_proiect didactic_felicitare de craciun

5

Click here to load reader

Upload: mihaela-radu

Post on 05-Jul-2015

405 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: _proiect Didactic_felicitare de Craciun

Proiect de lecţie_Felicitare de Crăciun

PROIECT DE LECŢIE

FELICITARE DE CRĂCIUN

Data: 3 decembrie 2008

Şcoala: 08 “Dimitrie Cantemir”, Oradea

Clasa: a III A

Propunătoare: prof. Nichita Diana

Obiectul: religie ortodoxă

Subiectul: Realizarea unei felicitări - “Felicitare de Crăciun”

Tipul: formare de priceperi şi deprinderi

Obiectiv fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi de a utiliza hârtia în vederea realizării unei lucrări (felicitări de Crăciun)

Obiective operaţionale:

01 – să enumere materialele pe care le vor utiliza în realizarea lucrării;

02 – să numească etapele realizării lucrării;

03 – să execute exerciţiile de încălzire a musculaturii mâinilor;

04 – să coloreze conturul după şablon;

05 – să decupeze după contur;

06 – să amplaseze în mod adecvat materialele pentru a realiza lucrarea (felicitarea);

07 – să aprecieze critic şi autocritic lucrările, în funcţie de criteriile prestabilite.

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: observaţia, demonstraţia, expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda activităţilor practice, audiţia muzicală;

2. Mijloace de învăţământ: lucrare model, fişă de lucru_crăciun_felicitare, foarfecă, lipici, creioane colorate , icoana Naşterea Domnului, CD - player, CD colinde.

3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală.

Resurse bibliografice:

1. Mica Biblie

2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

3. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.

4. Orzetic Maria; Muha Camelia, Mocanu Elena, Religie – Caiet pentru elevi, clasa a III - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2008.

Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 1

Page 2: _proiect Didactic_felicitare de Craciun

Proiect de lecţie_Felicitare de Crăciun

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. crt

Momentele lecţiei

Ob. op.

Timp (min.)

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodeşi

procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Momentul organizatoric

2'- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerciţiul Activitate frontală

2. Captarea atenţiei

2'

Profesorul va purta o scurtă discuţie cu elevii săi despre sărbătorile de iarnă, în general şi despre Naşterea Domnului, în mod special.Apoi, le prezintă icoana cu Naşterea Domnului, alte imagini care reprezintă acest moment de bucurie sfântă, precum şi o felicitare model cu aceeaşi temă.

Elevii privesc cu interes icoana şi felicitarea model.

expunerea

observaţia

icoana Naşterea Domnului

Mica Biblie

lucrarea model

Activitate frontală

3.Anunţarea temei şi a

obiectivelor

01020304050607

2'Astăzi vom realiza, împreună, o felicitare de sărbători. .

Elevii ascultă cu atenţie. explicaţia lucrarea model

Activitate frontală

4.

Prezentarea noului

conţinut şi dirijarea învăţării

01

02

03

5'

“- Ce materiale aveţi pe băncile voastre?”

Apoi, se va preciza etapele realizării lucrării: colorarea imaginii, decuparea conturului exterior al imaginilor de pe fişa primită la începutul orei, lipirea celor două imagini pe partea necolorată, îndoirea felicitării după modelul dat şi finisarea materialului (felicitării).

Voi solicita un elev să repete etapele de realizare expuse anterior.

Precizez criteriile de evaluare, şi anume: lucrarea (felicitarea) să fie îngrijită şi corect realizată.

Înainte de înceapa lucrului efectiv, le propun câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor.

Elevii enumeră materialele pe care le au pe bănci.

Elevii ascultă cu atenţie.

Elevul solicitat repetă etapele.

Elevii ascultă cu atenţie.

Elevii execută exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor.

Conver-saţia

Explicaţia

Expunerea

Explicaţia

exerciţiul

fişă de lucru_crăciun

_felicitare

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 2

Page 3: _proiect Didactic_felicitare de Craciun

Proiect de lecţie_Felicitare de CrăciunApoi, le pun elevilor un CD cu colinde, ca fundal muzical, pentru ca activitatea desfăşurată să fie mai relaxantă şi pentru a-i apropia şi mai mult de evenimentul redat în felicitare.

Elevii ascultă şi lucrează cu plăcere, respectând etapele indicate.

metoda activităţilor

practice,

audiţia muzicală

CD - player,

CD colinde

Activitate frontală

5. Obţinerea performanţei

040506 30'

Voi realiza, demonstrativ, fiecare etapă a lucrării (felicitării); în acelaşi timp, alternative, voi trece pe la fiecare bancă, supraveghindu-le activitatea şi dându-le ajutorul necesar acolo unde este cazul.

Elevii trec la realizarea propriu-zisă a lucrării (felicitării).

ExerciţiulDe-

monstraţiametoda

activitatilor practice

fişă de lucru_crăciun

_felicitare

Activitatefrontală

Aprecieri verbale

6. Evaluarea rezultatelor

07 3'

După terminarea lucrărilor, le cer copiilor să le evalueze, întrebându-i dacă ar trimite-rudelor şi prietenilor-felicitarea aleasă (sau realizată de ei). Le reamintesc că trebuie să ţină cont de criteriile prestabilite.

Elevii aleg o anumită lucrare (felicitare), motivându-şi alegerea făcută.

Conversa-ţia

explicaţiaFelicitarea de

Crăciun

Activitatefrontală

Activitate individuală

Aprecieri verbale

7.Aprecieri şi

recomandări 4'

La finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind realizarea indicaţiilor de lucru şi finalizarea felicitării de Crăciun. Îi voi nota pe cei care au realizat felicitarea în mod corect şi deosebit.Apoi, le împart câte o iconiţă cu Naşterea Domnului.

Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.

Expunerea

conversaţia

Activitatefrontală

Aprecieri verbale

8. Încheierea activităţii

2' Voi rosti rugăciunea împreună cu elevii, îi salut şi ies din sală.

Elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut.

exerciţiul Activitatefrontală

Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 3