proiect didactic vaza cu lalele
DESCRIPTION
gradinitaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Pregtitoare
TEMA ANUAL: Cnd/Cum i de ce se ntmpl?SUBTEMA: Legume timpurii i flori de primvar TEMA PROIECTULUI: PrimvaraDOMENIUL: Estetic i creativ activitate artistico-plastic
MIJLOC DE REALIZARE: Pictur
SUBIECTUL: Vaza cu laleleTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi i deprinderi
SCOPUL ACTIVITII: Consolidarea priceperii i deprinderii de a aplica pata de culoare ntr-un contur dat i pe staiul liber; dezvoltarea ateniti i a ndemnrii; educarea sensibilitii copiilor fa de frumos.
OBIECTIVE OPERAIONALE
S denumeasc florile de primvar;
S se orienteze corect n spaiul dat;
S foloseasc culorile corespunztoare;
S participe activ i contient;
S-i exprime opinia fa de lucrrile celorlali, motivndu-i opinia;
S respecte instruciuni.
STRATEGII DIDACTICE
a. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul.
b. FORMA DE REALIZARE: frontal, individual.
c. MATERIAL DIDACTIC: vaza cu lalele, plan model, foi de desen (reprezentnd vaza cu lalele), foi de desen reprezentnd doar vaza, acuarele, pensule, ap.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
1. M., Cristea, V., Niescu, D.H. Panait, Ghid metodic de educaie plasctic, Editura Petrion, 1997.2. Revista nvmntului precolar 1-2/2009;3. Metodica predrii desenului i modelajului n grdinia de copii, Bucureti, 1977.DURATA: 30-35 minute.SCENARIU DIDACTIC
Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didactice
Evaluare
Metode i procedeeForma de realizareMaterial didactic
1.Moment organizatoricVoi asigura condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii: aerisirea slii de grup, pregtirea materialului, organizarea copiilor la intrarea in grup.ConversaiaObservarea comportamentului copiilor
2.Captarea atenieiZna Primvara ne-a trimis vaza cu lalele.
-Ce culori au lalelele?
(Florile au culorile: rou, galben.)
Haidei i voi s-i artai Znei ca putei picta vaza cu lalele foarte frumos, fcndu-i astfel o surpriz.-Ce materiale avei pe msue?
(Noi avem pe msue acuarele, pensule, ap, foi de desen.)ConversaiaFrontal
Vaz cu lalele, acuarele, foi de desenCopiii rspund la ntrebri.
3.Anunarea temeiAnun copiii c astzi vom picta Vaza cu lalele. Frontal
4.Dirijarea nvriiSe prezent plana model, copiilor, i se discut pe baza acesteia.Se explic copiilor c mai inti trebuie s picteze florile, apoi tulpinele i frunzele i la sfrit vaza, deoarece pictnd de jos n sus se pot murdrii att ei cat i planele.
ObservaiaExplicaiaPlan modelCopiii verbalizeaz ce vd
5.Obinerea performaneiSe indic criteriile de reuit a lucrrii: respectarea temei, acurateea lucrrii, folosirea culorilor corespunztoare.
nainte de a ncepe lucrul fac exerciii pentru nclzirea mnuelor:
Plou!
Tun!
Fulger!
Bate vntul!
Apare soarele!
Urez copiilor Spor la lucru!, iar ei ndeplinesc sarcinile primite. n timp ce copiii lucreaz, educatoarea i supravegheaz i le d indicaii cu voce sczut, dac este cazul.
Voi corecta poziia copiilor la mas.
n timp ce copiii lucreaz notez numele pe lucrri, apoi i anun s se pregteasc s termine lucrarea.
Individual
FrontalAcuarele, pensule, pahare, ap, erveele, foi de desenCopiii execut exerciiile i tema
6.ncheierea activitii- Ce lucrare am realizat astzi?
(Vaza cu lalele)
Fiecare analizeaz lucrarea sa, apoi pe a colegilor, pe baza criteriilor stabilite. Fiecare copil ofer colegilor o bulin colorat (roie sau verde), semnificnd aprecierea pozitiv sau negativ a lucrrii realizate. Voi face i eu aprecierile necesare la comportamentul lor i a lucrrilor efectuate.Explicaia
Conversaia
Lucrrile copiilor
7.Evaluarea activitiiLucrrile copiilor vor fi afiate la panou.
Pentru c toi copiii au pictat frumos, vor primi recompense. RecompenseCopiii primesc recompense