proiect didactic.docxpronumele posesiv adj pos cls a viia facut de mine pt insp 9 febr 2013 (1)

Upload: madalina-tanase

Post on 10-Feb-2018

274 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    1/7

    Proiect didactic

    Aria curricular:Limb i comunicare

    Disciplina:Limba i literatura romn

    Subiect: Pronumele si adjectivul posesiv

    Clasa:a VII- a Scoala Generala, Magura Ivei

    Data -12 februarie 2013

    Profesor ,Axinte Cristian Lucian

    Unitatea de invatareDescrierea in naratiune ,pronumele

    Tipul lectiei lectie mixta ,reactualizare pronumele posesiv ,forme, cazuri ,reactualizare adjectiv pronominal

    posesiv ,functii sintactice ,exercitii.

    COMPETENE GENERALE:

    1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;

    2.Utilizarea corecta i adecvata a limbii romne in producerea de mesaje orale

    n situaii de comunicare monologata i dialogat;

    3.Receptarea mesajului scris din textele literare i non literare,n scopuri

    diverse;

    4.Utilizarea corecta i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise in

    diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse.

    Competente specifice:

    -identificarea pronumelor si a adjectivelor pronominale din textul dat;

    -precizarea numarului obiectelor posedate si al posesorilor;-precizarea cazurilor pronumelor si adj. din text;

    -functiile sintactice ale pronumelor si adjectivelor posesive;

    -creare de enunturi in care sa avem anumite pronume posesive in cazuri date ;

    -analiza sintactica si morfologica a pronumelor si a adjectivelor posesive din textele pag100-101,si din fiselepropuse da catre profesor;

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    2/7

    Strategii didacticelucrul cu manualul ,exercitiul de recunoastere si analiza , ,observatia ,conversatia ,explicatia,

    problematizarea,lucrul cu fise .

    Resurse materialemanualul , textul suport ,dictionarul ,creta colorata ,fise de lucru.

    Resurse umaneelevii clasei a VII- a ,

    Forme de organizarefrontala ,individuala ,pe grupe;

    Timp si spatiu -50 de minute ,sala de clasa

    Sistem de evaluare -metode de evaluare-exercitii de recunoastere si analiza a pronumelor posesive ca si a

    adjectivelor posesive;

    -Mijloace de evaluareexercitiul aplicativ,analiza morfologica si sintactica;

    -forme de evaluare-evaluarea curenta;

    Material bibliografic:

    -Programa scolara pentru clasele V-VIII,

    -Alina Pamfil Structuri didactice deschise

    -Gramatica limbii romane;

    -culegeri de texte ;

    SCENARIUL DIDACTIC

    Momentele

    Lectiei

    C. Activitatea

    Profesorului

    Activitatea

    Elevilor

    T. Strategii

    didactice

    1.Moment

    organizatoric

    Verificare prezentei elevilor.

    Pregatirea materialelor necesare

    lectiei .

    Fiecare elev isi

    va pregati carti-

    le si caietele

    necesare .

    1 Conversatia

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    3/7

    2.Verificarea

    temei

    Se va face atat cantitativ si calitativ. Citesc tema 2

    m

    Conversatia

    ,explicatia

    Activitatea

    frontala

    individuala

    3.Reactualizarea

    cunostintelor

    Se verifica si se reactualizeaza notiunea de pronume si

    Adjectiv posesiv.Se pune pe tabla un poster in care

    prezentate pronumele si adjectivele pron.posesive ,

    Cunoscute.Se repeta verbal ,se discuta tabelul.

    Raspund

    Sunt atenti

    Conversatia ,

    Activitatea

    frontala

    4.Captarea

    atentiei

    Se va citi de catre elevi textul dat de la pagina 100 si se va

    discuta imaginea.Se vor descoperi pronumele si

    adjectivele posesive din text ,precizandu-se

    persoana ,numarul,cazul ,forma si functia sintactica .

    Se va scrie titlul pe tablaPronumele si adjectivul posesiv

    Elevii asculta.

    Elevii raspund

    Elevii noteaza

    Conversatia

    explicatia

    5.Anuntarea

    temei

    si a competente-

    lor

    Se spune elevilor ca vom reactualiza cunostintele

    despre pronumele si adjectivul posesiv:

    -se vor descoperi pronumele si adjectivele posesive;

    -se vor analiza precizand persoana ,numarul de pose-

    sori si de obiecte posedate ,forma, cazul, functia sintactica;

    Se va discuta tabelul de la pagina 101.

    -se vor crea modele de exemple in care pronumele si

    adj. posesiv sa aiba aceleasi functii sintactice;

    -se vor identifica pronumele posesive din textul dat;

    se vor analiza pronumele ,pag 101 ex 1-2;

    Elevii asculta,noteaza

    titlul

    Pe tabla si in caiete.

    Elevii noteaza competentel

    in caiete.

    Conversatia

    Explicatia

    Activitatea

    frontala

    6.Dirijarea

    invatarii

    Se deschide manualul

    Se citeste textul initial ,se discuta imaginea.

    Profesorul cere elevilor sa recunoasca pronumele

    si adjectivele posesive din textul dat.Se defineste

    pronumele posesiv care inlocuieste atat numele

    Elevii raspund.

    .

    Elevii citesc textul.

    Elevii descopera

    pronumele posesive si

    Lectura text

    Recunoastere

    Exercitiul

    aplicativ

    Explicatia

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    4/7

    posesorului cat si al obiectului posedat .Se reaminteste

    elevilor ca aceste pronume sunt insotite de art.posesiv

    genitival al ai, a ale ,si ca la G,D.. ele au formele alor me

    alor tai etc.In cazul in care s-a uitat, se reactualizeaza

    formele pronumelui posesiv:

    -UN POSESOR /UN OBIECT POSEDAT

    - al meu ,al tau ,al sau ,(un cal al meu,al tau ,al sau))

    -a mea, a ta , a sa ;(o iapa a mea, a ta , a sa)

    UN POSESOR/MAI MULTE OBIECTE POSEDATE:

    -ai mei , ai tai , ai sai(caii-ai mei, ai tai , ai sai)

    - ale mele, ale tale, ale sale (iepele-ale mele, ale tale, ale sa

    MAI MULTI POSESORI /UN OBIECT POSEDAT

    -al nostru , al vostru ;(calul al nostru ,al vostru)

    -a noastra , a voastra (casa- a noastra ,a voastra)

    MAI MULTI POSESORI/MAI MULTE OBIECTE POSEDATE .

    -ai nostri, ai vostri (caii-ai nostri , ai vostri)

    -ale noastre ,ale voastre (iepele ale noastre ,ale voastre)

    Se va face precizarea ca in G.D. formele sunt astfel:alor

    mei , alor tai, alor sai ,alor nostri ,alor vostri.Se va preciza, de asemenea, faptul ca pentru persoana

    a 3 a se folosesc formele de G.ale pronumelui personal

    :al lui ,al ei ,al lorfiindca pronumele posesiv nu are

    forme de persoana a 3 a .

    -se discuta despre functiile sintactice ale pronumelui

    ,tabel ,pag.101.

    -se cere elevilor sa creeze enunturi proprii dupa

    modelele date, respectand cazurile si functiile .

    Se discuta despre modul in care un pronume pose-

    siv devine adjectiv posesiv :cartea mea ,ta , sa ,caietul

    meu tau sau/,cartile noastre ,voastre ,oamenii nostri ,

    vostri etc.

    Se precizeaza faptul ca pronumele devin adjective pose-

    sive daca se acorda in gen , numar ,caz cu subst. determi-

    nat .

    adj.posesive din text

    Elevii arata forma,

    cazul ,functia sintactica

    Elevii construiesc enun-

    turi cu pronume si adj p

    date

    in cazurile cerute

    Elevii identifica pronume

    posesive

    dintr-un text dat si le

    analizeaza .

    Crearea de

    mesaje orale

    si scrise

    Lucrul pe

    grupe

    Conversatia

    Problematiza-

    rea

    Observatia

    Exercitiul

    Analiza

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    5/7

    Se vor face exercitii de recunoastere si analiza a unor

    pronume si adjective posesive din textele de la pag. 101

    ,ex 1-2

    - Se cere identificarea functiei sintactice,persoana , numarul, cazul forma pronumelor.-se cere

    ca elevii sa alcatuiasca enunturi in care sa aiba

    pronume si adjective posesive,orientandu-se dupa

    schema de la pagina 101.

    Profesorul va alcatui fise de lucru pentru a se lucra pe

    grupe:

    Fisa 1.Se da textul: Ai mei au plecat.Casa mea este pe

    deal.De la ai tai am cumparat niste mere.Trebuie sa

    ajung la ai nostri

    Se cere analiza morfo-sintactica a pronumelor si a

    adjectivelor posesive din textul dat .

    Fisa 2.Creati enunturi in care sa aveti-un pronume pose-

    siv caz N.subiect, un pronume posesiv ,caz Ac.C.D,un

    adjectiv posesiv caz N

    (ai mei au plecat ai mei N ,subiect)pe ai tai i-am vazut (pe ai tai CD ,Ac.);casa mea este aici

    (mea adj pos , gen fem. nr sg., Caz N)

    Fisa 3 analizati pronumele si adjectivele pronominale

    din textul- Le-ai facut daruri alor tai(CI-D.)

    Am ajuns la ai nostri(CL.Ac.)

    Darurile sunt ale noastre (np.N.)

    -Fisa 4. analizati pronumele si adjectivele prono-

    minale din textul-Cu ai tai voi pleca(Cu ai tai CI-Ac.)

    Despre casele noastre vom discuta(noastre adj posesiv ,

    atribut adj, caz Ac.)

    -Fisa 5- -analizati pronumele si adjectivele pronominale

    din textul

    Baiatul a sosit la ai mei(la ai mei CCL-Ac.)

    Prietenii alor mei au plecat(alor mei pron pos .nu se

    acorda cu subst deci ramane pron.caz G , fct.

    Elevii primesc fisele pre-

    gatite de profesor si lu-

    creaza in vederea recu-

    noasterii pronumelor

    si adjectivelor posesive

    Elevii raspund conform

    cerintelor formulate .

    .

    .

    Elevii vor lucra pe grupe.

    Elevii raspund ,comple-

    teaza se autocorecteaza.

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    6/7

    Atribut pronominal

    in G)

    -

    -

    .

    - -

    7.Obtinerea

    performantelor

    8.Fixarea

    cunostintelor

    Profesorul le va cere elevilor sa creeze enunturi cu

    pronume si adjective posesive respectand o anumita

    cerinta ca de exemplu :

    -creati un enunt in care sa aveti un pronume

    posesiv ,functie sint de CD

    -(pe ai mei ii vad adesea ),

    -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in D.

    functia de CI.-(alor tai li s-a spus...)

    -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in

    ac in AcCD(pe ai tai ii admira mereu)

    -creati un exemplu in care sa aveti un adjectiv pronominal

    posesiv in Ac (Despre casa mea am vorbit)

    -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in.

    cazul D.CI(alor tai nu le place inghetata)

    Elevii vor crea enunturile

    cerute

    Elevii vor raspunde.

    Conversatia

    Exercitiul

    Problematiza-

    rea

    Explicatia

    conversatia

  • 7/22/2019 Proiect Didactic.docxpronumele Posesiv Adj Pos Cls a Viia Facut de Mine Pt Insp 9 Febr 2013 (1)

    7/7

    9.Evaluarea

    10.Tema pentru

    acasa

    -creeaza un enunt in care sa ai un adj.posesiv in D.-Caini-

    lor nostri li s-a oferit hrana.(nostri-adj pos se acorda cu

    deci caz D.)

    Profesorul va aprecia raspunsurile elevilor si va nota pe

    cei mai activi.

    Profesorul va cere elevilor sa recunoasca si sa

    analizeze morfologic si sintactic pronumele si

    adjectivele posesive din textul:

    Ai mei merg mereu la mare.Despre ai tai discutam.Cu ainu m-am intalnit.Clasa mea este cea mai buna.Alor tai li

    s-a oferit ceva.Merele sunt de la ai tai.Darurile sunt ale

    voastre.

    Textul se scrie pe tabla .

    Elevii scriu textul in caie-

    te.

    Conversatia

    Explicatia

    Exercitiul

    conversatia