proiect didactic grupa mare pregatitoate
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: PREGĂTITOARE
Grădiniţa:
Durata: 35 minute
Denumirea activităţii: Activitate de educare psihomotorie şi fizică Tipul
lecţiei: de formare şi fixare, de priceperi şi deprinderi Teme de activitate si
obiective instructiv-educative: V3 TI - Săritura în adâncime cu sprijin în
ghemuit (30 cm) Mijloc de realizare: joc dinamic: "Broscuţele sar în lac"
1 - să execute corect săritura în adâncime;
2 - să îndoaie genunchii, atunci când îşi iau avânt; 04 - să
aterizeze în ghemuit;
12 - Mersul în echilibru pe o suprafaţă înaltă cu efectuarea unor acţiuni
Mijloc de realizare: joc dinamic: "Gimnastele pe bârnă"
04 - să-şi menţină echilibru executând cele trei sarcini pe parcursul traseului Metode şi
procedee: jocul, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul Material didactic: 4 mingi, 2 coşuri, scaun, 2
bănci de gimnastică, cretă. Durata: 30-35 min.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Secvenţa didactică Conţinut instructiv-3
educativ
Dozare Reprezentare grafică Comenzi
VI - Organizarea colectivului de copii
- organziarea colectivului de
elevi
- salutul
- anunţarea temelor de lecţie
- exerciţii de atenţie3 3
- Mâna dreaptă pe umărul celui din faţă! Drepţi! Ora de educaţie fizică a
început! Bună ziua!
- Astăzi la ora de educaţie fizică vom face3
exerciţii de gimnastică la sol cu elementele învăţate.3
- Prin săritură cu fata la fereastră luat!3
Prin săritură cu faţa la mine luat! Drepţi! Prin săritură cu faţa la perete luat!
V2 - pregătirea
organismului
pentru efort şi
influenţarea
selectivă a
aparatului
locomotor
- variante de mers si alergare
alternative: mersul uriaşului,
mer-sul elefantului, alergare
uşoară, mersul piticului,
alergare obişnuită, alergare cu
călcâiele la şezut3
10-15
min.
- Suntem uriaşi! Suntem pitici!- Suntem elefanţi!3
- încetarea!
- Pas alergător marş! încetarea!
- Suntem pitici! încetarea!
- Pas alergător marş!
- Alergare obişnuită marş! La pas marş!
- Alergare cu genunchii la piept marş!
- Alergare cu călcâiele la şezut marş!Exerciţii ritmice:4Paşi în cadenţă, 4Bătăi din palme deasupra capului
3X8 -La pas marş!
-Respirăm adânc!
-Mers în cadenţă marş 1-2-3-4 şi bătăi din palme deasupra capului 1-2-3-4
- Repetăm
- Mers normal!
Sărituri uşoare 440m Acum executăm 4 sărituri de iepuraş şi 4 sărituri de pisicuţă
-Atenâie începem! 1,2,3,4- 5,6,7,8
Sărituri de iepuras4Sărituri de pisicută Mişcări de braţe efectuate din mers: rotiri de braţe înainte şi înapoi
40m - La pas marş!
- Rotări de braţe înainte 1,2,3,4 şi înapoi 5,6,7,8.
- Repetăm!
- La pas marş!
Exerciţii de atenţie din deplasare
40m - Atenţie!
- La auzul fluierului odată schimbaţi direcâia de deplasare, la două
fluere vă ghemuiţi, număraţi până la 3, apoi continuaţi alergarea.
complex de exerciţii de dezvoltare fizică generalăa) legănam păpuşa
2x8 - Legănam păpuşa!- Braţele la piept, întoarcere stânga-dreapta!
b) Barza într-un picior 2x8 - Barza într-un picior!- Mâinile pe şold, ridicăm genunchii la piept!
c) ploaia 2x8- Plouă !- T2,3,4- plouă!- T5,6,7 – furtună!- T8 – a iesit soarele!
f) exerciţii de respiraţie - Respirăm adânc!- Tragem aerul în piept pe nas, îl dăm afară pe gură: Ce frumos miroase floarea!
V3 - Rezolvarea - Elemente de gimnastică 2,3x - Alinierea pe 4 rânduri
temelor de lecţie
privind
formarea,
fixarea,
consolidarea
deprinderilor
motrice si
dezvoltarea
calităţilor
motrice
ritmică. Mijloc de realizare:
structură de gimnastică ritmică
- explicarea
- demonstrarea
- organizarea
- executarea
- evaluarea
- Rândul 2,3 prin săritură cu faţa la 1,4 luat! Hop!
- Atenţie!
- Ne prezentăm! Braţul drept sus, pieptul înainte!
- T, - val de braţe (braţul stâng)
- T2 - val de braţe (braţul drept)
- T34 - val de braţe (simultan)
- T5 - netezim părul cu mâna dreaptă
- T6 - netezim părul cu mâna stângă
- T7 - întoarcere 360° cu braţele sus, coroană deasupra capului- Tg - revenire
- Elemente de
gimnastică la sol
Mijloc de realizare:- structură de gimnastică la sol- explicarea- demonstrarea- organizarea- executarea
- evaluarea
- Ne organizăm pe două rânduri, la marginile paralele ale covorului
- Copii, haideţi să repetăm împreună elementele de gimnastică la sol pe care
le-am învăţat ieri.In final, le asamblăm într-un complex: 1) Poza2) Două sărituri de pisicuţă3) stând pe omoplaţi .4) întoarcere 180° în ghemuit5) Cumpănă pe un genunchi6) Semisfoara7) Ridicare cu morişcă8) întoarcere cu paşi succesivi9) Poza
T2 - aruncarea si prinderea
mingii la piept cu două mâini
Mijloc de realizare: -joc
dinamic: Evantaiul campionilor- explicarea
- demonstrarea
- Ne organizăm în formă de evantai iar un copil care va fi conducătorul
echipei va avea mingea.
- Acesta va pasa mingea de la piept cu două mâini pe rând la toţi coechipierii
săi care o vor prinde tot cu două mâini, braţele întinse înainte.
- Executarea!
- Va fi penalizată echipa care scapă mingea jos.
- organizarea
- executarea
- evaluarea
V4 - scăderea nivelului de
efort
Variante de mers, de alergare
(alergare uşoară, pasul
ştrengarului), schimbări de sens
- Joc liniştit: balonasele- Explicarea
- Demonstrarea
- Organizarea
- Executarea
- Evaluarea
3,4x - în jurul sălii după Georgiana porniţi!
- Pas alergător marş!
- Pasul ştrengarului marş!
- Pas alergător mars!
- La fluierul meu schimbaţi direcţia de alergare. - Atenţie! - La pas marş!
- Suntem ghemuiţi pe covor şi ridicându-ne uşor umflam balonasul3 3
- Când ajungem sus, balonasul s-a spart! Poc! - Executarea! - încă o dată!
- încetarea!
- Respirăm adânc; Ce frumos miroase floarea!
V5 - Aprecieri asupra
desfăşurării lecţiei3
- Evaluare frontală si3
individuală
- Alinierea
- Tema pentru acasă
- Stimulente
- Copii astăzi aţi lucrat frumos, sau evidenţiat elevii:...3
- Pentru data viitoare învăţaţi structura de gimnastică la sol!
- Lecţia s-a terminat!3- Bună ziua!
___ ____ ....., , .... ..J.-,w...___ ■