proiect didactic romana

12
PROIECT DIDACTIC Clasa : a IV –a A Disciplina : Limba şi literatura română Unitatea de învăţare : „Lumea necuvântătoarelor” Conţinut: „Subiectul simplu .Subiectul multiplu” Tipul lecţiei :dobândire de noi cunoştinţe Obiective –cadru/ Obiective de referinţă :1.3. ;2.5. ;3.6. ;4.1. ;4.4. Obiective operaţionale : A.Cognitive OC 1 – să recunoască subiectele din propoziţiile date : Nivel minimal -recunoaşterea subiectelor cu ajutorul întrebărilor ; Nivel mediu -recunoaşterea subiectelor indiferent de locul în care se află ; Nivel maximal -alcătuire de propoziţii cu subiecte date , specificându-se locul acestora în propoziţie . OC 2 –să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor date Nivel minimal -citirea definiţiei din manual; Nivel mediu -definirea subiectului ca parte principală de propoziţie; Nivel maximal -recunoaşterea subiectului cu ajutorul definiţiei. OC 3 să alcătuiască propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin substantive şi prin pronume personale : Nivel minimal -completarea propoziţiilor cu substantive sau pronume care să fie subiecte în propoziţie ;

Upload: matei-gherasimescu-tamara

Post on 02-Aug-2015

350 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Romana

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a IV –a ADisciplina : Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare : „Lumea necuvântătoarelor”

Conţinut: „Subiectul simplu .Subiectul multiplu” Tipul lecţiei :dobândire de noi cunoştinţe Obiective –cadru/ Obiective de referinţă :1.3. ;2.5. ;3.6. ;4.1. ;4.4. Obiective operaţionale :

A.Cognitive

OC1 – să recunoască subiectele din propoziţiile date :Nivel minimal -recunoaşterea subiectelor cu ajutorul întrebărilor ;Nivel mediu -recunoaşterea subiectelor indiferent de locul în care se află ;Nivel maximal -alcătuire de propoziţii cu subiecte date , specificându-se locul

acestora în propoziţie .

OC2 –să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor dateNivel minimal -citirea definiţiei din manual;

Nivel mediu -definirea subiectului ca parte principală de propoziţie; Nivel maximal -recunoaşterea subiectului cu ajutorul definiţiei.

OC3 –să alcătuiască propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin substantive şi prin pronume personale :

Nivel minimal -completarea propoziţiilor cu substantive sau pronume care să fie subiecte în propoziţie ;

Nivel mediu -formularea corectă a cel puţin trei propoziţii din cinci; Nivel maximal -alcătuirea şi scrierea corectă a tuturor propoziţiilor

OC4 -să analizeze subiectele din textul dat :Nivel minimal :sublinierea subiectelor scriind simbolul şi întrebarea cu care se

află;Nivel mediu : analiza în scris a subiectelor ;Nivel maximal : analiza în scris a subiectelor , precizând prin ce sunt exprimate ;

B.Motrice

OM1 –să scrie corect şi estetic pe caiete ,în timp rapid ;OM2 –să păstreze poziţia corectă în bancă pe durata desfăşurării lecţiei .

C.Afective

Page 2: Proiect Didactic Romana

OA1 –vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date ;OA2 –vor manifesta dorinţa de a alcătui propoziţii cu subiecte date ;OA3 –vor accepta solicitările învăţătorului şi se vor mobiliza pentru rezolvarea lor.

ResurseA.Bibliografice :1.oficiale : Programe şcolare pentru învăţământul primar (Aprobat prin ordin al

ministrului Nr.5198/ 01. 11. 2004 ) Marcela Peneş , Limba şi literatura română –manual pentru clasa a III- a , Editura Ana 2000-2005.pp 882.pedagogice : Ioan Dănilă , Elena Ţarălungă ,Lecţia în evenimente –Ghid de

proiectare didactică Editura Egal 2002 3.metodico-didactice :Şerdean Ioan , Metodica predării limbii române la clasele I-IV,

manual pentru liceele pedagogice ,Editura Didactică şi Pedagogică ,Bucureşti , 1993.

B.Metodologice:a. strategia didactică :inductiv-deductivă ;b. metode şi procedee : conversaţia ,exerciţiul ,explicaţia ,munca cu manualul , jocul

didacticc. forme de organizare :frontală , individuală ; în perechid. mijloace didactice : caiete , fişe , planşe ,tabla , manualul

C.Temporale:50 minute Poziţia în modul (1) Definiţie , recunoaştere ,locul în propoziţie .

Scenariul didactic

Page 3: Proiect Didactic Romana

Etapele lecţiei

OR

Conţinutul activităţii Strategia didactică EVAL

Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

Metode şi

procedee

Mijloace did.

For-me de

org.1.Captarea atenţiei

2.Enunţa-rea obiectivelor

3.Actuali-zarea cu-noştinţelor

4.Prezentarea optimăa conţinu-tului

5.Dirijareaînvăţării

OM2

OA3

OA3

OC1

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

Solicit elevilor să pregătească cele necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei .Elevii sunt grupaţi pe echipe de câte patru .

Le prezint elevilor o planşă pe care se află un rebus .(Anexa 1)

Astăzi la limba şi literatura română vom învăţa despre subiect şi anume :”Subiectul simplu şi subiectul multiplu”Scriu titlul la tablă , iar elevii în caiete .

Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări :-Ce parte de propoziţie aţi mai învăţat ?-Ce este predicatul ?-Ce este predicatul verbal ?-Ce este propoziţia simplă ?-Ce este propoziţia dezvoltată ? Daţi exemple ! Supun atenţiei elevilor textul de mai jos , solicitând identificarea predicatelor:„Oamenii îşi isprăviseră treburile din gospodării . Acum bărbaţi , femei , fete şi băieţi ieşeau pe portiţe.” Ion Agârbiceanu „Bunica Safta”Cer elevilor să identifice predicatele adresând întrebările corespunzătoare . Cer elevilor să citească fiecare propoziţie şi să afle subiectul folosind una din întrebările cine ? sau despre cine este vorba în propoziţie ? şi să specifice locul acestuia în propoziţie : la început , în interior sau la sfârşit.-Care este subiectul primei propoziţii ?-Ce întrebare aţi adresat ?-Pe lângă cine aţi adresat întrebarea ?-Prin ce este exprimat subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ?-Ce semn de punctuaţie s-a scris între

Elevii pregătesc cele necesare pen-tru lecţie.Dezleagă re-busul.

Iau act de cele prezentate şi se mobilizea-ză pentru atingerea per-formanţelor anunţate.

Comunică in-formaţiile pri-vind părţile de vorbire învă-ţate.

Iau act de cele prezentate şi răspund soli-citărilor.

Răspund soli-citărilor învă-ţătorului, pu-nând întrebă-rile necesare pentru a afla subiectul din

Conver-saţia

Jocul didactic

Conver-saţia

Conver-saţia

euristică

Exerci-ţiul

Exerci-ţiul

Planşă cu rebus

Tabla

FRONTALĂ

FRONTALĂ

FRONTAL

Ă

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

Page 4: Proiect Didactic Romana

6.Obţine-rea perfor-manţei

7.Feed- back

8.E valuarea cunoş-tinţelor

OC2

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

OC3

OM1

OM2

OA1

substantive ?-Unde se află subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ?-Unde se poate afla subiectul în propoziţie ? Comunic elevilor faptul că subiectul exprimat printr-o singură parte de vorbire se numeşte subiect simplu , iar subiectul exprimat prin mai multe părţi de vorbire se numeşte subiect multiplu Comunic elevilor definiţia subiectului:Subiectul este partea principală de propoziţie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului . Le comunic că subiectul se află cu întrebările cine ? sau despre cine se vorbeşte în propoziţie ? Între părţile de vorbire care alcătuiesc subiectul multiplu se scrie virgulă dacă nu se află şi sau ori .Între subiect şi predicat nu se scrie virgulă . Solicit elevilor să rezolve ,pe grupe, exerciţiul 1de la pagina 99 , din manual, în care au de identificat subiectele şi să le sublinieze , apoi să precizeze prin ce sunt exprimate .„ Le spuse boierul despre originea românilor” „El arunca nişte pietre în văzduh , după tâlhari”„Lizuca şi Patrocle trecură domol pe cărarea din marginea uliţii” Propoziţiile sunt scrise şi la tablă Solicit elevilor ca să-şi aleagă un lider care să comunice rezultatul , după care un elev merge la tablă şi supliniază subiectele , iar cei care au greşit corectează .

Solicit elevilor să analizeze subiectele din propoziţiile date (Ex. boierul-subiect simplu , exprimat prin substantiv comun , simplu , genul masculin , numărul singular ;)

Rezolvaţi sarcinile de pe fiecare faţă a cubului :1.Precizaţi care este subiectul propoziţiei .2.Treceţi subiectul de la persoana a II –a la persoana a III- a.3.Completaţi propoziţiile cu subiectele

fiecare propo-ziţie.

Răspund soli-citării.

Formulează propoziţii res-pectând cerin-ţa.

Citesc defini-ţia

Ordonează cuvintele.

Scriu propozi-ţiile la tablă

Se mobilizea-ză şi rezolvă exerciţiul de pe fişă.

Rezolvă exer-ciţiile de pe fişă .

Explica-ţiaExerci-

ţiul

Exerci-ţiul

Exerci-ţiul

Explica-ţia

Exerci-ţiul

Metoda cubului

Planşă

Manu-Alul

Fişe de lucru

Cub de carton

FRONTAL

Ă

INDIVIDUALĂ

FRONTAL

Ă

UALĂ

pe

gr

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

APRECIERI

VERBALE

OBSER

Page 5: Proiect Didactic Romana

9.R etenţia

10.Transferul

din paranteză .4Analizaţi subiectul subliniat .5.Scrieţi forma corectă a subiectelor subliniate.6.Transformaţi adjectivele în substantive şi alcătuiţi propoziţii astfel încât acestea să fie subiecte.

Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări : -Ce este subiectul ? -Cu ce întrebări se află ?-De câte feluri poate fi subiectul ? -Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat ?

Se încheie activitatea prin aprecieri generale şi individuale privitoare la contribuţia elevilor la reuşita lecţiei. Recomand elevilor să rezolve acasă exerciţiile 2 şi 3 pagina 99 din manual .

Răspund solicitărilor

Răspund solicitărilor

Îşi notează tema.

Conver-saţia

Conver-saţia

upe

pe

grupe

VAREA

SISTEMATICĂ

Sarcinile de pe feţele cubului :

Faţa 1 : Au răsărit florile în grădină .Faţa 2 : Tu mergi la teatru mâine ?Faţa 3 : _________ este prietena mea ._____ nu mă cert niciodată cu ea._______este

fratele ei ._________este un băiat de treabă.(Clara , el , eu , Mircea)Faţa 4: Soarele a răsărit .Pe cer sunt nori cenuşii .Faţa 5 : Eu mergem la şcoală .Copiii alerg repede.Faţa 6 : bătrân , verde .

Page 6: Proiect Didactic Romana

Anexa 1 A

1.Parte de vorbire care ţine locul unui substantiv.2.Parte de vorbire care arată un număr.3.Parte de vorbire care exprimă acţiunea, starea, existenţa.4.Parte de vorbire care denumeşte obiecte.5.Parte de vorbire care exprimă însuşirea substantivelor.6.Substantivul „oaspeţi” este la numărul …….7.Substantivul „nor” este la numărul………….8. Cuvântul „bunica” este substantiv…………..9.Cuvântul „Solonţ” este substantiv…………..10 Pronume personal , persoana I , numărul plural.11Substantivul „lalea” este la genul …………….12 Substantivul „ scaun” este la genul…………..13Pronume personal ,persoana a III-A , genul masculin , numărul plural.

P

A

R

T

E

D

E

P

R

O

P

O

Z

I

T

I

E

R O N U M E

M E R

S I N G U L A

LARUL

A D J

S U B S

V E

N U

E U

IN

UIRPOR

NUMC

U

E

UR

N

N

INMEF

VITC

ITNA V

B

L

Page 7: Proiect Didactic Romana

14 Pronume personal , persoana I , numărul singular

Fişă de evaluare

Faţa 1 : Au răsărit florile în grădină .

Faţa 2 : Tu mergi la teatru mâine ?____________________________________________________________________

__

Faţa 3 : _________ este prietena mea ._____ nu mă cert niciodată cu ea._______este fratele ei ._________este un băiat de treabă.(Clara , el , eu , Mircea)

Faţa 4: Soarele a răsărit .Pe cer sunt nori cenuşii .____________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Faţa 5 : Eu mergem la şcoală .Copiii alerg repede.____________________________________________________________________

__

Faţa 6 : bătrân , verde .___________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fişă de evaluare

Page 8: Proiect Didactic Romana

la limba şi literatura română

1. Subliniaţi subiectele : A înverzit codrul. Andrei aleargă în poieniţă. El iubeşte acest anotimp.

2. Alcătuiţi propoziţii în care substantivele şi pronumele date să fie subiecte :bunica, eu ,soarele , Azorel.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________