor.