proiect didactic hora legumelor
DESCRIPTION
Proiect didactic hora legumelor grupa mareTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Mentor: Flenches AdrianaPropunator: Vlangar Raluca GeorgianaNivel: II (grupa mare)Data: 19.11.2013Tema de studiu: ,,Când,cum şi de ce se întâmplă?”Tema proiectului: ,,Ce mă înconjoară”Subtema: ,,Hora legumelor vesele”Forma de realizare: Activitate integrată: ADE(DLC+DOS) DLC:,,Să vorbim corect”-joc didactic DOS:,,Legume şi fructe vesele”- activ-practicaScopul activităţii: Formarea deprinderii de a răspunde corect si complet la întrebările adresateDezvoltarea capacitătii copiilor de a descrie imagini: legume.Educarea unei exprimări corecte din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic.Valorificarea deprinderilor de lucru însuşite prin realizarea unei lucrări practice cu materiale din natura.Obiective operaţionale:
-să denumească corect legumele din coşuleţ; -să corecteze unele cuvinte pronunţate greşit; -să manifeste promptitudine în răspunsuri şi să aprecieze răspunsurile colegilor; -să formuleze propoziţii simple;
-sa-si exerseze deprinderile practice deja dobandite ( lipire, asamblare); -dezvoltatea imaginatiei creative, a simtului pentru frumos.Sarcina didactică:compararea pronunţării greşite cu cea corectă, găsirea formei corecte de pronunţare a cuvintelor auzite şi formularea de propoziţii simple.Regulile jocului:1.Se prezintă pe rând câte o legumă, denumindu-le greşit.Copiii ridică două degete pentru a corecta şi spun forma corectă a cuvântului.2.Se prezintă roata.Se spune atât forma corectă cât si cea incorectă. Copiii trebuie să repete forma corectă si să alcătuiască propoziţii.3.Să execute jocul ,,Hora legumelor”,un copil să se oprească numai atunci când conducătorul jocului îl opreşte şi să pronunţe corect cuvântul reprezentat pe jetonul prins la gâtul lui.Elemente de joc: surpriza,mişcarea,aplauze.
Strategii didactice: metode-explicaţia,demonstraţia,exerciţiul, conversatia. Mijloace de învăţământ: legume, roata cu imagini ale legumelor, medalioane atârnate la
gât, elemente pentru realizarea legumelor vesele(ochi,gură), scobitori, aracet, legume (cartofi, ardei, castraveti), fructe (mere, pere, gutui).
Durata: 40-45 minLocul de desfăşurare: sala de grupăMaterial bibliografic: Rev. Înv.Preşcolar nr.3-4 2010Suport pentru aplicarea noului Curriculum pentru Înv.preşcolar,nivel 5-6 ani,Breben S.Fulga,M.Gongea S. ,,Metode interactive de grup ghid metodic”,editura Arves,Craiova,2002
EVENIMENT DIDACTIC
CONŢINUTŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
1.Moment organizatoric
-aerisirea sălii de grupă-aranjarea scăunelelor în semicerc-pregătirea materialelor
2.Captarea atenţiei
Copii, astăzi a venit la noi păpuşa Nicoleta. Ea s-a întâlnit cu Zâna Toamnă care a decorat-o cu frunze de toamnă şi i-a dăruit un coşuleţ cu legume si fructe. Nicoleta nu ştie să vorbească corect şi ne roagă pe noi să o învăţăm. Vreţi să o învăţăm?
ExplicaţiaConversaţia
Păpuşa Nicoleta
-orală-sesizarea atenţiei copiilor
3.Anunţarea temei
Astăzi noi vom juca jocul « Să vorbim corect »,iar apoi îi vom arăta păpuşii Nicoleta ce ştim noi să realizăm din legume. Pentru a învăţa să vorbim cât mai corect vom face câteva exerciţii de vorbire. Eu am fost într-o livadă. Acolo am auzit un măr căzând ,,Poc,poc!”.Plimbându-mă prin livadă am călcat pe o creangă care a făcut ,,Pâr-pâr!”.Pe un pom o vrăbiuţă ciripea ,,Cip-cirip”
ConversaţiaExplicaţia
4.Dirijarea învăţării
Le explic copiilor modul de desfăşurare al jocului.Varianta I:Copii, păpuşa Nicoleta are un coşuleţ. Haideţi să vedem ce v-a adus în el. Eu scot din coşuleţ câte o legumă sau un fruct şi vă spun cum se numeşte. Dacă nu spun corect voi ridicaţi două degete să mă corectaţi.Apoi copiii repetă în cor forma corectă a cuvântuluiVarianta a II-a:-Ce mai are păpuşa Nicoleta?(se prezintă roata)Eu rotesc roata şi spun:,,Roata vremii se învârteşteFiecare se gândeşteSe ridică în picioareŞi spune corect şi tare...”Se spune şi forma corectă şi cea greşită şi se cere copiilor să aleagă care este forma corectă şi să o repete.Ex.caltof sau cartof?Cum se spune corect?(copiii repetă forma corectă a cuvântului)Se formează apoi propoziţii cu cuvintele rostite corect.Varianta a III-a:Educatoarea le prinde medalioane cu legume copiilor la gât.Copiii se prind în horă şi rostesc:,,Hora se învârteşte
Explicaţia
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţia
Coşuleţ cu legume şi fructe
Roata cu imagini
medalioaneUrmăresc şi
Apoi se opreşteŞi X corect rosteşte”- Ce reprezintă medalionul tău?(copiii întrebaţi vor răspunde „Medalionul meu reprezinta un strugure” în propoziţii). Cântând cântecul ,,Bate vântul frunzele”copiii se vor aşeza la cele două centre (în funcţie de culoarea şnurului de la medalionul pe care îl au la gât si a imaginilor desenate – fructe sau legume).- Acum copii, haideţi să-i arătăm păpuşii Nicoleta ce ştim noi să realizăm din legume.O echipă va realiza ariciul din cartofi,iar cealaltă echipă va da viaţă legumelor şi fructelor prin lipirea ochilor,a gurii,a mâinilor şi a picioarelor.Le explic si demonstrez apoi sarcinile.Dupa ce am terminat de lucrat toate fructele, legumele „vesele” si aricii din cartofi, vor fi asezate pe o masuta pe care au fost puse frunze culese de copii in ziua anterioara.
Exerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
apreciez răspunsurile copiilor
Observarea realizării sarcinilor cât mai corect
5.Asigurarea feedback-ului
Fac un bilanţ asupra participării copiilor la activitate.
conversaţia
6.Încheierea activităţii
Fac aprecieri verbale cu privire la modul cum au
conversaţia Aprecieri verbale
răspuns copiii în cadrul jocului şi asupra modului în care au lucrat la activitatea practică