proiect didactic _recapitulare structuri neomogene

Upload: cornelmihai

Post on 14-Jan-2016

17 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

MINISTERUL EDUCATIEI I CERCETRII

Proiect didactic

Disciplina:InformaticaProfesor: Mihai Ion CornelClasa: a XI-a Profil: matematic-informaticUnitatea de nvare: Recapitulare.Tema: Recapitulare structuri neomogene.Tipul leciei: de recapitulare i sistematizare a cunotinelorLocul de desfurare: laboratorul de informatic

Obiective educaionale urmrite:

- Obiective cognitive:

O1. Elevii s cunoasc definirea i declararea corect a datelor de tip structO2. Elevii s cunoasc modul de construire i utilizare a structurilor imbricate

O3. Elevii s foloseasc n mod corect noiunile nvate n rezolvarea de probleme

- Obiective psihomotorii:

S-i formeze deprinderile de utilizare corect a structurilor neomogene.

- Obiective afective:

Elevii s aprecieze corect variante mai eficiente de rezolvare

S argumenteze alegerea unei varianteObiective operaionale:

Elevii s defineasc n mod corect structurile neomogene.

S-i nsueasc modul de utilizare a tipului struct n rezolvarea de problemeS analizeze corect fiecare problem i s aleag varianta eficient de rezolvare.Strategii didactice:

Principii didactice: Principiul participrii i nvrii Metode de nvmnt: Metode de comunicare oral: conversaie, conversaie de consolidare, problematizare;

Metode de aciune: exerciiul, nvarea prin descoperire

Procedee de instruire: nvarea prin descoperire, prin rezolvri de probleme;

Problematizarea, prin crearea de situaii problem;

Conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor.

Forme de organizare a activitii de instruire: individual i frontal.

Forme de dirijare a activitii: dirijat de profesor i independent.

Resurse materiale:

Materiale bibliografice:

1. Tudor Sorin, Informatic, manual pentru clasa a XI-a, Editura L&S, 2001

Aplicatie-fisa de lucru Proiector

Metode de evaluare: oral, observarea sistematic a activitii i comportamentului elevilor i prin rezolvare de probleme.

Desfurarea leciei:

Moment organizatoric:

Organizarea i pregtirea clasei

Verificarea frecvenei elevilor

Verificarea existenei resurselor materiale

Captarea ateniei elevilor

Anunarea subiectelor pentru tema respectiv

Anunarea obiectivelor urmrite

Explicarea modului de desfurare a activitii

Funcii exercitate de evenimentul instrucionalActiviti ale lecieiMetode

Reactualizarea cunotinelorSe reactualizeaz noiunile studiate prin prezentare PowerpointConversaia de fixare

Intensificarea reinerii i asigurarea transferului de informaiiProfesorul anun problema: Pentru evidenta medicamentelor dintr-o farmacie se defineste o structura cu urmatoarele informatii:cod_medicament, denumire, categorie, cantitate, pret.Cititi informatiile tuturor medicamentelor si afisati:

-lista medicamentelor dupa denumire,categorie si valoare;

-lista medicamentelor din categoria antiinflamatoare

-Lista medicamentelor cu pretul cuprins intre 20 si 30 de lei si codul mai mic decat 100;

-lista medicamentelor in ordine alfabetica.

Elevii analizeaz mpreun cu profesorul problema i modalitatea de rezolvare.

Conversaia de consolidare

Obinerea performanei, crearea feedback-uluiRspuns ateptat:#include

#include

#include

struct medicament

{int c,k,p; char N[10],C[10];}M[1000];Void main(){

medicament aux;

Int i,j,n,V[1000];coutn;

for (i=1;i