proiect didactic la biologie nr.4

6
Proiect didactic la biologie Clasa X-a A Tema: Țesuturile vegetale

Upload: cristina-balan

Post on 29-Jan-2016

36 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Proiect didactic la

biologie Clasa X-a A

Tema: Țesuturile vegetale

Page 2: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Data: 13.11.2015

Obiectul: Biologie

Profesor: Balan Cristina

Instituția: Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Clasa: a X-a A

Subiectul: Țesuturile vegetale

Obiectivul general: Familiarizarea elevilor cu țesuturile vegetale.

Obiective operaționale:

O1. Să definească noțiunea de țesuturi vegetale.

O2. Săenumere tipurile de țesuturi vegetale.

O3. Să caracterizeze structura și funcțiile țesuturilor vegetale.

O4. Să compare structura și amplasarea acestor țesuturi.

Page 3: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Competențe derivate:

1.Definirea noțiunii de țesuturi vegetale.

2.Enumerarea tipurilor de tesuturi vegetale .

3.Caracterizarea structurii și funcțiilor țesuturilor vegetale..

4.Compararea structurii și amplasării acestor țesuturi.

Forma de organizare: lecție

Tipul lecției: predare-învățare

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: conversația ,explicația , demonstrarea planșei, lucrul individual , lucrul cu

manualul , lucrul în grup, experiment,demontrarea planșelor, schemă.

Materiale didactice: manual , planșă , scheme,desen,fișe, microscop, lamă ,lamelă , sansivieră , bisturiu.

Page 4: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Nr. Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode

1. Moment

organizatoric Bună ziua elevi !

Elevii se salută și se pregătesc de lecție

2. Captarea atenției Celula este unitatea morfo-funcțională,

mai multe celule formează țesuturi. Și

astăzi noi vom studia un anumit tip de

țesuturi.

Elevii ascultă profesorul

3. Anunțarea temei

noi și a

obiectivelor

Tema nouă de astăzi este „ Țeuturile

vegetale” și vom fi capabili să atingem

următoarele obiective:

O1. Să definească noțiunea de țesuturi

vegetale.

O2. Săenumere tipurile de țesuturi

vegetale.

O3. Să caracterizeze structura și

funcțiile țesuturilor vegetale.

O4. Să compare structura și

amplasarea acestor țesuturi.

Elevii își notează tema nouă și ascultă

obiectivele propuse.

4. Dirijarea

învățării 1. Profesorul explica tema nouă , cu

ajutorul planșei .

Ţesuturile sunt grupari de celule

distincte sub raport structural si

functional. Se deosebesc mai multe

categorii de tesuturi:

Formative;

Fundamentale;

Mecanice;

Elevii își notează tipurile de țesuturi.

Explicație

Demostrarea

planșelor

Page 5: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Sensitive;

Secretoare;

Conducătoare.

2. Prezentare Power Point

Prezentare

Power Point

5. Conexiunea

inversă 1. Relizati o schemă evolutivă a

țesuturilor vegetale.

2.Clasa se imparte în patru grupuri

și primesc fișe de lucru .

3.Se efectuează un preparat de

profesor , după care efectuează elevii

din gruple formate mai sus. Se

efectuează o secțiune transversală prin

frunza de Sansivieră . Preparatul se

pune la microspos pentru a vizualiza

țesuturile vegetale.

Anexa nr.1

Anexa nr.2

Elevii repetă experința făcută de profesor

și desenează cele observate în caiet.

Lucru

indivdual

Lucrul cu

manualul

Lucru în grup

Experiment

6. Tema pentru

acasă De însușit tema „ Țesuturile

vegetale” și de efectuat evaluarea

curentă din manual pagina 52

Elevii își notează tema pentru acasă

Page 6: Proiect Didactic La Biologie Nr.4

Anexa nr.1