proiect logopedie rotacism-lesenco alexandra pps anul ii

5
Proiect de activitate DATA:26.12.2014 CADRUL DIDACTIC: Lesenco Gabriela Alexandra ACTIVITATEA: Corectare Rotacism ETAPA TERAPEUTICĂ: consolidarea sunetului N TEMA ACTIVITĂŢII:introducerea sunetului N cuvinte TIMP DISPONIBIL: 45 minute CLASA:a-VII-a OBIECTIVE CADRU: Formarea capac ităţii de a pronunţa clar şi precis, prin articularea corectă a fonemelor, silabelor, cuvintelor şi enunţurilor, respectând, în acelaşi timp, accentul şi intonaţia. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Upload: alecsa-alecsandra

Post on 22-Dec-2015

88 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

PROIECT Logopedie Rotacism-Lesenco Alexandra PPS ANUL II

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT Logopedie Rotacism-Lesenco Alexandra PPS ANUL II

Proiect de activitate

DATA:26.12.2014 CADRUL DIDACTIC: Lesenco Gabriela AlexandraACTIVITATEA: Corectare RotacismETAPA TERAPEUTICĂ: consolidarea sunetului NTEMA ACTIVITĂŢII:introducerea sunetului N cuvinteTIMP DISPONIBIL: 45 minuteCLASA:a-VII-a

OBIECTIVE CADRU: Formarea capacităţii de a pronunţa clar şi precis, prin articularea corectă a fonemelor,silabelor, cuvintelor şi enunţurilor, respectând, în acelaşi timp, accentul şi intonaţia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 2: PROIECT Logopedie Rotacism-Lesenco Alexandra PPS ANUL II

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

EVENIMENTUL INSTRUCŢIONAL

CONŢINUTUL ADECVAT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE FORMATIVĂ ( sauITEMII TESTULUI DE EVALUARE)

SARCINI DE ÎNVĂŢARE

SITUAŢII DE ÎNVĂŢARE

CAPTAREA ATENŢIEI Se ascultă poezia "Zdreanţă"de Tudor Arghezi„L-aţi văzut cumva pe ZdreanţăCel cu ochii de faianţă?E un câine zdrenţărosDe flocos, dar e frumos.Parcă-i strâns din peticeCa să-l tot împiedice,Ferfeniţele-i atârnăŞi pe ochi, pe nara cârnăŞi se-ncurcă şi descurcă,Parcă-i scos din câlţi de furcă."Se prezintă şi planşa cu căţelul Zdreanţă(ANEXA 1)

Ascultaţi poezia!ConversaţiaExplicaţia

Elevii ascultă cu atenţie poezia

ENUNŢUL OBIECTIVELOR;ANUNŢAREA TEMEI

„Astăzi o să învaţăm să pronunţăm corect cuvinte care conţin sunetul "R".

Conversaţia

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR, RELEVANTE PENTRU NOUL CONŢINUT

Exemple de cuvinte ce conţin"R":Anotimpurile anului,fructe,legume,Simboluri,cereale.

ExplicaţiaConversaţia

Page 3: PROIECT Logopedie Rotacism-Lesenco Alexandra PPS ANUL II

ACTIVITATE TERAPEUTICĂ CU CARACTER GENERAL

1.Exerciţii pentru respiraţie:- Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe

nas;- Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe

gură;Inspir pe nas şi expir pe gură cu vocale

Explicaţia;Demonstraţia în faţa oglinzii; Imitaţia;Exerciţiul;

Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.

2. Gimnastică articulatorie:- “Spargem baloane”;- Umflarea şi sugerea obrajilor

alternativ;- Plimbarea aerului dintr-un obraz

în celălalt;- „Bombonici”;- Mişcarea bărbiei la dreapta şi la

stânga;- Mişcarea bărbiei în faţă şi în

spate;- Deschiderea şi închiderea gurii;- Zâmbim şi rotunjim buzele;- Vibrarea buzelor;- Muşcăm buzele;- „Pisca bea lăptic”;- Limba săgeată;- Limba la stânga şi la dreapta;- Limba la nas şi la bărbie;

3.Exerciţii pentru dezvoltarea auzuluifonematic (cum face ursul: morr, morr,morr; cum face motocicleta:brrr, brrr, brrr; cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr;cum face roata: scârţ, scârţ; cum facecâinele care muşcă:

Explicaţia;Demonstraţia în faţa oglinzii; Imitaţia;Exerciţiul;

Imitaţia;

Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.

Dezvoltarea auzului fonematic

Page 4: PROIECT Logopedie Rotacism-Lesenco Alexandra PPS ANUL II

hârrr, hârr, hârr;cum tremurăm de frig: bârr, bârrr; cumoprim caii: pârrr, cum chemăm oile: bârrrr, cum crapă lemnele pârrr-pârrr )Se prezintă fişa cu imagini(anexa2)

Exerciţiul;Demonstraţia

Elevii pronunţă onomatopeele

EVALUAREA PERFORMANŢEI(Evalurea progresului: elevul este capabil să facă încă o dată, singur, ceea ce a învăţat să facă, ajutat de cadrul didactic – test/probă de final)

ASIGURAREA RETENŢIEI(Se discută eventualele erori din testul /proba de final)

ASIGURAREA TRANSFERULUI( Sarcini diferenţiate, individualizate pentru activitatea de după amiază, dacă este cazul)