proiect didactic suplinire

14
5 Proiect de activitate didactica Data: 17.01.2014. Clasa: a XI a B Unitatea de invatamant:Colegiul National Costache Negruzzi, Iasi. Propunator : Hutanu Emilia. Disciplina: Consiliere si orientare. Modul: Planificarea carierei. Tema: Portofoliul personal: Scrisoarea de intentie si CV-ul. Tipul lectiei: Consiliere colectiva. Obiectiv de referinta: Să argumenteze importanța elementelor de marketing personal pentru găsirea unui loc de munca Obiective operationale: O1: Sa identifice componentele unui portofoliu personal O2: Sa identifice elementele necesare completarii unui CV O3: Sa elaboreze un CV O4: Sa identifice elementele necesare completarii unei scrisori de intentie O5: Sa redacteze o scrisoare de intentie (accept) pentru admiterea in invatamantul liceal/ profesional

Upload: hutanu-emilia

Post on 11-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

ok

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Suplinire

5

Proiect de activitate didactica

Data: 17.01.2014.

Clasa: a XI a B

Unitatea de invatamant:Colegiul National Costache Negruzzi, Iasi.

Propunator : Hutanu Emilia.

Disciplina: Consiliere si orientare.

Modul: Planificarea carierei.

Tema: Portofoliul personal: Scrisoarea de intentie si CV-ul.

Tipul lectiei: Consiliere colectiva.

Obiectiv de referinta:

Să argumenteze importanța elementelor de marketing personal pentru găsirea unui loc de

munca

Obiective operationale:

O1: Sa identifice componentele unui portofoliu personal

O2: Sa identifice elementele necesare completarii unui CV

O3: Sa elaboreze un CV

O4: Sa identifice elementele necesare completarii unei scrisori de intentie

O5: Sa redacteze o scrisoare de intentie (accept) pentru admiterea in invatamantul liceal/

profesional

O6: Să înţeleagă rolul unui portofoliu personal în promovarea personală;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, lucrul pe echipe: brainstorming, joc de rol, turul

galeriei.

Forme de organizare a activitatii: frontal, pe echipe.

Mijloace de invatamant: fisa de lucru, ecusoane, tabla, cronometru

Page 2: Proiect Didactic Suplinire

5

Durata: 50 minute.

Captarea atentiei:

Impartirea ecusoanelor (2 min)

Exercitiu de energizare: ARUNCAREA MINGEI

Profesorul spune elevului o meserie, elevul spune un obiect sau o activitate legată de acea

meserie, apoi spune alta meserie în timp ce aruncă mingea altui elev…până la ultimul elev.

Anuntarea temei si obiectivele: (5 min)

Astazi vom aborda o tema interesanta care vine in ajutorul vostru spre obtinerea unui loc

de munca.

Care credeti ca sunt pasii spre obtinerea unui loc de munca?

Intocmirea portofoiliului personal

Identificarea domeniului de interes

Informarea cu privire la disponibilitatea locurilor de munca

Elaborarea unui CV

Elaborarea unei scrisori de intentie

Noi vom discuta astazi despre CV si scrisoarea de intentie.

O1: Vom identifica componentele necesare unui portofoliu personal

O2: Vom identifica elementele necesare completarii unui CV.

O3: Vom completa un Cv.

O4: Vom identifica elementele necesare formularii unei scrisori de intentie.

O5: Vom formula o scrisoare de intentie.

Page 3: Proiect Didactic Suplinire

5

Portofoliul personal

Portofoliul personal este o oglindă a lucrurilor pe care le-ai făcut şi de care eşti mândru.

Sesiunea 1

1. Prezintă elevilor conceptul de portofoliu personal şi structura lui:

● o pagină de introducere care cuprinde numele elevului şi datele de identificare

(adresa, vârsta, şcoala);

● o scurtă descriere a caracteristicilor personale ale elevului, care sunt identificate anterior;

● cuprinsul portofoliului care conţine o sumarizare a conţinutului acestuia;

● produse ale activităţilor desfăşurate de elevi (texte scrise, desene, fotografii realizate, proiecte personale, certificate de participare la cursuri, impresii, notiţe ale unor activităţii extraşcolare, etc.);

● scrisori de intenţie elaborate pentru diferite ocazii (candidaturi pentru burse, activităţi de voluntariat).

● CV- ul elaborat de fiecare elev.

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii.

O1: Sa identifice elementele necesare completarii unui CV (5 min)

Care sunt elementele necesare completarii unui CV?

1. Informatii personale:

Nume/ Prenume

Adresa

Numar de telefon

E-mail

Nationalitate

Data nasterii

Sex

Page 4: Proiect Didactic Suplinire

5

2. Locul de munca vizat/ Domeniul occupational

Locul de munca pentru care candidez

3. Experienta profesionala

Perioada

Functia sau postul ocupat

Activitati si responsabilitati principale

Numele si adresa angajatorului

Tipul activitatii sau sectorul de activitate

4. Educatie si formare

Perioada

Calificarea/ Diploma obtinuta

Disciplinele studiate/ competente profesionale dobandite

Numele si tipul institutiei de invatamant/ furnizorului de formare

5. Aptitudini si competente personale

Limba materna

Limba(i) straina(e) cunoscuta(e)

Competente si abilitati sociale

Competente si aptitudini organizatorice

Competente si aptitudini tehnice

Competenţe şi aptitudini de utilizare a calculatorului

Competenţe şi aptitudini artistice

Alte competenţe şi aptitudini

Permis(e) de conducere

6. Informaţii suplimentare

7. Anexe

O3: Ce este scrisoarea de intentie? (5 min)

Scrisoarea de intentie este cunoscuta si sub denumirea de scrisoare de motivatie sau de

prezentare.

Page 5: Proiect Didactic Suplinire

5

Este primul contact pe care il stabilesti cu angajatorul si reprezinta puntea de legatura

dintre CV si locul de munca solicitat.

Scrisoarea de intentie trebuie sa prezinte in principal motivatia pentru care ai ales locul de

munca respectiv, calificarile si aptitudinile tale.

Cum trebuie sa arate o scrisoare de intentie?

O scrisoare de intenție conține obligatoriu următoarele elemente:

1. Antet:

Datele voastre (nume, prenume, adresa, date de contact) in partea stanga

Datele destinatarului ( nume, prenume, numele companiei, adresa) in partea

dreapta.

2. Formula de salut: „Domnului Director”, „ Domnului .....”

3. Introducere: Primul paragraf ofera detalii despre calitatile care te fac potrivit

pentru locul respectiv. De asemeni se precizeaza sursa informatiei. ( ziar, internet,

prieteni, etc)

4. Cuprins: Al doilea paragraf ofera detalii despre calitatile care te fac potrivit pentru

locul respectiv. (studii, aptitudini, experienta)

5. Concluzia: mentioneaza telurile tale legate de domeniul vizat. Ceea ce doresti sa

dobandesti in acea institutie.

6. Incheierea: paragraful de incheiere cuprinde:

Multumiri angajatorului pentru timpul acordat lecturii ( „Cu respect .....” )

Numele si prenumele

Semnatura

Exercitiu aplicativ. O2 + O4

Colectivul de elevi este impartit in 3 grupe. Fiecare grupa v-a fi impartita doua subgrupe.

O subgrupa v-a completa un CV adaptat dupa modelul european care se gaseste pe

internet la adresa : www.cveuropean.ro (vezi anexa 1.), si o subgrupa v-a elabora o scrisoare de

intentie pentru a ocupa un loc la un liceu din oras.

Fiecare subgrupa isi v-a alege cate un purtator de cuvant care va prezenta ceea ce au

rezolvat.

Timpul de lucru este de 15 minute.

Page 6: Proiect Didactic Suplinire

5

Evaluarea: (8 min)

Turul galeriei.

Asigurarea retentiei si al transferului: (5 min)

Acum la finalul acestei activitati as vrea sa tragem niste concluzii cu privire la activitatea

de astazi.

In ce masura credeti ca va ajuta cunostintele dobandite astazi?

Cand credeti ca puteti utilize aceste instrumente.

La sfârşitul acestei activităţi m-am simţit:

Fericit Dezamagit Plictisit Am invatat ceva

Page 7: Proiect Didactic Suplinire

5

Anexe

Fisa de lucru nr 1: Model CV European

Completati un CV prin care sa va prezentati candidatura pe un loc la un liceu din ora

Model de Curriculum Vitae europeanCurriculum Vitae

INFORMAŢII PERSONALE

Nume (Nume, prenume)

Adresă (număr, stradă, cod poştal, oraş, ţară)

Telefon

Fax

E-mail

Naţionalitate

Data naşterii (zi, lună,an)

EDUCAŢIE ŞI FORMARE

Descrieti separat fiecare formă de învăţământ şi

program de formare profesională urmate, începând cu

cea mai recentă:

- Perioada (de la – până la)

- Numele şi tipul instituţiei de învăţământ prin care s-

a realizat formarea profesională

Page 8: Proiect Didactic Suplinire

5

- Domeniul studiat / aptitudini ocupaţionale

- Tipul calificării / diploma obţinută

Nivelul de clasificare al formei de instruire /

învăţământ

APTITUDINI ŞI COMPETENŢE PERSONALE

Limba maternă

Limbi străine cunoscute

Abilitatea de a : citi / scrie / vorbi

Aptitudini şi competenţe artistice

(Muzică, desen, pictură, literatură etc.)

Aptitudini şi competenţe sociale

Exemplu: Locuiţi şi invatati cu alte persoane, într-un

mediu multicultural, ocupaţi o poziţie în care

comunicarea este importantă sau desfăşuraţi o

activitate în care munca de echipă este esenţială (de

exemplu: cultura, sport, etc.)

Aptitudini şi competenţe organizatorice

Exemplu: coordonaţi sau conduceţi activitatea altor

persoane, proiecte şi gestionaţi bugete, in scoala, în

acţiuni voluntare (de exemplu în domenii culturale

sau sportive) sau la domiciliu.

Aptitudini şi competenţe tehnice

Page 9: Proiect Didactic Suplinire

5

(Utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente,

maşini, etc.)

Alte aptitudini şi competenţe

(Competenţe care nu au mai fost menţionate

anterior)

INFORMAŢII SUPLIMENTARE

(Indicaţi alte informaţii utile care nu au fost

menţionate, de exemplu persoane de contact,

referinţe, etc.)

Page 10: Proiect Didactic Suplinire

5

Fisa de lucru nr 2: Model scrisoare de intentie

Dupa modelul dat, forumulati o scrisoare de intentie adresata conducerii unui liceu din oras in

vederea ocuparii unui loc din liceul respectiv.

Nume, prenume:

Adresa (unde puteți fi contactat):

Tel/e-mail:

Data:

D-lui Director al Librăriei „Mihail Eminescu”

B-dul Nicoale Bălcescu nr. 3 - Sibiu

Stimate Domnule director ….,

Am aflat despre oferta dumneavoastră de serviciu din ziarul „Citadinul” din 16

ocombrie 2011 și sunt interesat de postul de vânzător în libraria dumneavoastră.

Am terminat de curând un curs de specialitate în vânzari, care a durat 12 săptămâni, în

urma căruia am căpătat cunoștințe în domeniile: servirea clienților, împachetarea, cum să capăt

siguranță în lucrul cu oamenii și să-mi folosesc inițiativa în rezolvarea problemelor clienților,

lucruri pe care le consider relevante pentru acest post. Cărțile m-au pasionat întotdeauna, de

altfel, citesc în jur de 12 de cărți pe an. Cred că aptitudinile, experiența și entuziasmul meu îmi

acordă o șansă în plus pentru a ocupa această poziție.

Libraria „Mihail Eminescu” este foarte cunoscută în Sibiu. Cu ocazia vizitelor mele în

librarie, am fost impresionat de oferta mare de carte și de faptul că vânzătorii au fost amabili.

Îmi doresc să lucrez într-un astfel de mediu, care să-mi asigure o muncă interesantă, variată și

stimulatoare. Mă puteți contacta oricând pentru un interviu, în cadrul căruia voi fi încântat să

va ofer mai multe detalii.

Tel…; Email:…

Vă mulțumesc anticipat. Cu sentimente de stimă,

Prenume, Nume

Semnătură