proiect didactic-regele solomon -clasa a iii-a

11
PROIECT DIDACTIC Scoala : Liceul Teoretic ,,Miron Costin’’ Iasi Profesor : Ionela Boroeanu Clasa: a III-a A Disciplina: Religie Ortodoxă Subiectul (titlul lecţiei): Regele Solomon Tipul lecţiei: mixtă Durata lecţiei: 45 min. Scopul lecţiei : dobândirea unor cunoştinţe despre înţeleptul rege al evreilor, Solomon ; formularea unor aprecieri asupra comportamentului regelui Solomon Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să: O 1 : să identifice calitatea (virtutea)principală a regelui Solomon; O 2 : să desccrie o faptă a regelui Solomon prin care a dat dovadă de multă înţelepciune; O 3 : să numească realizările regelui Solomon; O 4 : să explice prin ce a contribuit regele Solomon la tezaurul Bisericii creştine (Pildele lui Solomon); O 5 : să interpreteze proverbe ale lui Solomon. Strategia didactică: - Mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: planşa Templului Sfânt ; imagini din viaţa lui Solomon . 1

Upload: ionela-boroeanu

Post on 08-Aug-2015

608 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

PROIECT DIDACTIC

Scoala : Liceul Teoretic ,,Miron Costin’’ Iasi

Profesor : Ionela Boroeanu

Clasa: a III-a A

Disciplina: Religie Ortodoxă

Subiectul (titlul lecţiei): Regele Solomon

Tipul lecţiei: mixtă

Durata lecţiei: 45 min.

Scopul lecţiei : dobândirea unor cunoştinţe despre înţeleptul rege al evreilor, Solomon ; formularea unor aprecieri asupra comportamentului regelui Solomon

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

O1: să identifice calitatea (virtutea)principală a regelui Solomon;

O2: să desccrie o faptă a regelui Solomon prin care a dat dovadă de multă înţelepciune;

O3: să numească realizările regelui Solomon;

O4: să explice prin ce a contribuit regele Solomon la tezaurul Bisericii creştine (Pildele lui Solomon);

O5: să interpreteze proverbe ale lui Solomon.

Strategia didactică:

-       Mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: planşa Templului Sfânt ; imagini din viaţa lui Solomon .

-       Metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă , problematizarea , lectura , observarea dirijată , jocul didactic , povestirea.

-       Formele de organizare a clasei: frontală , individuală .

1

Page 2: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

Resurse

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie , clasa a III-a ; Planificarea calendaristică orientativă ; Proiectarea unităţii de învăţare : Regii poporului ales.

2. Temporale : - număr de lecţii : 1

-durata : 50 de minute

3 . Bibliografice:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române , Bucureşti , 1982.

2. Cucoş , Constantin , Educaţia Religioasă , Editura,, Polirom’’, Iaşi , 1999.3. Cucoş Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare

şi grade didactice , Editura ,,Polirom’’ , Iaşi , 1998.4. Muha Camelia , Elena Mocanu , Caiet pentru elevi pentru clasa a III –a , Editura,,

Sf. Mina ’’ 5. Şebu , Pr.Prof. Univ. Dr. Sebastian , Metodica predării Religiei, Editura ,,

Reîntregirea ” , Alba Iulia ,2000.

Desfăşurarea lecţiei:     

I. Moment organizatoric

- salutul, rugăciunea, prezenţa. (1 min)

II. Verificarea cunoştinţelor (12 min)

Se verifică prin Copacul anotimpurilor lecţia Regele David astfel :

- pe tablă va fi o planşă cu acest copac , iar pe catedră profesorul pregăteşte şabloane în formă de stea , floare , fructe ;

- pe spatele acestor forme se vor afla diverse întrebări , la care elevii vor răspunde şi-l vor ajuta pe profesor să completeze copacul în funcţie de anotimp ;

Pe biletele din spatele acestor şabloane se scriu întrbări de tipul:

2

Page 3: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

- „ Cine a fost David ?”- „ Ce preocupări avea David în tinereţe ?”- „ Cu cine s-a luptat David când era păstor ? ”- „ Unde s-a născut David ? ”- „ Ce calităţi avea David ? ”- „Cu cine a îndrăznit David să se lupte ?”- „ Cum l-a învins David pe Goliat ?”- „ Cu ce arme de luptă a plecat David să-l înfrunte pe Goliat ?”- „ Cine era rege al poporulru evreu când a avut loc confruntarea dintre David şi

Goliat ? ”- „ Cine a zis cuvintele << cine sunt eu, de vii la mine cu pietre şi ciomag ? >> - „ Cine a zis cuvintele <<Eu vin la tine în numele lui Dumnezeu >>.?”- „Când a fost David rege ?”- „De ce l-a invidiat regele Saul pe David ?”- „Ce a construit regele David în Ierusalim ?”

Exemplele pot continua .

III.Pregătirea elevilor pentru lecţia nouă (2 min).

Se reminteşte elevilor că regele David în timpul vieţii sale a dorit să consstruiască în Ierusalim un Templu închinat lui Dumnezeu. Bunăvoinţa sa a fost mare, dar nu a avut posibilitate să construiască Templul Sfânt , urmând ca fiul său Solomon să finalizeze proiectu început de tatăl său.Despre regele Solomon,fiul lui David se pot afla mai multe din lecţia nouă.

IV. Precizarea titlului şi a obiectivelor (2 min)

Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Regele Solomon Se precizează obiectivele lecţiei.

V. Comunicarea noilor cunoştinţe

Se prezintă aspecte importanta din viaţa regelui Solomon:

„ După moartea lui David a urmat la tron fiul său , Solomon.Acesta a fost cel mai înţelept rege al evreilor Pentru credinţa sa în Dumnezeu şi pentru faptele sale bune, Dumnezeu i S-a arătat noaptea în vis şi i-a zis : << Cere ce vrei să-ţi dau>>. Solomon nu a cerut nici avere , nici mărire , ci a cerut înţelepciune , ca să poate judeca şi conduce poporul cu dreptate. Dumnezeu i-a dat atăta înţelepciune încât i s-a dus vestea în toată lumea şi, din depărtări mari,veneau la el regi şi învăţaţi , ca să-i ceară sfaturi.

3

Page 4: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

Odată au venit la Solomon pentru judecată două femei , una ţinând un copil în braţe.Cea fără copil plângea şi zicea :<< Stăpâne,eu locuiesc în casă cu femeia care a venit cu mine.Amândouă aveam câte un copil de aceeaşi vârstă care semăna unul cu altul. Astă noapte i-a şi-a înăbuşit copilul prin somn( a adormit peste el) şi a murit. Trezindu-se , mi-a luat copilul meu , pe când dormem şi, în locul lui, a pus pe al ei. I-ai,stăpâne, copilul şi dă- mi-l , că al meu este!>> Femeia care ţinea copilul zicea: „ Al meu este .Ea nu-şi dă seama . Cel mort este al ei. Nu-mi lua , stăpâne, copilui!” Şi se întrebau cei din jurul lui Solomon cum va face el dreptate. Solomon se gândi puţin şi zise:<< Să se taie copilul cu sabia în două şi să se dea fiecăreia câte o jumătate>>. <<Ca să nu fie nici al meu, nici al ei, tăiati-l !>>zicea femeia cu copilul în braţe.Slujitorul se pregătea să îndeplinească porunce stăpânului , când mama cea adevărată căzu în genunhi şi se rugă zicând: << Decât sa-l taie, stăpâne,lasă-l mai bine la ea, să-l crească, să mă mângâi şi eu văzându-l că trăieşte !>>.Atunci Solomon a cunoscut-o pe mama cea adevărată şi a hotărât să i se dea copilul , iar pe cea mincinoasă a izgonit-o din faţa sa. În timpul domniei sale , Solomon înălţă în Ierusalim , spre lauda lui Dumnezeu ,un templu de mare preţ şi foarte frumos. Solomon a fost şi scriitor.De la el ne-au rămas multe proverbe şi multe cuvinte de învăţătură.”

Se prezintă imagini cu regele Solomon şi planşa Templul Sfânt.

VI.Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor (10 min)

Se citeşte lecţia din carte şi se dirijează elevii pentru a întocmi planul de idei.

Idei principale:

1. Solomon este ales rege al evreilor.2. Dumnezeu îi dăruieşte lui Solomon multă înţelepciune.3. Regele Solomon face dreptae cu înţelepciune.4. Regele Solomon zideşte un templu în Ierusalim

Se rezolvă în scris şi apoi oral exerciţiul următor de pe fişa de lucru :

I. Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

VII. Asocierea şi generalizarea (10 min)

4

Page 5: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

Se adresează următoarele întrebări :

„- De ce credeţi că regele Solomon i-a cerut lui Dumnezeu înţelepciune.?”„- Solomon a cerut de la Dumnezeu înţelepciune . Dacă tu ai fi în locul lui Solomon ce i-ai fi cerut lui Dumnezeu să-ţi dea ?Argumentaţi !”

Precizare : Un om înţelept are foarte multe calităţi , căci „înţelepciunea este mama tuturor virtuţilor”.„- Care au fost realizările importante din timpul regelui Solomon?„- Care a fost contribuţia adusă de Solomon la tezaurul bisericii creştine?”

Se citesc şi se interpretează câteva pilde ale lui Solomon .

1. „ Mila şi adevărul să nu te părăsească niciodată ; leagă-le împrejurul gâtului tău ; scrie-le pe tabla inimii tale”( Pilde 3,3). (........mila şi adevărul să ne caracterizeze mereu) 2. „ Pune-ţi nădejdea în Dumnezeu din toată inima ta şi nu te bizui pe priceperea ta”( Pilde 3,5).(.....fără ajutorul lui Dumnezeu nu putem face nimic ). 3. „ Nu spune aproapelui tău : << Du-te şi vino , mâine îţi voi da !>>când poţi să-i dai acum” ( Pilde 3,28).(.......nu lăsa pe mâine ce poţi face astăzi).

VIII. Aprecierea activităţii elevilor(1 min)

Se fac aprecieri generale ţi individuale , privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie , cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.

Se notează elevi care au aparticipat la lecţie.

IX. Precizarea şi explicarea temei ( 3 min)

Se anunţă şi se explică tema pentru acasă :„ – Citiţi lecţia şi explicaţi pildele :<<Ura aduce ceartă , iar dragostea acoperă toate cusururile >>”( pilde 10, 12).„ Cine sapă groapa altuia , cade singur în ea şi cel ce rostogoleşte o piatră se prăvăleşte tot peste el „ ( Pilde 25,27 ).

X. Încheierea activităţii( 1 min) : -Rugăciunea

-Salutul

Data.....................

5

Page 6: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Regele Solomon

IDEI PRINCIPALE :

1. Solomon este ales rege al evreilor.2. Dumnezeu îi dăruieşte lui Solomon multă înţelepciune.3. Regele Solomon face dreptae cu înţelepciune.4. Regele Solomon zideşte un templu în Ierusalim

TEMĂ :

„ – Citiţi lecţia şi explicaţi pildele :<<Ura aduce ceartă , iar dragostea acoperă toate cusururile >>”( pilde 10, 12).

„ Cine sapă groapa altuia , cade singur în ea şi cel ce rostogoleşte o piatră se prăvăleşte tot peste el „ ( Pilde 25,27 ).

FIŞĂ DE LUCRU

Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

6

Page 7: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,rege,templu, proverbe şi cuvinte de învăţătură).

1.Solomon a fost cel mai ..................................rege al evreilor.2.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................3.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............4.Solomon a înălţat la Ierusalim un..................5.Solomon ne-a lăsat multe.........................

7

Page 8: Proiect Didactic-regele Solomon -Clasa a III-A

8