proiect didactic-romania in perioada interbelica
TRANSCRIPT
Academia Forelor Aeriene Henri Coand Braov 03.04.2012 APROB Cpt. Cdor. Dorel NEME
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Istorie Tema: Istoria Romniei Lecia: Romnia n perioada interbelic Timp: 50 minute Tipul leciei: transmitere de cunotine Locul de desfurare: sala de clas Clasa: Grupa 431
Strategii didactice:- metode: prelegerea, conversaia, dezbaterea, explicaia, nvarea prin descoperire, expunerea; - mijloace de nvmnt: prezentarea n power-point (slide-uri), laptop, video-proiector.
Bibliografie:1. Constantiniu F., O istorie sincer a poporului romn, Editura Univers Enciclopedic, Bucuresti, 1997; 2. Brbulescu M., Deletant D., Hitchins K., Teodor P., Istoria Romniei, Editura Corint, Bucuresti, 1998.
Obiectiv didactic fundamental:- nelegerea rolului istoric pe care l-a avut Romnia n perioada interbelic.
1 din 5 NESECRET
Obiective opera ionale:1. s identifice, din punct de vedere istoric, perioada interbelic; 2. s-i nsueasc noiunile i termenii istorici noi; 3. s cunoasc situaia social, economic i politic care s-au manifestat n Romania de-a lungul perioadei interbelice; 4. s prezinte principalele aspecte ale societii romneti din perioada interbelic; 5. s construiasc demersuri analitice cu privire la situaia Romniei din perioada 1918 - 1939; 6. s exprime propriul punct de vedere cu privire la situaia politic, social i economic a Romniei din perioada interbelic.
Schi a lec iei:Perioada interbelic: - delimitare temporal, context istoric universal; - prezentarea hrii Romniei. Analiza perioadei interbelice: 1. Situaia economic i social; 2. Politica intern i extern; 3. O nou dimensiune cultural.
Desfurarea leciei: Momentele lec iei1. Secven a introductiv 2 minute
Con inutu Activitatea Activitatea l tiin ific profesorului elevului-noteaz absenele, organizeaz elevii, pregtete materialele didactice necesare desfurrii leciei; Anun area lec iei noi; -noteaz pe tabl titlul noii lecii; -noteaz titlul leciei;
Strategii didactice
Evaluare
2. Secven a de instruire 46 minute
-proiecia hrii Romniei Mari pe slide;
-frontal;
2 din 5 NESECRET
2.1 Captarea aten iei 2 minute
Harta Romniei Mari;
-prezint harta Romniei Mari.
-discut cu profesorul despre schimbrile teritoriale n comparaie cu situaia actual; -ascult cu atenie i rein obiectivele; -se implic n realizarea acestora; -se implic, rspund la ntrebrile profesorului;
-discuia;
-iniial;
2.2 Anun area obiectivelor opera ionale 2 minute 2.3 Reactualizarea cuno tin elor 6 minute
-enun tema i obiectivele;
-explicaia;
Romnia n perioada interbelic
-pune ntrebri din leciile anterioare care au relevan n contextul noii lecii; -prezint materialul power-point din care elevii identific definiia termenului interbelic; -prezint materialul power-point din care elevii se informeaz cu privire la situaia economic din perioada interbelic;
-conversaia;
-frontal;
-conversaia; -urmresc materialul power-point i delimiteaz perioad interbelic -urmresc materialul power-point, descoper situaia economic a perioadei interbelice -material powerpoint; -video-proiector;
2.4 Transmiterea noului con inut 20 minute
Situa ia economic i social
-conversaia;
-continu;
-descoperirea;
Politica intern i extern
-prezint elevilor evolutia -urmaresc fenomenelor noiunile politice prin prezentate, care trece discut cu Romania profesorul ncepnd cu textele din 3 din 5 NESECRET
-prelegerea;
anul 1918 i pn n anul 1940; O nou dimensiune cultural -prezint elevilor evoluia fenomenelor culturale din Romnia interbelic; -le cere elevilor s repete termenii i conceptele fundamentale; problematizeaz mpreun cu elevii pe seama unor teme prezentate n film; -relizeaz feedback-ul pe toat durata leciei prin intermediul ntrebrilor i a problematizrii; -realizeaz dezbateri cu elevii pe baza coninutului transmis n vedrea fixrii i evalurii nivelului de nelegere;
prezentare; -urmresc noiunile prezentate, discut cu profesorul despre noiunile prezentate; -rspund la ntrebrile profesorului; -se implic n discuii i ncearc s rspund la ntrebrile adresate de profesor;
-conversaia; problematizarea; -individual;
2.5 Dirijarea nv rii 2 minute 2.6 Ob inerea performan ei 8 minute 2.7 Realizarea feedback-ului
-conversaia;
-individual;
Vizionare film;
-conversaia, problematizarea; -individual;
-continu;
2.8 Evaluarea performan ei 3 minute
-se implic n dezbateri pe baza cunotinelor acumulate;
-dezbatere; -final; problematizarea;
2.9 Intensificarea rete iei 1 minut
Realizarea unui referat;
-propune tema de studiu;
-noteaz tema de studiu;
-conversaia;
-individual;
4 din 5 NESECRET
2.10 Asigurarea transferului de cuno tin e 2 minute
-ntreab elevii despre definiiile i evenimentele predate; -se reamintete coninutul edinei; -se evideniaz elevii care au fost activi la or. -anun lecia viitoare i propune bibliografia: Neagu Djuvara: O scurt istorie a romnilor povestit celor tineri, Ed. Humanitas
-se implic n discuii, rspund la ntrebri;
-conversaia;
-individual;
2.3 Secven a final 2 minute
-elevii sunt ateni, noteaz bibliografia;
-expunerea;
ntocmit, Stud. Sg. Radu-Mihai DINC
5 din 5 NESECRET