proiect html

6
COLEGIUL TEHNIC AIUD AN ŞCOLAR 2007-2008 PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a XII-a Profesor: HUMENIUC RAMONA Disciplina: TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI ŞI A COMUNICAŢIILOR Tema: INSERARE DE IMAGINI ÎN DOCUMENTE HTML Tipul lecţiei: Lecţie mixtă: însuşire de noi cunoştinţe şi consolidare deprinderi şi priceperi Scopul lecţiei: Inserarea imaginilor, tabelelor în documente HTML Unitatea de competenţă: Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei Competenţe individuale: C3 - utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să: - insereze o imagine într-un document HTML - să combine diverse marcaje HTML: pt. formatare text, tabele - utilizeze marcaje complexe pentru crearea unui document evoluat - să aplice practic cunoştinţele acumulate. 1

Upload: oleg-russu

Post on 13-Apr-2016

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

html

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect HTML

COLEGIUL TEHNIC AIUDAN ŞCOLAR 2007-2008

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a XII-a

Profesor: HUMENIUC RAMONA

Disciplina: TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI ŞI A COMUNICAŢIILOR

Tema: INSERARE DE IMAGINI ÎN DOCUMENTE HTML

Tipul lecţiei: Lecţie mixtă: însuşire de noi cunoştinţe şi consolidare deprinderi şi priceperi

Scopul lecţiei: Inserarea imaginilor, tabelelor în documente HTML

Unitatea de competenţă: Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei

Competenţe individuale:

C3 - utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea

documentelor Web

Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:

- insereze o imagine într-un document HTML- să combine diverse marcaje HTML: pt. formatare text, tabele- utilizeze marcaje complexe pentru crearea unui document evoluat- să aplice practic cunoştinţele acumulate.

Metode şi mijloace de învăţământ:

- expunerea, conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul aplicativ; metoda

“ŞTIU, VREAU SĂ ŞTIU, AM ÎNVĂŢAT”

o fişe de lucru, calculator.

o tutorial web: Ghid HTML

Forma de organizare: frontală şi grupală

Evaluare: observarea activităţii elevilor, corectarea reciprocă, verificare prin probă practică

1

Page 2: Proiect HTML

Organizarea activităţii:

Moment de lecţie Activitatea profesorului Activitatea elevilor Durată 1. Moment organizatoric.

- se face prezenţa;-se pregăteşte materialul didactic şi se verifica echipamentele de calcul;- se anunţă modul de organizare al activităţii;

- ascultă profesorul şi îşi pregătesc materialele pentru lecţie;

3 min.

2. Reactualizarea cunoştinţelor şi

comunicarea noilor cunoştinţe

- profesorul captează atenţia elevilor propunându-le rezolvarea unei fişe de lucru (fişa nr. 2 –tabele HTML)

-elevii primesc fişa de lucru, o studiază şi participă activ la discutarea acesteia- notează în caiete cunoştinţele furnizate de către profesor-asimilează noile cunoştinţe, dirijaţi de prof. în activitatea cu tutorialul „Ghid HTML”

20 min.

Functiile exercitate de evenimentul instructional

Evenimente instructionale Metode si mijloace

1 2 3Informarea elevilor asupra obiectivelor propuse

Se anunţă titlul lecţiei :”INSERAREA DE IMAGINI ÎN DOCUMENTE HTML” şi obiectivele lecţiei

-conversaţia introductivă2 min

Asigurarea feedback-ului Cum rezolvăm anumite exerciţii din fişa de lucru? -elevii răspund întrebărilor recapitulative

-problematizarea

METODA „ŞTIU, VREAU SĂ ŞTIU, AM ÎNVĂŢAT”Dirijarea învăţării CE ŞTIU? CE VREAU SĂ

ŞTIU?AM ÎNVĂŢAT - metoda “ ştiu, vreau să ştiu, am învăţat”

- explicaţia, conversaţia, expunerea

- structura unui document HTML-formatarea textului-aplicarea unor efecte asupra textului-formatarea paragrafe-lor-utilizarea listelor ordonate şi neordonate-inserarea tabelelor în documente HTML-formatarea tabelelor

1. Inserarea unei imagini într-un document HTML

2. Atribute pentru a aranja o imagine

3. Spaţiul inserat în jurul unei imagini

- elementul IMG <IMG SRC=”imag.jpg”>

- atributele ALT, HEIGHT, WIDTH, ALIGN, BORDER<IMG SRC=”imag.jpg” height=135 width=89 align=middle alt=” un monitor”>

- atributele HSPACE, VSPACE<IMG SRC=”imag.jpg” height=135 width=89 align=middle HSPACE=20 VSPACE =10 alt=”un

2

Page 3: Proiect HTML

monitor”>

3. Asigurarea feedback-ului

(fixarea cunoştinţelor)

- elevii să rezolve fişa de lucru individual

- Tema pentru acasă – CV- în care elevii să insereze o fotografie personală

-problematizarea-evaluarea activităţii

20 min+5 min tema

3

Page 4: Proiect HTML

ANEXA 1 – CHESTIONAR DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII

NUME ŞI PRENUME ELEV_____________________________________

CLASA________________________________________________________

1. Precizaţi aspectele pozitive pe care le-aţi sesizat la această activitate

2. Precizaţi aspectele negative pe care le-aţi sesizat la acaestă activitate

3. Ce vi s-a părut cel mai dificil de realizat la această activitate?

4. Ce vi s-a părut cel mai uşor de realizat la această activitate?

5. Cum credeţi că s-ar putea îmbunătăţi activităţile de acest gen?

6. Aţi vrea să mai realizăm astfel de activităţi?

4

Page 5: Proiect HTML

ANEXA 2 – rezolvarea fişei de lucru

<html><head><title>inserare imagini</title><body><html><table border=3><TR><td colspan=3><center><h1><i><font color=red>Oferta speciala</font></i></h1></center><TR><td ROWSPAN=6> <img src="monitor.jpg" height=100 width=100 align=bottom><h2>Sistem <b>Intel Pentium 4<br>3.2 GHz LGA775</h2><td> Placa video <br>FX5500GE 256 MB<td rowspan=6>2420 ron<TR><td>Memoria<TR><td> Hard Disk<TR><td> DVD<TR><td> Placa de sunet<TR><td> Fast Ethernet Card</TABLE></BODY></HTML>

5