proiect didactic recapitulare genul liric
DESCRIPTION
genul liricTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICData :09.06.2015Şcoala: Scoala gimnaziala „Nifon Balasescu”
Clasa : a VII-a
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul lecției: Genul liric. Opera lirică
Tipul lecției: Recapitularea si sistematizarea cunoștințelor
Scopul: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului liric.Competenţe generale:
1. Receptarea mesajului oral in diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situaţii de comunicare monologatä si dialogatä
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse
Competenţe specifice: 1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral.1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament adecvat;2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate, in contexte diferite;3.1 citirea unei varietati de texte literare sau nonliterare, demonstrand intelegerea sensului acestora;3.2 recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic si a procedeelor de expresivitate in textul liric;3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit;4.3 organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica
Obiective operaţionale :La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa recunoască trăsături ale genului liric; O2- sa identifice tema poeziei şi semnificaţia titlului;
O3- să identifice ideile poetice din text; O4 - sa identifice elemente de versificaţie;
O5- sa identice figurile de stil si procedeele artistice;O6 -să recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;O7- sa formuleze enunturi cu ajutorul sinonimelor si antonimelor;O8- sa alcatuiasca familia lexicala a cuvintelor date;O9- sa identifice sentimentele predominante din text;
STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,rebusul,ciorchinele,acvariul sentimentelor, exerciţiul oral şi scris; b.Mijloace didactice: fişe de lucru ,tabla,laptopc.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:- Limba română- manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas;- “Sa dezlegam tainele textelor literare”, Editura Carminis-“Didactica Limbii si Literaturii Romane”, Editura Polirom- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009;
Secventele instruirii
Ob.Op.
Continutul informational si demersul didactic
Strategii didactice Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurseprocedurale
Resursemateriale
Forme de organizare
1.Moment organizatoric 1 min
-Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare orei de limba şi literatura română şi voi nota absenţii.- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.
Elevii scot pe bănci cele necesare bunei desfăşurări a orei.
ConversaţiaManualul de limba romana si caietul
Frontal
2.Captarea atenţiei5 min
Captarea atentiei se va realiza prin completarea unui rebus, iar prin rezolvarea acestuia se va descoperi titlul lectiei. (Anexa 1)
Elevii vor rezolva fiecare cerinta si vor completa rebusul pentru a descoperi titlul lectiei.
ConversaţiaDescoperirea
Plansa cu rebusulCarioci
Frontal
Aprecierea verbala a răspunsurilor corecte
3.Anunţareasubiectului şi enumerarea
obiectivelor 1 min
Le comunic elevilor că in cadrul acestei ore vom realiza o recapitulare a genului liric, notez titlul pe tabla si le enumar obiectivele lectiei.
Elevii ascultă obiectivele şi notează titlul lecţiei în caiete.
Conversaţia
Explicatia Tabla
Caietul
Frontal
4.Actualizarea cunostintelor8 min
5.Dirijarea invatarii
25 min
Pentru a reaminti elevilor trasaturile genului liric voi prezenta un material in power point in care sunt enumerate caracteristicile genului, conceptele operationale folosite in abordarea textului,elementele de versificatie, procedeele artistice intalnite si speciile genului liric. Se noteaza pe tabla ideile principale.
Elevii sunt împărţiţi pe grupe,fiecare grupa va primi o fisa pe care se gaseste scrisa poezia O, ramai.. de M. Eminescu( Anexa 2). Cer elevilor sa lectureze poezia si verific daca existe cuvinte sau elemente necunoscute.Dupa ce elevii termina de citit inmanez fiecarei grupe cate o fisa de lucru pentru o mai buna intelegere a poeziei si pentru adescoperi elemente ale genului liric. ( Anexa 3)Grupa I: Exercitii pentru o mai buna intelegere a textului,in care elevii vor fi nevoiti sa aleaga varianta corecta. Astfel vom descoperi tema poeziei, semnificatia titlului, din cate parti e alcatuita poezia,prezenta eului liric si simbolurile ce se regasesc in poezie.
Elevii urmaresc cu atentie materialul si citesc cu voce tare fiecare pagina a acestuia.
Elevii citesc cu voce tare poezia.
Fiecare grupă primeşte fişe cu exerciţiile corespunzătoare numărului ales de echipă.
Se coordonează,îşi impart sarcinile şi contribuie activ la rezolvarea sarcinilor.
Fiecare echipă expune rezolvarea sarcinilor.
Conversaţia Explicaţia
Lectura
Exercitii
Conversatia
Laptop
Material Power point
Textul suport
Fise de lucru
Frontal
Individual
Pe grupe
Observarea sistematică
Aprecieri verbale individuale si de grup.
Evaluarea răspunsurilor
Grupa II: Exercitii ce vizeaza semnificatia versurilor, in care elevii trebuie sa incercuiasca explicatia potrivita a unor versuri cu incarcatura simbolica.Grupa III: Exercitii prin care elevii trebuie sa gaseasca figurile de stil si imaginile artistice. Vom descoperi in acest sens: epitete, comparatii, enumeratii, repetitii.Grupa IV: Exercitii ce vizeaza elemente de versificatie, de recunoastere a eului liric, de vocabular si punctuatie. Dupa terminarea fiselor de lucru fiecare grupa va primi cate o cutiuta in care se vor afla biletele pe care sunt scrise numeroase sentimente. Elevii vor trebui sa „pescuiasca” sentimentele pe care eul liric din poezie le transmite in mod direct cu ajutorul figurilor de stil, determinand astfel sentimentul predominant al textului. (Anexa 4)
Fiecare echipă ascultă cu atenţie rezolvarea sarcinilor de către celelale grupe,vin cu completări şi exemplificări.
Elevii “culeg sentimente”
din cutiuta si specifica
daca acestea se regasesc
in poezia noastra.
Explicatia
AcvariulSentimentelor
Fise de lucru
Fisa de lucru
Tabla
Pe grupeObservarea sistematică
Observarea sistematica.
Aprecieri verbale.
6. Asigurarea feedbackului10 min
Asigurarea feedbackului despre genul
liric se va realiza prin metoda
Ciorchinelui (Anexa 5). Elevii vor
scrie tot ce le trece prin minte legat de
nucleul ciorchinelui: gen liric.
La sfarsitul orei fac aprecieri generale
şi individuale asupra modului în care
s-a desfăşurat lecţia.Sunt notaţi elevii
care s-au evidenţiat prin cele mai
originale şi corecte răspunsuri.
Elevii prezintă soluţiile
găsite,aduc explicaţiile
necesare,iar colegii lor vin
cu completări şi observaţii
dacă este cazul.
Ciorchinele
Invatarea prin descoperire
Conversatia
O, RAMAI... O, RAMAI...
Mihai Eminescu Mihai Eminescu
‘’O, ramai, ramai la mine, “O, ramai,ramai la mine, Te iubesc atat de mult! Te iubesc atat de mult! Ale tale doruri toate Ale tale doruri toate Numai eu stiu sa le–ascult Numai eu stiu sa le ascult
In al umbrei intuneric In al umbrei intuneric Te asaman unui print, Te asaman unui print, Ce se uit-adanc in ape Ce se uit-adanc in ape Cu ochi negri si cuminti; Cu ochi negri si cuminti;
Si prin vuietul de valuri, Si prin vuietul de valuri, Prin miscarea naltei ierbi, Prin miscarea naltei ierbi, Eu te fac s-auzi in taina Eu te fac s-auzi in tainaMersul cardului de cerbi; Mersul cardului de cerbi;
Eu te vad rapit de farmec Eu te vad rapit de farmec Cum ingani cu glas domol, Cum ingani cu glas domol, In a apei stralucire In a apei stralucire Intinzand piciorul gol Intinzand piciorul gol
Si privind in luna plina Si privind in luna plinaLa vapaia de pe lacuri, La vapaia de pe lacuri,Anii tai se par ca clipe, Anii tai se par ca clipe,Clipe dulci se par ca veacuri” Clipe dulci se par ca veacuri”
Astfel zise lin padurea, Astfel zise lin padurea,Boltii asupra-mi clatinand; Boltii asupra-mi clatinand;Suieram l-a ei chemare Suieram l-a ei chemareS-am iesit in camp razand. S-am iesit in camp razand.
Astazi chiar de m-as intoarce Astazi chiar de m-as intoarceA-ntelege n-o mai pot... A-ntelege n-o mai pot...Unde esti copilarie, Unde esti copilarie,Cu padurea ta cu tot? Cu padurea ta cu tot?
FIŞĂ DE LUCRU 1 - CE VIZEAZĂ ÎNŢELEGEREA TEXTULUI
Alegeti varianta corecta:
Opera literară „O, ramai..”, de Mihai Eminescu este o operă: a) epică b) lirica c) dramatica
Poezia este realizata sub forma de :a) monolog b) dialog c) descriere
În poezie este vorba despre:
a) legatura poetului cu natura b) iubirea împlinită; c) aspiratiile poetului
Titlul poeziei semnifica:
a) chemarea poetului si dorinta acestuia de a ramane cu iubita sa
b) chemarea padurii si dorinta acesteia de a ramane cu poetul
Partea intai a poeziei exprima:a) emotiile poetului b) descrierea peisajelor din padure c) chemarea padurii
Partea a doua a poeziei exprima:a) raspunsul poetului b) lumea copilariei c) descrierea campului
Eul liric este:
a) poetul b) autorul c) o voce din text
Eul liric transmite gânduri, idei, sentimente în mod:
a) direct b) indirect c) ambele
Creaţiile lirice prezintă imaginea transfigurată a realităţii, unele cuvinte având încărcătură simbolică. Alegeţi din a doua coloană varianta care credeţi că se potriveşte pentru semnificaţia cuvintelor din prima coloană:
loc de meditatie actuala locul in care se juca copilulPadure universul copilariei Camp viata cu toate intamplarile ei iubita poetului tineretea
momentul lecturii textulAstazi momentul maturitatii poetului data la care s-a scris poezia
FIŞĂ DE LUCRU NR.2 - CE VIZEAZĂ SEMNIFICAŢIA VERSURILOR
Incercuiti explicatia potrivita:
‘’Te asaman unui print,(...) Cu ochi negri si cuminti’’ sugereaza:a) baiatul era un print cu ochi negrib) el era un copil cuminte si ascultatorc) copilul avea ochi negri si visatori cu o privire linistita
“ Eu te vad rapit de farmec” semnifica:a) copilul se afla sub puterea unei vraji, a unui farmecb) copilul era incantat de lumea minunata a naturiic) copilul visa
“ Anii tai se par ca clipe, Clipe dulci se par ca veacuri” sugereaza:
a) ajuns la varsta maturitatii, poetul rememoreaza anii fericiti ai copilarieib) poetul se intristeazac) poetul petrece clipe minunate in mijlocul naturii iar timpul trece repede
“Astfel zise lin padurea, Bolti asupra-mi clatinand” semnifica:
a) padurea freamata de nerabdare si ii face semn de despartireb) padurea se clatina datorita vantului puternicc) padurea cheama poetul cu glas duios sa se intoarca la ea
“ Suieram l-a ei chemare S-am iesit in camp razand” arata:
a) atitutinea usor nepasatoare fata de copilarie si dorinta acestuia de a deveni adolescent cat mai repede
b) incantarea poetului de a petrece cat mai mult timp jucandu-se in campc) indiferenta poetului la chemarea padurii
“ Astazi chiar m-as intoarce A-ntelege n-o mai pot...” sugereaza:
a) poetul doreste sa se intoarca in padure pentru a meditab) poetul,matur acum, intelege altfel lumea si nu mai poate trai fericirea
copilarieic) poetul nu doreste sa isi aminteasca padurea din copilaria sa
FIŞĂ DE LUCRU NR. 3 - CE VIZEAZĂ FIGURILE DE STIL ŞI IMAGINILE ARTISTICE
Incercuieste varianta corecta
Versul :”Cum ingani cu glas domol” exprima o imagine:a) vizuala b) auditiva c)dinamica
Versurile:” Si privind la luna plina /La vapaia de pe lacuri” exprima o imagine:
a) vizuala b) auditiva c)dinamica
Versul:” Prin miscarea naltei ierbi” exprima o imagine:
a) vizuala b) auditiva c) dinamica
Structura « glas domol » este : a) epitet b) metafora c) personificare
Structura «Anii tai se par ca clipe» este : a) comparatie b) epitet c) enumeratie In versul : « O,ramai,ramai la mine » se gaseste : a ) personificare b) epitet c) repetitie
In versurile : Si prin vuietul de valuri,/Prin miscarea naltei ierbi” se afla: a) enumeratie b) personificare c) repetitie
In primul fragment al poeziei figura de stil centrala este : a comparatia b) personificarea c) epitetul
Uneşte prin săgeţi figurile de stil din coloana stănga cu versurile corespunzătoare coloanei din dreapta:
Epitet dublu ,,vapaia de pe lacuri ‘’ Comparatie ,,ale tale doruri toate,, Inversiune ,,cu ochi negri si cuminti,, Metafora ,,clipe dulci se par ca veacuri,,
Alcatuiti cuvinte derivate cu valoare de epitet de la urmatoarele cuvinte : farmec, mister, alcatuiti enunturi cu ele.
FIŞĂ DE LUCRU 4 - CE VIZEAZĂ ELEMENTE DE VERSIFICAŢIE, PUNCTUAŢIE SI VOCABULAR
Incercuiti varianta corecta :
Muzicalitatea versurilor este oferită de:
rima: şi ritmul : a) împerechetă a) trohaic b) încrucişată b) iambic c) îmbrăţişată
Măsura versurilor este de :
a) 13-14 silabe b) 10-11 silabe c) 7-8 silabe
Punctele de suspensie din titlul poeziei ,, O, ramai…,, marcheaza :a) tristetea pe care o resimte poetul legata de perioada fericita din viata sa, copilaria b) starea de incantare a poetului in mijlocul paduriic) amintirea poetului cu privire la lumea copilariei
In versul,, O, ramai,ramai la mine…,,se foloseste interjectia pentru a exprima : a) un indemn b) intensitatea sentimentelor c) zgomote produse de padure
In prima parte a poeziei predomina verbele la persoana I si a II –a pentru ca : a) este mai expresiv b) este prezentat dialogul dintre poet si padure c) accentueaza sentimentele poetului
Pronumele personale la persoana I si a II- a sugereaza:a) prezenta eului liricb) chemarea paduriic) uimirea poetului in fata frumusetilor naturii
Incercuieste litera A daca enuntul este adevarat si litera F daca enuntul este fals
Marcile lexico-gramaticale ale eului liric in poezia " O, ramai..." sunt: A- F sentimentele sunt exprimate in mod direct
A- F verbele şi formele pronominale la persoana I,II :,, tale", "eu", "te", "eu", "tai" ,
"mi", etc, interjecţia „O!”.
A – F folosirea figurilor de stil si a enunturilor cu incarcatura simbolica
Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru fiecare din urmatoarele cuvinte:
,, domol,, ,,a ramane,,
Alcatuiti familia lexical a cuvantului “padure”.