proiect educatie fizica
DESCRIPTION
Proiect educatie fizica grupa mare - invatamant prescolarTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 25.02.2015 Unitatea de nvmnt: Grdinia cu Program Prelungit Nr. 56Grupa: MareEducatoare: Tema: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Subtema: Mrioare cu poveti Categoria de activitate: Domeniul psiho - motric - Educaie fizic Tema activitii: nvarea mersului n echilibru pe o suprafa ridicat / Joc: Trecem podul
Scopul activitii: - nsuirea i executarea corect a mersului n echilibru pe o suprafa ridicat.
OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 - s-i nsueasc corect deprinderea utilitar aplicativ echilibru dinamic; O2 - s execute corect complexele de dezvoltare fizic armonioas; O3 - s-i mbunteasc capacitatea de coordonare specific; O4 - s-i mbunteasc capacitatea de coordonare spaio-temporal viznd: direcia, traiectoria, viteza i amplitudinea micrilor corpului i a segmentelor sale; O5 - s colaboreze cu coechipierii si i s aib ncredere n forele proprii.STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE
M1 - demonstraia;M2 - explicaia;M3 - exerciiul;M4 - corectarea greelilor de execuie.
MIJLOACE SPECIFICE:Exerciiul fizicJoc de atenieParcurs aplicativJoc linititor
RESURSE MATERIALE: 2 bnci de gimnastic, 17 bastoane de gimnastic, 1 minge, fluier, 6 jaloane.
DURATA ACTIVITII: 25-30 MIN
BIBLIOGRAFIA: Aga, Gh., (2001), Jocul, bijuterie a educaiei fizice, Editura Gheorghe Creu Alexandru, Bucureti; Barta, A., (1994), Educaie fizic, manual pentru clasa a X - a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
VERIGACONINUTUL ACTIVITII
DOZAREAEFORTULUIINDICAII METODICE,FORMAII DE LUCRUOBS.
1.Moment organizatoric
2.Pregtirea organismului pentru efort Aliniere; Salut; Verificarea inutei i a prezenei; Comunicarea temelor leciei.
Exerciii de front i formaie Aciuni de pe loc poziia drepi poziia pe loc repaus ntoarceri spre stnga ntoarceri spre dreapta Aciuni din deplasare mers n caden ca soldaiiMers i variante de mers. mers pe vrfuri; mers pe clcie; mers n echilibru pe sol; mers ghemuit ca piticii
Alergare i variante de alergare- alergare uoar - alergare cu genunchii la piept - alergare cu pendularea gambelor spre napoiJoc de atenie. la un semnal sonor ghemuire la dou semnale sonore alergare uoar
1-2 minute
x3x2
16 T
8 T8 T8 T8 T
1 L1 L1 L
5-6 Xn linie pe dou rnduri.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxO
Se execut la comand i dup caz cu repere.ntoarcerile se fac prin sritur.
Se execut pe numrtoare; Cu braele ntinse sus i genunchii ntini, cu minile la ceaf; Cu palmele pe genunchi.
Braele ndoite din cot se mic pe lng corp. Alergarea se execut pe vrfuri.Se urmrete viteza de reacie la semnalele sonore i atenia.
3. Influenarea selectiv a aparatului locomotorExercii de dezvoltare fizic armonioas cu bastoane de gimnastic
Exerciiul 1P.I. Stnd deprtat, bastonul la nivelul oldului:1aplecarea capului spre nainte;2 aplecarea capului spre napoi;3 aplecarea capului spre stnga;4 aplecarea capului spre dreapta.
Exerciiul 2P.I. Stnd deprtat, bastonul la nivelul oldului:1 ridicarea braelor nainte;2 ridicarea braelor sus;3 coborrea braelor nainte;4 revenire la P.I.
Exerciiu 3P.I. Stnd deprtat, braele nainte:1 rsucirea trunchiului spre stnga;2 arcuire;3 rsucirea trunchiului spre dreapta;4 arcuire.
Exerciiul 4P.I. Stnd deprtat, bastonul la nivelul oldului:1 aplecarea trunchiului nainte;2 ndoirea trunchiului nainte;3 arcuire;4 revenire la P.I.
Exerciiul 5P.I. Sprijin ghemuit:1 ridicarea braelor nainte;2 aezarea bastonului pe sol;3 ntinderea genunchilor i ndoirea trunchiului nainte;4 revenire n sprijin ghemuit.
Exerciiul 6P.I. Aezat, braele nainte:1 ndoirea trunchiului pe piciorul stng;2 revenire;3 ndoirea trunchiului pe piciorul drept;4 revenire.
Exerciiul 7P.I. Aezat deprtat:1-4 rularea bastonului pe sol i aplecarea trunchiului spre nainte;5-8 rularea bastonului pe sol spre napoi i ridicarea trunchiului.
4X
4X
4X
4X
4X
6X
3X
n linie pe 4 rnduri
4. nvarea, consolidarea sau perfecionarea unei deprinderi motriceEchilibrul dinamicExerciiul 1 urcare prin pire pe banca de gimnastic, braele ntinse lateral, deplasare de-a lungul bncii cu pai mruni (pe toat talpa). La captul bncii se execut coborrea prin pire.
Exerciiul 2 urcare prin pire, mers pe vrfuri, braele ntinse lateral, iar la captul bncii sritur n adncime.
Se demonstreaz ambele exerciii i se explic tehnica de execuie.
JOC: tafet La semnalul sonor, copiii vor porni spre banc, vor urca prin pire i vor efectua mersul n echilibru. Vor cobor prin sritur n adncime, vor continua alergarea, se ocolete jalonul i se revine prin alergare.Jocul se ncheie dup ce ultimul copil parcurge i el traseul propus.
X2
X2
X3Pe dou coloane x x x x x x
n timpul mersului genunchii sunt ntini, corpul n poziie vertical.
Se urmrete capacitatea de orientare spaio - temporal.
Copiii sunt mprii n dou echipe.
Ctigtorii sunt cei care termin primii i corect traseul propus.
5. Revenirea organismului dup efort
Joc linititor: Mingea frige La semnalul sonor mingea trece din mn n mn ct mai repede fr s fie scpat jos. Cnd educatoarea spune: mingea frige, copilul care are mingea va trebui s o lase jos.
X5Formaie de cerc
6. Aprecieri i recomandriFac aprecieri pozitive i negative asupra prestaiei copiilor la activitate. Recomand s fac gimnastic de nviorare zilnic. Salutul.n linie pe dou rnduri xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx O