proiect didactic - def de auz

Upload: madalina-gheorghe

Post on 16-Mar-2016

219 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect Didactic - Def de Auz

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

EMITEREA I DIFERENIEREA SUNETELOR R I L

STUDENT: GHEORGHE GEORGIANA MDLINA PSIHOPEDAGOGIE SPECIAL ANUL III

Sunetul "R"Cum se face emiterea sunetului R?La articularea corect a sunetului R particip intens doar vrful limbii. Buzele idinii sunt ntredeschii. Partea posterioar a limbii, n form de lopat, atinge cu marginilelaterale dinii de sus, pn la canini, iar partea anterioar este ridicat spre alveolele dinilorincisivi de sus. Limba este fixat, cuexcepia vrfului ei, iar laexpulzarea aerului, ea vibreaz rapid ntre alveole i dinii superiori. Este, prin urmare, foarte important ca vibraia s fielocalizat la nivelul vrfului limbii. Dac vibraia este localizat la nivelul coardelor vocale,ca n limba francez, sau dac emiterea se face fr vibrare, ca n limba englez, sunetul seemite incorect.

Sunetul "L"

Cum se face emiterea sunetului L?

Vrful limbii se ridic spre alveolele dinilor incisivi superiori dup care se desprinde. Marginile laterale ale limbii se sprijin pe vlul palatului, lsnd un orificiu ngust prin care se scurge aerul.

PROIECT ACTIVITATE DIDACTICA

DATA: 27 aprilie 2015PROPUNTOR: Gheorghe Georgiana MdlinaCLASA: IOBIECTUL: scris-cititTIPUL LECIEI: predare-nvareSUBIECTUL: emiterea i diferenierea fonetic a sunetelor R i L

OBIECTIVE OPERAIONALE :

O1 : S pronune corect sunetele R i LO2: S recunoasc sunetele n silabe, cuvinte, propoziiiO2: S identifice poziia sunetelor R i L n cadrul cuvntului (la nceput, la mijloc i la sfrit)O3: S diferenieze cel puin 5 cuvinte care conin sunetele R i LO4: s execute corect micrile aparatului fonoarticulator pentru realizarea unei pronunii bune a sunetelor

EVENIMENTUL INSTRUCIONAL ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORMETODE SI PROCEDEE FLOSITE

CAPTAREA ATENIEI

Sunt prezentate diferite imagini care contin literele R si LElevii sunt ateni, observa si denumesc imaginileConversaiaObservaia

ANUNAREA TEMEI

Astzi vom nva s l difereniem pe R de alte sunete cu care se poate confunda: LElevii sunt atenti la mesajul transmis prin intermediul Conversatia

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR, RELEVANTE PENTRU NOUL CONINUTElevii sunt rugai s pronune cteva dintre fonemele i cuvintele nvate anterior i de asemenea, s le recunoasc Elevii sunt ateni s recunoasc fonemele i rspund la lecieConversaia

DESFURAREA ACTIVITIISe solicit elevilor, pentru nceput, s realizeze exerciii de antrenare a mobilitii organelor aparatului fono-articulator, n special a motricitii limbii.Se pronun sunetele R i L, se arat poziia fono-ariculatorie corect (n cazul sunetului R, limba vibreaz)

Elevii execut sarcinile cerute de profesor: buzele ntinse, buzele rotunjite, limba lopat, limba cup, micri laterale i sus-jos ale limbii, tergerea dinilor, vibrarea limbii, pronunia sunetelorDemonstraiaExercitiul

Se solicit elevilor pronunarea de silabe perechi directe i inverse (ANEXA 1) Elevii pronuna silabele directe, inverse care conin sunetele R i LDemonstraia

Comparaia

Se solicit elevilor pronunarea unor perechi de cuvinte paronime care conin sunetele R i L i identificarea acestora( n ce poziie se afl -iniial, median sau final. Acest lucru se va face cu ajutorul imaginilorElevii pronuna un ir de cuvinte paronime care conin sunetele R si L n poziie iniiala,median i final,deprinznd modul de formare al acestora.ObservaiaComparaiaExerciiul

Se organizeaz o ultima activitate n care sunt prezentate imagini care conin sunetele R i L . Elevii sunt rugai s identifice cuvintele care conin sunetul R i cuvintele care conin sunetul L (ANEXA 3)Aceast activitate se realizeaz sub form de joc. Elevul va primi cte un 1 punct pentru fiecare cuvnt identificat corect. La sfrit se vor aduna punctele i va ctiga o fa zmbitoare elevul care a acumulat cele mai multe puncte. ExplicaiaExerciiulJoc didactic

EVALUAREA PERFORMANEI

La sfritul orei, elevii vor primii cte o fi ce va conine imagini nsoite de denumirea lor .Elevii vor desena sunetul R cu, culoarea roie i sunetul L cu culoarea galben.Exerciiul

ANEXA 1

Ra la; re-le; ri-li; ro-lo; ru-lu; r-lAr- al; er-el; ir-il; or-ol; ur-ul; r-lAra ala; ere-ele; iri-ili; oro-olo; uru ulu; r-l

ANEXA 2

Ram-lamRac-lacVar- valCar-CalCoroan- coloanCrem clem

ANEXA 3

SORICEL RA

LEU RAMUR

ELEFANT

LILIAC

FIA DE EVALUARE

LCUSTLAC

RATONCALMR

2