proiect lectie delta dunarii

13
PROIECT DE LECȚIE NUMELE ȘI PRENUMELE STUDENTULUI: Nedelcu Mihai-Claudiu FACULTATEA: Facultatea de Geografie SPECIALIZAREA STUDENTULUI: Meteorologie-Hidrologie ANUL DE STUDIU: III GRUPA: 317 ȘCOALA DE APLICAȚIE: Colegiul Național “Mihai Eminescu” OBIECTUL:Geografia României TEMA LECȚIEI: Delta Dunării CLASA: a VIII-a C TIPUL LECȚIEI: Lecție de descoperire pe cale deductivă/mixtă (predare-învățare) UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: RELIEFUL ROMÂNIEI- Câmpiile,Lunca,Delta Dunării,Platforma Continentală RESURSA DE TIMP: 50 de minute LOCUL DE DEȘFĂȘURARE: Sala de clasă SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea cunoștințelor referitoare la Delta Dunării, a deprinderilor cu lucru la harta. COMPETENȚE SPECIFICE 4.1. Indentificarea principalelor elemente naturale și socio- economice reprezentate pe hărți. 4.2. Citirea hărții și utilizarea semnelor convenționale. 4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice. 7.1. Aplicarea cunoștințelor și deprinderilor învățate. 7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor și structurilor teritoriale dupăcaracteristicile solicitate, stabilind asemănări și deosebiri.

Upload: nedelcu-mihai-claudiu

Post on 29-Dec-2015

224 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Lectie Delta Dunarii

PROIECT DE LECȚIENUMELE ȘI PRENUMELE STUDENTULUI: Nedelcu Mihai-Claudiu

FACULTATEA: Facultatea de Geografie

SPECIALIZAREA STUDENTULUI: Meteorologie-Hidrologie

ANUL DE STUDIU: III

GRUPA: 317

ȘCOALA DE APLICAȚIE: Colegiul Național “Mihai Eminescu”

OBIECTUL:Geografia României

TEMA LECȚIEI: Delta Dunării

CLASA: a VIII-a C

TIPUL LECȚIEI: Lecție de descoperire pe cale deductivă/mixtă (predare-învățare)

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: RELIEFUL ROMÂNIEI- Câmpiile,Lunca,Delta Dunării,Platforma Continentală

RESURSA DE TIMP: 50 de minute

LOCUL DE DEȘFĂȘURARE: Sala de clasă

SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea cunoștințelor referitoare la Delta Dunării, a deprinderilor cu lucru la harta.

COMPETENȚE SPECIFICE4.1. Indentificarea principalelor elemente naturale și socio-economice reprezentate pe hărți.

4.2. Citirea hărții și utilizarea semnelor convenționale.

4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice.

7.1. Aplicarea cunoștințelor și deprinderilor învățate.

7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor și structurilor teritoriale dupăcaracteristicile solicitate, stabilind asemănări și deosebiri.

OBIECTIVE OPERAȚIONALELa sfârșitul lecției, toți elevi vor fi capabili să:

a) Obiective cognitive:4.4.->O1 - Să localizeze pe Harta fizică a României, minim 2 limite ale Deltei Dunării.7.1.->O2 – Să explice prin cuvinte proprii geneza Deltei Dunării, utilizând cunoștințele acumulate la capitolul “Formarea reliefului României”.4.1.->O3 – Să indentifice, pe baza Harții fizice a României/fișa de lucru curentã/manual minim 3 brațe ale Dunării/3 grinduri/5 lacuri/2 insule.7.1./4.2->O4 – Să precizeze, pe baza imaginilor din fișa de lucru curentã, denumirea a cel puțin 3 elemente floristice/faunistice.

b) Obiective metodologice și atitudinale- Elevii să participe în mod activ și afectiv, la buna desfășurare a orei de geografie.

STRATEGII DIDACTICE:

Page 2: Proiect Lectie Delta Dunarii

a)Metode de învățământ:

-pasive: explicația, prelegerea, descrierea -semiactive și active: algoritmizarea, conversația, lectura, demonstrația (harta,imaginile din fișa de lucru), descoperirea, observarea, problematizarea ( întrebări- problemă), lectura

b)Mijloace de învățământ: - obiectuale: tabla- scrise-grafice: fișa de lucru, manualul, atlasul geografic, harta- vizuale: imagini geografice, planșe

c) Forme de organizare a activității elevilor:

- generale: formal(lecția)

- cocrete: activitatea didactică (lecția)

- particulare: individual, frontal și de grup

d) Procedee și instrumente de lucru:

- utilizarea tablei, a caietului de notițe, a manualului, a fișelor de lucru

e) Material : - DIDACTIC: Harta Fizică a României

- BIBLIOGRAFIC: 1. G.Apostol, M. Ielenicz, 2008, Manual

pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanutas.

2. N. Ilinca, 2000, Didactica geografiei,

Editura Corint.

DEȘFĂȘURAREA LECȚIEI

I. Moment organizatoric ( 2’ )

-verificarea materialului didactic și punerea absemțelor de către profesor.

-elevii pregătesc caietul de notițe și manualul școlar.

Page 3: Proiect Lectie Delta Dunarii

II. Verificarea cunoștințelor anterioare: ( 5’ )

Se realizează prin interogații de control:

Recapitulează cunoștințele de la tema anterioară: „Câmpia de Vest”, sub formă de interogații de control. Apoi în ordinea în care au fost numerotate întrebările, elevii dau răspunsurile.

-Indentificați pe Harta Fizică a României 2 limite si 2 subunități.

-Menționați 5 caracteristici ale reliefului: geneză, tipuri de roci, fragmentarea reliefului , altitudini, tip de relief.

-Localizați pe harta Fizică a României, 6 subdiviziuni ale acesteia.

-Menționați o asemănare și o deosebire între relieful Câmpiei de Vest cu relieful Câmpiei Române.

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.III.Pregătirea aperceptivă (2 ‘ )

-Din unitățile de relief învățate până acum, care credeți că lipsește? (... Delta Dunării )

-Ce știți voi despre Delta Dunării ? (.........................)

IV. Anunțarea lecției și obiectivelor propuse ( 2’ )

-Profesorul notează pe tablă titlul lecției și expune clar obiectivele propuse ce se vor realiza prin conținutul lecției.

V.Dirijarea Predării-Învățării ( 30’ )

SITUAȚII DE ÎNVĂȚARE:

Sacina de lucru Nr.1:

Activitatea profesorului:

-Solicită elevilor sa stabilească poziția Deltei Dunării în cadrul țării, a minim 2 limite și a unităților invecinate.

-Explică modul de formare Deltei Dunării, insistând asupra faptului că este in continuă formare, al reliefului pozitiv, explicând modul de formare a grindurilor și ostroavelor.

-Notează pe tablă schema lecției.

Activitatea elevilor:

-Elevii intentifică pe hartă limitele/unitățile învecinate și notează pe fișa de lucru curenta.

Metode de învățamânt:

-observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstrația (harta), problematizarea ( întrebări- problemă).Mijloace de învățământ:

Page 4: Proiect Lectie Delta Dunarii

-harta Fizică a României, tabla, manualul, atlasul, fișa de lucru.

Forme de organizare a elevilor:

-frontal

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.Sarcina de lucru Nr. 2:

Activitatea profesorului:

-Solicită elevilor să indentifice pe hartă 3 grinduri/2 ostroave.

-Explică moul de formare a reliefului pozitiv.

-Menționează și caracterizează principalele brațe ale Deltei Dunării.

-Explica formarea lacurilor și insulelor punănd accent pe complexul lagunar Razim-Sinoe.

-Notează pe tablă schema lecției.

Activitatea Elevilor:

-Elevii intentifică denumirea pe hartă a 3 grinduri/a 2 ostroave, și notează în fișa de lucru curenta.Metode de învățamânt:

-observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstrația (harta), problematizarea ( întrebări- problemă).

Mijloace de învățământ:

-Harta Fizică a României, tabla, manualul, atlasul, fișa de lucru.

Forme de organizare a elevilor:

-frontal

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.Sarcina de lucru Nr. 3:

Activitatea profesorului:

-Explică clima Deltei Dunării, precizând: influente climatice, temperaturi medii, precipitații medii, vânturi.

Page 5: Proiect Lectie Delta Dunarii

-Notează pe tablă schema lecției.

Activitatea elevilor:

-Elevii indentifică pe hartă denumirea brațelor Dunării/a 5 lacuri/a 2 insule, notându-le pe fișa de lucru curenta.

Metode de învățamânt:

-Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstrația (harta), problematizarea ( întrebări- problemă).

Mijloace de învățământ:

-Harta Fizică a României, tabla, manualul, atlasul, fișa de lucru.

Forme de organizare a elevilor:

-frontal

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.Sarcina de lucru Nr. 4:

Activitatea profesorului:

-Menționeaza și clasifică flora și fauna în funcție de relief.

-Notează pe tablă schema lecției.

Activitatea elevilor:

-Analizează textul din fișa de lucru(Al. Vlahuță) spunând 3 caracteristici ale spațiului mioritic al Deltei Dunării.

-Indentifică denumirea imaginilor din fișa de lucru.

-Notează pe fișa de lucru curenta.

Metode de învățamânt:

-Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, lectura, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstrația (harta, imaginile din fisa de lucru curenta), problematizarea ( întrebări- problemă).

Mijloace de învățământ:

-Harta Fizică a României, tabla, manualul, atlasul, fișa de lucru.

Forme de organizare a elevilor:

-frontal

Page 6: Proiect Lectie Delta Dunarii

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.Sarcina de lucru Nr. 5

Activitatea profesorului:

-Enumeră tipurile de sol din cadrul Deltei Dunării.

-Explică importața Deltei Dunării, specificând faptul că este o Rezervațeie a Biosferei.

Activitatea elevilor:

-Indentifică denumirile imaginilor din fișa de lucru.

-Notează în fișa de lucru curenta.

Metode de învățamânt:

-Observarea, analiza, lucrul cu manualul/atlasul, explicatia, conversatia, algoritmizarea, demonstrația (harta, imaginile din fisa de lucru curenta), problematizarea ( întrebări- problemă).

Mijloace de învățământ:

-Harta Fizică a României, tabla, manualul, atlasul, fișa de lucru.

Forme de organizare a elevilor:

-frontal

Evaluare:

Observarea sistémica a elevilor si a comportamentului acestora, atentionari, aprecieri, stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi, evaluarea capacitatii de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.

VI.Atingerea feed-back-ului ( 2‘ )-S-a realizat pe parcursul procesului de predare-învățare, după fiecare obiectiv, când elevii au fost solicitați să răspundă la diferite întrebări.COMPETENTA 7.6.-Menționați o asemanare și o deosebire între relieful Deltei Dunării cu cel al Câmpiei de Vest.

VII.Obținerea performanței ( 5’ )Activitatea profesorului:-Distribuie elevilor fișa de lucru finală.Activitatea elevilor:Elevii rezolva cerintele din fisa de lucru finala.Metode de învățamânt:-Analiza și sinteza conținuturilor prin fișele de lucru finale, lucrul cu harta, problematizarea.Mijloace de învățământ:-Fișa de lucru finală.

Page 7: Proiect Lectie Delta Dunarii

Forme de organizare a elevilor:-individual, pe grupe- inter-evaluareaEvaluare:

Dupa cele 4 minute, elevii isi schimba fisa de lucru cu colegul de banca si, conform baremului noteaza.

VIII.Precizarea activităților pe care elevii le vor deșfășura acasă ( 2’ )-notează elevii care s-au remarcat (face aprecieri asupra celor care au dat cele mai multe raspunsuri)-de pregatit lecția din caiet si din alte surse – manuale, etc.

Standarde de performanță

Nivel satisfăcător-pentru notele 5-6

-localizează parțial corect Delta Dunării (1-2 limite)

-indentifică parțial corect caracteristicile reliefului Deltai Dunării (1-2 caracteristici)

-numește parțial corect brațele Deltei Dunării (1-2 brațe)

-intentifică parțial corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele (1-2 elemente)

-relaționarea dintre fenomele geografice este slabă, cu multe ezitări

-tranferă incomplet informațile pe suporturi cartografice

Page 8: Proiect Lectie Delta Dunarii

-utilizează deficitar limbajul geografic

Nivel satisfăcător-pentru notele 7-8

-localizează parțial corect Delta Dunării (2-3 limite)

-indentifică parțial corect caracteristicile reliefului Deltai Dunării (2-3 caracteristici)

-numește parțial corect brațele Deltei Dunării (2-3 brațe)

-intentifică parțial corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele (2-3 elemente)

-relaționarea corect fenomelele geografice, dar incomplet

-tranferă parțial corect informațile pe suporturi cartografice

-utilizează relativ corect limbajul geografic

Nivel satisfăcător-pentru notele 9-10

-localizează corect Delta Dunării (4 limite)

-indentifică l corect caracteristicile reliefului Deltai Dunării (4 caracteristici)

-numește corect brațele Deltei Dunării

-intentifică corect grindurile/ostroavele/lacurile/insulele

-relaționarea corect și complet fenomelele geografice

-tranferă incomplet informațile pe suporturi cartografice

-utilizează corect și cu ușurință limbajul geografic

SCHITA LECTIEIDelta Dunarii

Pozitie: -E. tarii - pe paralela de 45lat.N.

Limite: N. Granita cu UcrainaS. si V. Pod. DobrogeiE. Platforma continentala a Marii Negre

Altitudini: - cea mai joasa unitate de uscat a tarii; - altitudinea medie: 0,5m

max. : 12m (Gr. Letea)Caracteristici:

- s-a format la gura de varsare a Dunarii in Marea Neagra, prin depunerea aluviunilor aduse de fluviu si prin actiunea marii, pe locul unui fost golf in urma cu 10 000 de ani;-ocupa o suprafata de 4340 km2 impreuna cu complexum lagunar Razim-Sinoe;- este o campie in formare prin aluvionare;- este alcatuiata din roci sedimentare;

Page 9: Proiect Lectie Delta Dunarii

- este formata din suprafete: uscat(13%): grinduri si ostroave acvatice(87%): brate, lacuri, garle, mlastini

- dupa modul de formare exista grinduri: continentale : resturi ale vechiului uscat predeltaic (Chilia, Stipoc)

fluviale: prin depunerea aluviunilor de o parte si de alta a bratelor Dunarii

maritime: perpendiculare pe directia de curgere a fluviului, la formarea lor participand curentii marini (Caraorman,Saraturile,Letea,Frasin, Crucea, Perisor)

-insule:I.Popina, I.Sacalinum Mare si Mic- pe grinduri apare un relief de dune de nisip;- este cuprinsa intre cele trei brate ale Dunarii:

1. Bratul Chilia : - situat in N. Deltei Dunarii - cel mai lung brat - cu debitul cel mai mare - la varsare formeaza Delta secundara a Chiliei

2. Bratul Sulina: - in partea centrala a deltei - cel mai scurt brat - cel mai drept - cel mai navigat

3. Bratul Sf. Gheorghe: - in S. deltei - cel mai meandrat brat - al doilea ca debit - la varsare s-a format Ins. Sacalin

- spre sud Delta Dunarii se continua cu complexul lagunar Razim-Sinoe cu lagunele Razim, Sinoe,Zmeica, Golvita si lacurile Dranov, Babadag;-canale, in care in mare parte au fost créate de om: Litcov, Dranov, Mila 23- in 1990 a fost declarata Rezervatia Biosferei delta Dunarii.