proiect didacticarticolul hotarat si nehotarat

11
PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a G Profesor: Moldovan Anişoara Obiectul:Limba română Subiectul: Articolul hotărât şi nehotărât Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse VALORI ŞI ATITUDINI 1. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba româna şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural 2. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă. COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE 2.2 –selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor - utilizarea, în contexte diferite, a achiziţiilor

Upload: mariaandrada

Post on 13-Dec-2015

47 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect_didacticarticolul_hotarat_si_nehotarat

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a G

Profesor: Moldovan Anişoara

Obiectul:Limba română

Subiectul: Articolul hotărât şi nehotărât

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii

de comunicare monologată şi dialogată;

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în

diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

VALORI ŞI ATITUDINI

1. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba româna şi recunoaşterea rolului acesteia

pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural

2. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului

limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o

manieră pozitivă.

COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE

2.2 –selectarea elementelor de lexic

adecvate situaţiilor de comunicare;

- utilizarea, în contexte diferite, a

achiziţiilor lexicale noi;

2.3 –alcătuirea unor propoziţii şi fraze

corecte din punct de vedere gramatical;

-părţi de vorbire şi categorii gramaticale

specifice acestora: substantivul (gen,

număr, articol hotărât şi articol nehotărât,

cazurile substantivului)

-formele limbii literare.

3.4 –sesizarea corectitudinii utilizării

categoriilor gramaticale învăţate;

-substantivul (substantive comune şi

proprii, gen , număr, articol hotărât şi

articol nehotărât, cazurile substantivului)

Page 2: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

4.3 –alcătuirea unor propoziţii corecte din

punct de vedere gramatical, folosind corect

semnele ortografice şi de punctuaţie.

-dificultăţi în scrierea unor categorii

morfologice studiate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

să recunoască substantivele articulate cu articol hotărât sau nehotărât;

să identifice articolele hotărâte şi nehotărâte;

să treacă la plural anumite substantive articulate cu articol hotărât sau nehotărât;

să articuleze cu articol hotărât şi nehotărât substantivele;

să completeze un text cu articole potrivite.

AFECTIVE:

să-şi cultive interesul pentru utilizarea corectă a limbii române în diverse situații

de comunicare

să introducă cunoştintele acumulate în propriul sistem de valori;

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,

problematizarea, explicaţia, fişa de lucru, ciorchinele.

1. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală alternativ cu

activitate independentă sau activităţi combinate, inclusiv munca pe grupe.

2. RESURSE: -număr de elevi: 25

-fişe de lucru, prezentare Powerpoint;

-programa şi planificarea semestrială a curriculumului de limba

română, clasa a V-a.

Page 3: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

4. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMĂNT:

a. resurse materiale: material bibliografic, portofoliile elevilor, calculatorul, flipchart.

b. materiale de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back-ul

raportat contribuţiei elevilor, autoevaluarea, notarea.

5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,

Editura Paralela 45, Piteşti, 2007.

Oprea, Crenguţa- Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, 2009.

SCENARIU DIDACTIC

1. ORGANIZAREA CLASEI: notarea absenţilor, asigurarea celor necesare lecţiei

1’

2. ACTUALIZAREA CUNOŞTINTELOR: verificarea temei şi a cunoştintelor

referitoare la substantiv

5’

3. CAPTAREA ATENŢIEI: elevii şi profesorul scriu pe foi substantive care le vin în

minte în legătură cu copilăria; aceste postituri se lipesc pe flipchart .

1’

4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:

- se scrie pe tablă şi în caiete titlul lecţiei şi se enunţă obiectivele.

1’

Articolul

5. PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE

5’

Elevii sunt solicitaţi să sublinieze substantivele din cele trei enunţuri scrise pe tablă.

Se identifică substantivele, precizându-se în ce măsură obiectele denumite de ele sunt

cunoscute vorbitorului.

Page 4: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

6. CONDUCEREA ÎNVĂŢĂRII ŞI DOBÂNDIREA NOILOR CUNOŞTINTE

15’

Se prezintă slide-urile cu articolul hotărât şi nehotărât

Formele articolului hotărât şi nehotărât sunt scrise pe tablă, insistându-se asupra

ortografiei unor cuvinte articulate cu articol hotărât ( copiii, show-ul).

7. ASIGURAREA PERFORMANŢEI

10’

Se rezolvă fişele de lucru 1şi 2.

8. ASIGURAREA FEED- BACK-ULUI

Se realizează pe parcursul întregii ore.

9. EVALUAREA PERFORMANŢEI

10’

Se rezolvă fişa de lucru 3.

10. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

Tema pentru acasă: caietul special, pag. 67, exerciţiile 1, 2, 3.

Fişa de lucru 1

Grupa 1: Articulaţi cu articol hotărât substantivele următoare, fiind atenţi la gen şi

număr.

Brazi Coperte Pixuri

Ospeţi Guri Telefon

Fii Mâini Tobogane

Copii Rochii Braţ

Page 5: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

Grupa 2: Articulaţi cu articol nehotărât următoarele substantive, fiind atenţi la gen şi

număr:

Carte Pinguin Calculatoare

Inimi Pereţi Luminiş

Maşini Cocor Garduri

Minciunaă Copii Foc

Grupa 3: Articulaţi cu articol hotărât substantivele următoare, fiind atenţi la gen şi număr:

Fată Băiat Măr

Picături Ciobani Ceasuri

Găini Marinar Penar

Ninsoare Copii Râu

Grupa 4: Articulaţi cu articol nehotărât următoarele substantive, fiind atenţi la gen şi

număr:

Profesor Poartă Microfon

Tată Clanţă Scaune

Unchi Scândură Raft

Perete Cutie Deget

Fişa de lucru 2

Page 6: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

Alegeţi din săculeţul cu articole şase biletele şi lipiţi pe coala de flipchart, acolo

unde se potriveşte, în funcţie de articolul care se regăseşte pe bilet.

-i

unei nişte -a

-le o unui

un -lui -l

-lor

lui

Page 7: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat

Fişa de lucru 3

1. Scrie formele substantivelor: ochi, arici, brad, ţară

articulate cu articol hotărât şi nehotărât, la singular şi plural:

Substantivele date

Articulat cu articol nehotărât (sg.)

Articulat cu articol nehotărât (pl.)

Articulat cu articol hotărât (sg.)

Articulat cu articol hotărât (pl.)

2. Formulează un dialog purtat într-un autobuz, în care să foloseşti cel puţin nouă

substantive diferite articulate cu articol hotărât şi nehotărât şi subliniază substantivele.

3. Completaţi spaţiile punctate cu articolele potrivite şi precizaţi felul lor:

a) …….fluture şi….albina zburau deasupra….flori şi a….copaci.b) Admir holdele aurii…câmpiilor,brazii trufaşi…..munţilor, albastrul pur….cerului, privirea senină…..copiilor. Toate sunt marea frumuseţe….ţării mele.c) Crestele….mai înalţi munţi erau acoperite de zăpadă……..mai bun atlet şi….mai bune atlete li s-au acordat medalii.

3. Precizează valoarea morfologică a cuvintelor subliniate din contextele următoare:

O fată se joaca într-o curte, iar două privesc.Un copil citeşte un basm, iar trei îl ascultă.I-a spus lui Mihai că răspunsul lui a fost greşit.

Page 8: Proiect Didacticarticolul Hotarat Si Nehotarat