proiect didactic - organizarea activitatii in unitatile de alimentatie publica (1)

8
Grupul Şcolar Economic Administrativ Piatra Neamţ Profesor: Buruiana Gianina An şcolar: 2010-2011 PROIECT DIDACTIC Modulul II: Organizarea activităţii în unităţile de alimentaţie publică şi turism Data: 15.12.2010 Clasa: a IX-a G Profil: Servicii Filieră: Tehnologică Domeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie publică Unitatea de învăţare: Baza tehnico-materială în turism Tema lecţiei: Caracterizarea principalelor unităţi de cazare Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Unităţi de competenţe: Baza tehnico-materială în turism şi alimentaţie publică. Competenţe generale: Utilizează baza tehnico-materială a unităţilor de cazare. Competenţe derivate vizate (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili): CD1: să definească structura de primire turistică; CD2: să enumere principalele structuri de cazare; CD3: să clasifice unităţi de cazare după criterii stabilite; CD4: să identifice structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare; CD5: să descrie principalele structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare. Obiective cu efecte asupra personalităţii: a) afective

Upload: humeniuc-andrey

Post on 20-Oct-2015

383 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)

Grupul Şcolar Economic Administrativ Piatra Neamţ

Profesor: Buruiana GianinaAn şcolar: 2010-2011

PROIECT DIDACTIC

Modulul II: Organizarea activităţii în unităţile de alimentaţie publică şi turism Data: 15.12.2010Clasa: a IX-a GProfil: ServiciiFilieră: TehnologicăDomeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie publicăUnitatea de învăţare: Baza tehnico-materială în turismTema lecţiei: Caracterizarea principalelor unităţi de cazareTipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Unităţi de competenţe: Baza tehnico-materială în turism şi alimentaţie publică.

Competenţe generale: Utilizează baza tehnico-materială a unităţilor de cazare.

Competenţe derivate vizate (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili): CD1: să definească structura de primire turistică; CD2: să enumere principalele structuri de cazare; CD3: să clasifice unităţi de cazare după criterii stabilite; CD4: să identifice structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare; CD5: să descrie principalele structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare.

Obiective cu efecte asupra personalităţii:

a) afective - conştientizarea importanţei studierii unităţilor de cazare;- îmbunătăţirea dispoziţiei de receptare a cunoştinţelor predate;- creşterea satisfacţiei de a cunoaşte elemente legate de unităţile turistice cu funcţiuni

de cazare;- creşterea motivaţiei de a răspunde;- creşterea satisfacţiei de a rezolva teste.

b) psihomotorii:- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi în timp optim a

etapelor parcurse.

Metode şi procedee: observaţia sistematică, expunerea, conversaţia, problematizarea, exerciţiul dirijat, jocul didactic, munca independentă;

Page 2: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)

Mijloace de învăţământ:a) Materiale informativ – demonstrative: tabla, creta, planşe, prezentare Power Point.b) Materiale pentru formarea şi exersarea deprinderilor: fişă de lucru, test de evaluare.c) Bibliografie:

- Mihai Ştefania – „Alimentaţie publică şi turism”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2006;

- Mihai Ştefania – „Tehnologie hotelieră”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2003;

- Lupu Nicolae – „Hotelul – economie şi management”, Editura All Beck, Bucureşti, 2005;

- Burja Vasile, Voiculescu Florea, Burja Camelia – „Didactica ştiinţelor economice – ghid metodologic cu caracter aplicativ”, Editura Irecson, Bucureşti, 2006;

- Niţă Valentin – „Gestiunea hotelieră”, Editura Tehnopress, Iaşi 2007.

Forma de organizare a lecţiei: activitatea frontală şi individuală;

Resurse materiale: 1. Oficiale: Curriculum pentru clasa a IX-a, Profilul: Servicii, Domeniul pregătirii

de bază: Turism şi alimentaţie.2. Temporale: 50 min;3. Spaţiale: Laborator;4. Psihopedagogice: memoria, atenţia, voinţa, personalitatea.

Evaluare: frontală, prin rezolvarea sarcinilor de lucru din fişa propusă.

Page 3: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)

Desfăşurarea activităţii didactice

Nr. Crt

.Secvenţele lecţiei

ActivitateMetode Mijloace Evaluare

Profesor Elev

1 Momentul organizatoric

1min

Pregătirea materialelor necesare lecţiei Elevii de serviciu identifică condiţiile de igienă şi organizare la clasă

2 Captarea şi orientarea atenţiei

3min

„Ce aţi face dacă aţi avea de irosit cincizeci de minute?”

Răspund la întrebare Conversaţia Frontală

3 Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

1min

„Eu m-am gândit să irosim cele cincizeci de minute într-un mod cât mai util, discutând cu voi şi rezolvând exerciţii variate pentru a consolida cunoştinţele referitoare la <Caracteristicile unităţilor de cazare>”.Se scrie titlul la tablă.

Elevii reţin sarcinile de lucru ce vor fi realizate până la sfârşitul orei.

Notează în caiete titlul lecţiei.

Problematizarea Frontală

4 Operaţionalizarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

În timpul verificării cantitative a temei, elevii lucrează individual următorul exerciţiu:

Enumeraţi principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare.

Completează exerciţiul propus

Exerciţiul Individuală

20min Verificarea calitativă a temei şi a exerciţiului propus Răspund la întrebări Conversaţia FrontalăRecapitularea cunoştinţelor asimilate în ora anterioară prin adresarea următoarelor întrebări:

Ce sunt structurile de primire?

De câte feluri sunt structurile de primire?

-Structurile de primire reprezintă orice construcţie sau amenajare destinată cazării, servirii mesei împreună cu serviciile aferente-Structuri de primire cu funcţiuni de cazare, cu funcţiuni de alimentaţie, cu funcţiuni de tratament, cu

Conversaţia

Conversaţia

Frontală

Frontală

Page 4: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)

Enumeraţi principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare.

funcţiuni de agrement.-Principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare sunt: hotelul, hotelul pentru tineret, hotel apartament, motelul, hostelul, cabana turistică, vilă, bungalou, pensiunea turistică, pensiunea agroturistică, satul de vacanţă, popasul turistic, campingul, hanul turistic, complexul balnear.

Conversaţia Frontală

Clasificaţi structurile de primire după nivelul de confort:

Clasificaţi unităţile hoteliere după capacitate şi după regimul de funcţionare

- După nivelul de confort, unităţile hoteliere pot fi: de categorie modestă (1*), nivel mediu (2*-3*) şi de lux (4*-5*)- În funcţie de capacitatea de cazare, hotelurile sunt cu capacitate mică, medie, mare. După regimul de funcţionare, unităţile de cazare sunt deschise permanent şi sezoniere

Conversaţia Fişă de documentare

Frontală

Descrieţi unitatea hotelieră Ce este pensiunea turistică?

Descriu unităţile hoteliere solicitate.

Conversaţia Portofoliu Frontală

Solicitarea rezolvării exerciţiului propus: Stabliţi corelaţiile:

A. B.Structuri de primire cu funcţiuni de cazare:

Caracteristici:

1. Hotelurile

2. Campingurile

a. Situate de regulă în afara localităţilor, în apropierea arterelor intens circulateb. Pun la dispoziţia turiştilor camere, garsoniere sau

Rezolvă exerciţiul propus Exerciţiul Planşă didactică

Individuală

Page 5: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)

3. Pensiuni agroturistice

4. Motelurile

apartamentec. Asigură cazarea în corturi sau ruloted. Pot asigura o parte din alimentaţia turiştilor cu produse din producţia proprie

Prezentarea unor imagini ale unor unităţi de cazare din judeţul Neamţ.

Urmăresc imaginile prezentate

Observarea sistematică

Prezentare PowerPoint

Frontală

Completarea cuvintelor din rebusul prezentat. (Anexa1) Completează cu răspunsurile corecte.

Problematizarea Planşă didactică

Frontală

Rezolvarea unei fişe de lucru referitoare la tema propusă (Anexa 2)

Elevii citesc cerinţele şi marchează răspunsurile corecte

ExerciţiulMunca independentă

Fişa de lucru Frontală

5 Asigurarea conexiunii inverse (feed-back-ului)

10min

Antrenarea elevilor în jocul numit „Bingoturism”

Fiecare cartonaş conţine un set de două întrebări cu referire la lecţia studiată.

Citesc cerinţele şi răspund la întrebări

Problematizarea

Exerciţiul

Planşă didactică Frontală

6 Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor10min

Fişă de evaluare tip grilă (Anexa 3) Elevii citesc cerinţele exerciţiilor şi marchează răspunsurile corecte

Exerciţiul Test de evaluare

Individuală

7 Activităţi de încheiere

5min

Temă: Realizaţi o analiză comparativă între două unităţi de cazare diferite, evidenţiind următoarele aspecte: caracteristici, capacitate, categorie de confort, perioadă de funcţionare, servicii oferite.Aprecierea activităţii elevilor.Se notează elevii.

Notează tema pentru acasă

Aprecierea activităţii desfăşurate.

Conversaţia Frontală

Page 6: Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)