proiect didacticfelicitare 8 martie
DESCRIPTION
proiectTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE
PROPUNTOARE: ELENA LUPAN
Nivelul I-II-
Tema de studiu: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim
Tema proiectului : Bine-ai venit primvar!
Tema activitii:Felicitare de 8 Martie .
Categoria de activitate: Educaie artistico-plastic
Activitate pe domeniul experenial: DEC1
Mijloc de realizare : Pictur.
Tipul de activitate: nvare/consolidare/verificare.
Forma de organizare: Frontal/individual.
Durata:25-30.
Scopul:
Formarea deprinderii de a reliza o compoziie plastic dup o tem dat.Cultivarea spiritului de hrnicie, curaj , perseveren , dezvoltarea imaginaiei, a gndirii, a simului estetic, cultivarea spiritului critic i autocritic , educarea voinei i ateniei voluntare. Educarea unor stri afective pozitive
( respect i preuire ) fa de mame. Obiective operaionale:
O1-s recunoasc materialele i s foloseasc elemente de limbaj plastic;
O2- s realizeze pictura conform tehnicilor date;
O3-s parcurg etapele de lucru i s pstreze acurateea lucrrii;O4-s evalueze i autoevalueze lucrrile realizate pe baza criteriilor
stabilite la nceputul activitii; O5-s organizeze o expoziie cu lucrrile realizate i apoi druite mamelor.
Strategii didactice:
a) metode de predare:
surpriza,observaia,conversaia,explicaia, demonstraia, problematizarea,
descoperirea, exerciiul, aprecierea, munca independent. b)mijloace didactice: fie (felicitri de pictat) pentru toi copiii, modelul educatoarei, acuarele, pahare cu ap, erveele, medalioane-recompens, panou pentru expunerea lucrrilor copiilor.
c) forme i metode de evaluare: frontal i individual.
Locul de desfurare: sala de grup.
Biblografie:
1.Curriculum pentru nvmntul precolar, MECT-2009.
2.Caietul profesional al educatoarei,Editura Omfal Esenial/ 2006.
3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactic, 2008.
4.nvmntul primar i precolar 3-4/ Editura Arlequin/2012
5- Revista nvmntului precolar nr.3-4/2010,
Editura Arlequin, Bucureti/2010.
6.Wikipendia Enciclopedia Liber/ Romnia/2013.Evenimentul didacticObiective Coninutul tiinificStrategii didactice Evaluarea
1.Moment organizatoric/
3min
-aranjarea mobilierulu n careu deschis
-pregtirea materialului demonstrativ
-introducerea copiilor n sala de grup.-se observ compor-
tamentul nonverbal al copiilor
2.Captarea ateniei/ 2 min. O1-Astzi i eu mamei mele / i druies un mic dar/ O felicitare de 8 Martie/ i-un clduros: La muli ani!-surpriza
-conversaia
-explicaia-se observ compor-
tamentul
copiilor
3.Anunarea
temei i a obiectivelor/
2 min.O1
O2
O3
O4
O5Anunarea temei:Felicitare de 8 Martie, apoi
prezentarea obiectivelor pe nelesul copiilor.-conversaia
-explicaia-se observ compor
tamentul nonverbal al copiilor
4.Dirijarea nvrii /
15 minO1
O2
-O3
Plan de ntrebri: Ce v-am pregtit pe msue?
Pe ce vom picta i cu ce? De ce avem nevoie pentru a picta?
-Explicaia i demonstraia:
nmoi pensula n ap i apoi n culoarea cu care vreau s pictez, mai nti florile, vaza, apoi frunzele . Am grij s folosesc culorile potrivite!
-Se execut exerciii de nclzire a muchilor minii;
Cntecul degeelelor; Degetul mare pleac la plimbare/ Arttorul duce bastonul/
Mijlociul duce pardesiul/
Inelarul duce geamantanul/
Iar degetul mic, pentru c e mic,duce un covrig.
-Prezentarea felicitrii model:
-Spor la lucru!
-Pe tot parcursul muncii independente, copiii vor fi stimulai s execute tema, s adopte o poziie corect, s fie disciplinai,s nu-i deranjeze colegii. -Cu 2-3 minute nainte de epuizarea timpului afectat activitii copiii vor fi anunai de ncetarea lucrului
-conversaia
-explicaia
descope-
rirea
-explicaia -demons-
traia
-exerciiu
-se fixeaz tehnica de lucru
- exerciiul-cntecul se execut, lovind uor cu degetele n msue
-munca indivi-
dual
-observaia
-conversaia
-explicaia
-aprecieri individuale i globale
- se observ comportamentul copiilor i puterea de concentrare
- aprecieri individuale i globale
-observarea comportamentului copiilor.
-verificarea
oral
-evaluarea global, individual i verbal prin produsele activitii; autoevaluare
6.Asigurarea reteniei i a transferuluiO4 -copiii vor fi recompensai primind cte un medalion( o floare) pentru activitatea depus.
-se execut cu ntreaga grup un cntec despre ziua mamei;-se recit o poezie despre ziua mamei(cte o strof fiecare copil)
-explicaia -conversaia -exerciiul -frontal verbalizeaz, ascult, rein, cnt, recit
6.Evaluarea performanelor.O4
O5-Se vor aranja lucrrile pe un panou i se vor fixa criteriile de analiz a acestora.
-Se pun ntrebri:
- Ai terminat lucrarea? Este ngrijit, curat? Care este cea mai frumoas lucrare? De ce?-conversaia
-explicaia
-aprecieri privind modul de lucru
-descoperirea problema-tizarea -evaluarea global i
verbal, autoevaluare
7.ncheierea activitii/1 min.O4-Se fac aprecieri asupra comportamen-tului copiilor-conversaia
-explicaia -aprecierea - evaluare global