Download - _proiect Didactic_felicitare de Craciun
Proiect de lecţie_Felicitare de Crăciun
PROIECT DE LECŢIE
FELICITARE DE CRĂCIUN
Data: 3 decembrie 2008
Şcoala: 08 “Dimitrie Cantemir”, Oradea
Clasa: a III A
Propunătoare: prof. Nichita Diana
Obiectul: religie ortodoxă
Subiectul: Realizarea unei felicitări - “Felicitare de Crăciun”
Tipul: formare de priceperi şi deprinderi
Obiectiv fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi de a utiliza hârtia în vederea realizării unei lucrări (felicitări de Crăciun)
Obiective operaţionale:
01 – să enumere materialele pe care le vor utiliza în realizarea lucrării;
02 – să numească etapele realizării lucrării;
03 – să execute exerciţiile de încălzire a musculaturii mâinilor;
04 – să coloreze conturul după şablon;
05 – să decupeze după contur;
06 – să amplaseze în mod adecvat materialele pentru a realiza lucrarea (felicitarea);
07 – să aprecieze critic şi autocritic lucrările, în funcţie de criteriile prestabilite.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: observaţia, demonstraţia, expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda activităţilor practice, audiţia muzicală;
2. Mijloace de învăţământ: lucrare model, fişă de lucru_crăciun_felicitare, foarfecă, lipici, creioane colorate , icoana Naşterea Domnului, CD - player, CD colinde.
3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală.
Resurse bibliografice:
1. Mica Biblie
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
3. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.
4. Orzetic Maria; Muha Camelia, Mocanu Elena, Religie – Caiet pentru elevi, clasa a III - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2008.
Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 1
Proiect de lecţie_Felicitare de Crăciun
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. crt
Momentele lecţiei
Ob. op.
Timp (min.)
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodeşi
procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
Evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul organizatoric
2'- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
exerciţiul Activitate frontală
2. Captarea atenţiei
2'
Profesorul va purta o scurtă discuţie cu elevii săi despre sărbătorile de iarnă, în general şi despre Naşterea Domnului, în mod special.Apoi, le prezintă icoana cu Naşterea Domnului, alte imagini care reprezintă acest moment de bucurie sfântă, precum şi o felicitare model cu aceeaşi temă.
Elevii privesc cu interes icoana şi felicitarea model.
expunerea
observaţia
icoana Naşterea Domnului
Mica Biblie
lucrarea model
Activitate frontală
3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor
01020304050607
2'Astăzi vom realiza, împreună, o felicitare de sărbători. .
Elevii ascultă cu atenţie. explicaţia lucrarea model
Activitate frontală
4.
Prezentarea noului
conţinut şi dirijarea învăţării
01
02
03
5'
“- Ce materiale aveţi pe băncile voastre?”
Apoi, se va preciza etapele realizării lucrării: colorarea imaginii, decuparea conturului exterior al imaginilor de pe fişa primită la începutul orei, lipirea celor două imagini pe partea necolorată, îndoirea felicitării după modelul dat şi finisarea materialului (felicitării).
Voi solicita un elev să repete etapele de realizare expuse anterior.
Precizez criteriile de evaluare, şi anume: lucrarea (felicitarea) să fie îngrijită şi corect realizată.
Înainte de înceapa lucrului efectiv, le propun câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor.
Elevii enumeră materialele pe care le au pe bănci.
Elevii ascultă cu atenţie.
Elevul solicitat repetă etapele.
Elevii ascultă cu atenţie.
Elevii execută exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor.
Conver-saţia
Explicaţia
Expunerea
Explicaţia
exerciţiul
fişă de lucru_crăciun
_felicitare
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate individuală
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 2
Proiect de lecţie_Felicitare de CrăciunApoi, le pun elevilor un CD cu colinde, ca fundal muzical, pentru ca activitatea desfăşurată să fie mai relaxantă şi pentru a-i apropia şi mai mult de evenimentul redat în felicitare.
Elevii ascultă şi lucrează cu plăcere, respectând etapele indicate.
metoda activităţilor
practice,
audiţia muzicală
CD - player,
CD colinde
Activitate frontală
5. Obţinerea performanţei
040506 30'
Voi realiza, demonstrativ, fiecare etapă a lucrării (felicitării); în acelaşi timp, alternative, voi trece pe la fiecare bancă, supraveghindu-le activitatea şi dându-le ajutorul necesar acolo unde este cazul.
Elevii trec la realizarea propriu-zisă a lucrării (felicitării).
ExerciţiulDe-
monstraţiametoda
activitatilor practice
fişă de lucru_crăciun
_felicitare
Activitatefrontală
Aprecieri verbale
6. Evaluarea rezultatelor
07 3'
După terminarea lucrărilor, le cer copiilor să le evalueze, întrebându-i dacă ar trimite-rudelor şi prietenilor-felicitarea aleasă (sau realizată de ei). Le reamintesc că trebuie să ţină cont de criteriile prestabilite.
Elevii aleg o anumită lucrare (felicitare), motivându-şi alegerea făcută.
Conversa-ţia
explicaţiaFelicitarea de
Crăciun
Activitatefrontală
Activitate individuală
Aprecieri verbale
7.Aprecieri şi
recomandări 4'
La finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind realizarea indicaţiilor de lucru şi finalizarea felicitării de Crăciun. Îi voi nota pe cei care au realizat felicitarea în mod corect şi deosebit.Apoi, le împart câte o iconiţă cu Naşterea Domnului.
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
Expunerea
conversaţia
Activitatefrontală
Aprecieri verbale
8. Încheierea activităţii
2' Voi rosti rugăciunea împreună cu elevii, îi salut şi ies din sală.
Elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut.
exerciţiul Activitatefrontală
Prof. Diana Nichita, Şc. 08 “Dimitrie Cantemir” Oradea 3