proiect didactic subiectul cl 5

Upload: simona-rosca

Post on 13-Jan-2016

270 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Proiect Didactic Subiectul Cl 5

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICData : 28.05.2013Clasa:a V-a B coala:coala Gimnazial Ploscueni

Profesor:Bor Mihaela VasilicaObiectul :Limba i literatura romn

Unitatea de nvare:SchiaTema:SUBIECTUL

Tipul leciei :nsuire de noi cunotine

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

Competente generale:

Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaie de comunicare monologat i dialogat

Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Valori si atitudini

Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii

Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptateCompetene specifice

2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;

3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate.

Obiective operaionale :

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

a)cognitive

O1: s defineasc subiectul;

O2:s identifice subiectele din enunurile date;

O3:s recunoasc prile de vorbire prin care se exprim subiectele date;

O4:s analizeze prile de vorbire prin care se exprim subiectele date;

O5:s identifice subiectele simple i subiectele multiple din enunurile date;

b)psihomotorii:

O6: s utilizeze corect mijloacele auxiliare; O7: s ortografieze corect cuvintele;

c)afective:

O8-s manifeste spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului; O9- s evalueze i autoevalueze corect munca lor si pe cea a colegilor; O10 - s participe activ la activitile desfurate ;

STRATEGII DIDACTICE:

a.Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, lucrul cu manualul,

b.Mijloace didactice: fie de lucru,manualul

c.Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual,activitate independent, activitate pe grupe;

d. Resurse: capaciti normale de nvare a elevilor;

cunotinele lor anterioare;

timpul de nvare : 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

- Limba romn- manual pentru clasa a V- a, Editura ALL,2005(Pdureanu Victoria,

Cerkez Matei,Lupu Florin)

-Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise,

Piteti, Editura Paralela 45, 2003;

-Parfene Constantin,Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,Editura

Polirom, Iai,1999 -Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba i literatura romn. Clasa a V-a, Bucureti, 2009

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didacticeEvaluare

1.Moment

organizatoric

1 minut-Voi avea grij ca elevii s-i

pregteasc materialele necesare orei de limba i

literatura romn i voi nota absenii.

- Voi asigura linitea i disciplina clasei

pentru o bun desfurare a activitii

didactice.Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a oreiConversaia

2. Actualizarea unor cunotine anterioare

2 minuteSe verific tema pentru acas a elevilor i se fac aprecieri asupra modului n care acetia au realizat-o..ia / i-aBunica i-a fcut tortul Ceciliei./ Toat lumea pleac s ia aer!

Caietele elevilor.

Elevii urmresc verificarea temei i corecteaz eventualele greeli.ConversaiaEvaluarea temei se face prin aprecieri verbale

3.Captarea ateniei5 minute Joc-ghicitoare (activitate frontal)

Gsii cuvintele cu sens opus celor din urmtoarea coloan. Fii ateni! Folosind iniialele cuvintelor gsite de voi vei afla un cuvnt nou. Care este acesta?

BOGIE

-

SRCIE

INUTIL

-

UTIL

TNR

-

BTRN

UR

-

IUBIRE

GENEROS

-

EGOIST

NECINSTIT

-

CINSTIT

VORBETE

-

TACE

Elevii rspund la ntrebri .Conversaia Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

4.Anunarea

subiectului i enumerarea

obiectivelor2minuteSe scrie titlul leciei pe tabl.SUBIECTUL

Se comunic obiectivele propuse.Elevii ascult i noteaz titlul leciei n caiete.Conversaia

5.Dirijarea nvrii31 minute

Profesorul scrie pe tabl urmtoarea propoziie:

Mlina mnnc ngheat de cpuni.

Li se cere elevilor s recunoasc i s sublinieze cu o linie predicatul propoziiei.

Elevii sunt solicitai s pun ntrebarea potrivit pentru a rspunde cu cuvntul Mlina.mpreun cu elevii stabilete definiia subiectului.

Subiectul este partea principal de propoziie care arata cine face aciunea exprimat de predicat.

Intrebri: Cine? Ce?

Profesorul le explic elevilor c acel cuvnt, care rspunde la ntrebarea Cine? este, de fapt, subiectul propoziiei.

Profesorul le cere elevilor s recunoasc prile de vorbire prin care se exprim subiectul i predicatul propoziiei date.

Profesorul le spune elevilor c subiectul st n cazul NOMINATIV.

Pentru a descoperi prile de vorbire prin care se exprim subiectul, elevii primesc o fi de lucru pe grupe. (ANEXA 2)

Profesorul noteaz pe tabl,

Subiectul se exprim prin:

substantiv comun

- propriu

pronume personal

- de politee

- numeral cardinal

- ordinal

Profesorul le cere elevilor s dea cte un exemplu pentru fiecare situaie menionat mai sus.

Profesorul scrie pe tabl urmtoarele propoziii:

Anca merge la munte cu prinii si.

Anca i Alina merg la munte cu prinii lor.

Elevilor li se cere s identifice subiectele din cele dou propoziii.Profesorul le cere s observe care este diferena dintre cele dou subiecte.

Profesorul le explic elevilor i noteaz pe tabl faptul c:

Subiectul poate fi:

a. simplu = alctuit dintr-un singur element

b. multiplu = alctuit din dou sau mai multe elemente

Elevii subliniaz cuvntul mnnc.Elevii ntreab: Cine mnnc?

.

Elevii rspund:

Mlina = subiect exprimat prin substantiv propriu n cazul nominativ

mnnc = predicat verbal exprimat prin verb la modul indicativ

elevii rezolv fiele de lucru .Elevii alctuiesc cte un enun pentru fiecare situaie menionat.

Le scriu la tabl.

Elevii rspund: Anca; Anca i AlinaElevii descoper c primul subiect este alctuit dintr-un singur element, iar cel de-al doilea din dou elemente.

Conversaia

Explicaia Exerciiul

Exerciiul Pe grupe Individual

Evaluarea rspunsurilor

Observarea sistematicEvaluarea rspunsurilor

Observarea sistematicObservarea sistematicObservarea sistematic

Asigurarea feed-back-ului7 minute

Elevilor li se d cte o fi de lucru individual (ANEXA 3), care const n exerciii de identificare a unor subiecte simple i multiple i analizarea prilor de vorbire prin care se exprim acestea.

Elevii ies, prin sondaj, la tabl, pentru a-i prezenta rspunsurile.

ncurajarea elevilor prin diferite calificati-ve

Evaluarea formativ

Se realizeaz pe tot parcursul orei prin aprecieri verbale .Conversaia Observarea sistematic

Asigurarea reteniei i a transferului

2 minute

Tem :Exerciul 1 /215.Elevii i noteaz tema Conversaia