proiect euritmie 10

Upload: ilie-elena-carmina

Post on 03-Mar-2016

58 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

teatru , clasa a X-a

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIELICEUL DE ARTA : DIMITRIE CUCLIN PROFESOR : ELENA CARMINA ILIE CLASA : a X-a D OBIECTUL : EURITMIE si VORBIRE SCENICASUBIECTUL : ACCENTUL si FRAZAREA LOGICA TIPUL ACTIVITATII : MIXTAMIJLOC DE REALIZARE : EXERCITII DE DICTIEDURATA : 50 minOBIECTIVE DE REFERINTA1. Dezvoltarea fluiditatii unei dictii corecte, a capacitatii de interpretare si accentuare a unui text ;1. Dezvoltarea capacitatii de analiza a unui text, din punct de vedere grammatical , pentru stabilirea accentului logic ;

OBIECTIVE OPERATIONALECognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :1. Sa-si exerseze respiratia costo-diafragmatica ;1. Sa realizeze schimbarea accentului pe diferite cuvinte intr-o fraza sau pe diferite litere , intr-un cuvant ;1. Sa-si corecteze defectele, obtinand o dictie scenica desavarsita;1. Sa realizaze exercitii pe diferite texte , respectand frazarea , accentul logic si intonatia textului ;Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .

STRATEGIA DIDACTICA1. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, aprecierea verbala, repetitia .1. Mijloace si materiale didactice : suport de lectie atasat , casetofon si cd , costum de miscare .1. Forme de organizare : individual, in grup, frontal .BIBLIOGRAFIE1. Cuvinte despre cuvant Vleria Covatariu ,ed. Mures, Targu Mures, 1996 .1. Corijarea limbajului Natanael Dobra , ed. Tineret, Bucuresti, 2005 .1. Arta vorbirii scenice ed. Didactica si Pedagogica , Bucuresti , 1972 .OBOP.ETAPELELECTIEIACTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEAELEVILORSTRATEGIA DIDACTICA

1.MOMENT ORGANIZATORIC(1 minut ) Se face prezenta elevilor ;Pregatirea clasei pentru activitate ;

Elevii raspund la prezenta si, in costum de miscare , se pregatesc de lectie Dialog

Individual

2.

VERIFICAREA Cunostinte asimilate anterior( 13 minute ) Incalzire vocala si fizica pe muzica : Propun un elev drept conducatorul grupului , pentru a mentine organizarea si ritmicitatea grupului . Exercitii de respiratie costo-diafragmatica; incordare relaxare X- U ; texte studiate pentru pentru consoane si vocale ; citirea unui text pe vocale.Scurte elemente fizice de incalzire generala si miscare conform ritmului muzicii . Sunt atenti la elevul ce-I conduce, organizandu-se in semicerc , pentru realizarea corecta a exercitiilor de dictie .Elevii executa odata cu elevul conducator, mentinand ritmul grupului .In grup

Explicatia

Repetitia

3.

CAPTAREA ATENTIEI(8 minute )Jocul : VERSURI AMESTECATE : Eelevii aleg un text pe care il stiu foarte bine, incepand recitarea lui fara sunet, in gand; la propunerea mea , un elev va continua textul (de unde a ramas,)cu voce tare .La o noua comanda, elevul isi va continua textul fara sunet . Se continua astfel pana se ajunge la o continuitate intre texte, fara pause sau poticniri de la un elev la altul . Elevii sunt atenti la explicarea jocului propus . La comanda data, elvii vor incepe jocul .Frontal

Conversatia Explicatia

4.ANUNTAREA LECTIEI NOI (1 minut )Prezint lectia noua : ACCENTUL si FRAZAREA LOGICA a in text , si competentele generale si specifice ale lectiei Sunt atenti la ceea ce urmeaza a se lucra .Explicatia Individual

5.

DESFASURAREA LECTIEI(20 minute ) Suport de lectie atasat Propun acelasi text spre a lucra pe el . Se va incepe cititra poeziei mai intai normal , apoi, de la soapta, catre tare si foarte tare si de la foarte lent la lent , normal si apoi rapid si foarte rapid .Se fac exercitii si de trecere de la registrul grav la cel inalt si text cantat , apeland la repertoriul fiecaruia . Se insista pe o pronuntie exagerat de corecta, pentru a forma o dictie scenica expresiva .Se trece la utilizarea accentului de intensitate si a accentului tonal, subliniind cuvintele de valoare , care exprima ideea principala a frazei , apoi respectand cu rigoare punctuatia textului si a pauzei artistice .Lucram apoi accentului logic dintr-un text, prin accentuarea verbului, adverbului , negatiei, a unor conjunctii (si , ori,desi), a unor pronume ( de intarire si demonstrativ ) , a propozitiilor interogative ( pronumele interogativ -cine, ce, unde, cand , cum), a adverbului cu sens interogativ si a propozitiilor exclamative .Pe fabula fiecarui elev realizam exercitii de utilizare a textului imbinat cu muzica si pantomima .Se lucreaza fabula pe roluri .Elevii aleg poezia preferata - ex. Poezia Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu sau poezia Toamna, de George Cosbuc .

Respecta indicatiile date si recitesc poezia corespunzator

Elevii au memorat fabula si lucreaza pe ea cu usurinta si placere .

Individual

Exercitiul

Explicatia

6.TEMA PENTRU ACASA(2 minute ) Schimbarea accentului logic, luand ca text de lucru fabula/monologul fiecaruia, din repertoriul individual .Citirea unui text , cu schimbarea accentului logic de pe un cuvant important pe altul , si schimband sensul cuvintelor cu ajutorul intonatiei .Exercitii de improvizatie pe muzica , cu alegerea unei teme , ce va trebui sa cuprinda inceput , punct culminant si deznodamant . Se poate lucra individual sau in perechi.Isi noteaza in caiete si adreseaza intrebari daca au neclaritati .

Explicatia

Frontal

Conversatia

7.EVALUAREA ACTIVITATII(2 minute )Se recapituleaza momentele importante ale lectiei, prezentand importanta celor predate. Notare si discutii cu elevii . Solicit autoevaluarea lor .Eleviii participa la identificarea scopurilor exercitiilor studiate in cadrul activitatii de azi.ConversatiaAprecierea verbala

8.

INCHEIEREA ACTIVITATII( 3 minute )Pasii ritmici si Coco-Mimi cu text si gesturi .Elevii executa exercitiile cu entuziasm si interes.In grup / frontal

Accent = scoaterea in evident , cu ajutorul intensitatii vocii a unei silabe , cuvant sau propozitieAccentul dynamic / de intensitate = energia cu care se articuleaza o silaba, un cuvant sau o propozitie , Accentul tonic = evidentiaza una dintre silabele unui cuvant ( laturi laturi )Accentul logic creeaza ritmul unei limbi -> SCHIMBA SENSUL PROPOZITIEI sau se REDAU ANUMITE STARI AFECTIVE , el scoate in evidenta, in cadrul unei propozitii unul sau mai multe cuvinte, iar in cadrul unei fraze , una sau mai multe propozitii .Accentul tonal - ofera muzicalitate limbiiPropozitia este o comunicare in care se exprima o judecata sau o ide , care presupune existent unei judecati neexprimate .