proiect didactic pt cursuri

9
INSTITUTUL DE ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEI CATEDRA DE „MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE” PROIECT DIDACTIC LA CHIMIE Prof.: Şterbeţ Daniela gradul didactic Întîi, profesor de chimie 1

Upload: stedana

Post on 19-Jun-2015

1.237 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Pt Cursuri

INSTITUTUL DE ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEICATEDRA DE „MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE”

PROIECT DIDACTIC LA CHIMIE

Prof.: Şterbeţ Daniela gradul didactic Întîi, profesor de chimie

Chişinău,2010

Proiect didactic la chimia organică pentru clasa a XII-a,

1

Page 2: Proiect Didactic Pt Cursuri

profil real

capitolul 2 Hidraţi de carbon (zaharide, glucide)Lecţia nr.4 Clasificarea hidraţilor de carbon. Monozaharide – glucoza şi

fructoza – formula moleculară şi de structură (liniară)

Obiective operaţionale: (O)Elevii vor fi capabili ...

O1 să coreleze cunoştinţele acumulate la biologie obiectivele temei

O2 să explice clasificarea hidraţilor de carbon în funcţie de comportarea faţă de apă.

O3 să aplice algoritmul de determinare a FM pe baza produşilor de ardere

O4 să efectueze experimental reacţiile de identificare a glucozei – reacţia cu reactiv Tollens şi Fehling.

O5 să deducă pe baza rezultatelor experimentale structura glucozei.

O6 să modeleze formulele de structură ale glucozei şi fructozei.

Sistemul metodologic (M)

M1

M2

M3

M4

M5

M6

conversaţiaexplicaţiarezolvare de problemeexperimentuldescoperirea dirijatămodelarea

Mijloacele de învăţământ

123

4

proiectorul şi computerulmodele bilă-axreactivii chimici – Fehling, Tollens, soluţie de glucoză, baie de apă, eprubetefişe de activitate experimentală

Bibliografie 1

2

3.

M. Botnaru, M. Roman - Chimie organică – manual pentru clasa a a XI-a, ed. Lumina, Chişinău, 2004 pag. 164-168.Chimie. Curriculum pentru învăţământ liceal. Chişinău, Ed. Univers Pedagogic, 2006, pag 26.Internet – www.didactic.ro, www.wikipedia.com

Data lecţiei S2

2

Page 3: Proiect Didactic Pt Cursuri

Desfăşurarea activităţii didactice

OCadrul ERRE

Forma/metoda

Paşii acţionali Materiale timp

Evocare frontal/M1 Momente organizatorice. Se aduc la cunoştinţă rezultatele evaluării iniţiale, se discută cu elevii cele mai frecvente greşeli efectuate la testul scris în ora precedentă.

5 min.

O1

O2

O3

O4

O5

Realizarea sensului

frontal/M1

frontal/M2

individual/M3

frontal/M2

în grup/M4,

M5

Se notează pe tablă titlul noii lecţii „Hidraţi de carbon – glucide, zaharide”. Se solicită elevilor să-şi amintească ce noţiuni au întâlnit în studiul biologie referitor la această clasă de compuşi.Se prezintă elevilor slide-ul cu exemple de hidraţi de carbon.Se solicită explicarea noţiunii de „hidrat” făcând corelaţia cu cristalohidraţi.Se explică etimologia termenilor din temă.Se prezintă cele mai importante substanţe din clasa menţionată şi rolul lor primordial.Se prezintă clasificarea zaharidelor în baza schemei. Se propune elevilor rezolvarea unei probleme de determinare a formulei moleculare a unui compus organic pe baza produşilor de ardere.Pentru formula moleculară obţinută la rezolvarea problemei se solicită identificarea grupelor funcţionale posibile.Se propune efectuarea a trei experimente în paralel pe grupe de elevi, care să studieze comportarea glucozei faţă de reactivii de identificare a grupelor funcţionale OH şi CHO.

proiector, computer, slide 2

slide 3

slide 4slide 5

slide 6

slide 7reactivi, eprubeteslide 8-10

3 min.

3 min.

5-7 min.

3

Page 4: Proiect Didactic Pt Cursuri

frontal/M2

Se lucrează în baza fişelor experimentale proiectate şi a fişelor de lucru în grup.Fiecare grup prezintă rezultatele experimentelor lor. Se formulează concluziile cu privire la grupele funcţionale prezente în glucoză.Profesorul proiectează diferitele formulele de structură propuse în timp şi se insistă pe forma liniară – conform cerinţelor curriculare.

slide 11-13

10-12 min.

5 min.

O6 reflecţie individual/M6

Profesorul solicită elevilor modelare unei forme de structură pentru fructoză, informând elevii că deşi este un izomer al glucozei nu poate fi oxidat cu reactivii Fehling şi Tollens.se prezintă diferitele tipuri de formule de structură pentru fructoză.

slide 14

5 min.

O2 - O6

Extensie individual/M3, M6

Autoevaluarea activităţii.Se indică tema pentru acasă:

De studiat răspândirea, obţinerea şi proprietăţile fizice ale glucozei şi fructozei – manual pag. 164 -168.De scris ecuaţiile reacţiilor ce au stat la baza stabilirii formulelor de structură pentru glucoză şi fructoză.Ex. 1,2,4 pag. 168 din manual

slide 15 5 min.

4

Page 5: Proiect Didactic Pt Cursuri

ANEXA 1

La arderea a 27 g dintr-o substanţă organică s-au degajat 20,16 g dioxid de carbon şi 16,2 g apă. Ştiind că masa moleculară relativă a substanţei este 180, determinaţi formula moleculară a acesteia.

ANEXA 2

Fişă experimentală – grupul 1Reacţia caracteristică pentru polialcooli.

Reactivi şi ustensile : reactiv Fehling, soluţie de glucoză 10%, eprubetă Mod de lucru : Amestecă într-o eprubetă curată volume egale de reactiv

Fehling şi soluţia de glucoză.Observaţii:

Concluzie:

Fişă experimentală – grupul 2Reacţia caracteristică pentru grupa aldehidică

Reactivi şi ustensile : reactiv Fehling, soluţie de glucoză 10%, eprubetă Mod de lucru : Amestecă într-o eprubetă curată volume egale de reactiv

Fehling şi soluţia de glucozăşi se încălzeşte pe baie de apă.Observaţii:

Concluzie:

Fişă experimentală – grupul 3

Obţinerea oglinzii de argint Reactivi şi ustensile : reactiv Tollens, soluţie de glucoză 10% Modul de lucru : Amestecă într-o eprubetă volume egale de reactiv

Tollens şi soluţie de glucoză. Încălzeşte apoi pe baie de apă, rotind continuu eprubeta.Observaţii:

Concluzii:

5

Page 6: Proiect Didactic Pt Cursuri

6