proiect didactic condeiele lui vodacddd
DESCRIPTION
cddfffdcvfdfTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICData: 10.11.2010Clasa: IPropunător: profesor Dorel PucheaLocul de desfăşurare al orei: sala de clasăAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: ŢaraSubiectul lecţiei: Consolidare literele „a, A, m”. Silaba „ma”. Cuvântul „mama”.Tipul lecţiei: consolidareObiective operaţionale:
O1: Să să delimiteze cuvintele în propoziție și să le despartă în silabe;
O2: Să identifice sunetul/litera în cadrul silabei și silaba în cadrul cuvântului;O3: Să pronunțe corect sunetul și să-l pună în corespondență cu litera; O4: Să identifice și să citească literele de tipar cu format diferit și pe cele de mână;O5: Să „citească” ilustrațiile;O6: Să completeze silabele în cuvinte reprezentate grafic;O7: Să memorizeze o strofă dintr-o poezie;O8: Să scrie corect literele mici și mari de mână, silaba „ma” și cuvântul „mama”;
Strategia didactică: Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversația; observația dirijată; exercițiul,
Data: 10.11.2010Clasa: a III-a Propunător: profesor Dorel PucheaLocul de desfăşurare al orei: sala de clasăAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: ŢaraSubiectul lecţiei: Delimitarea textului în fragmente logice. Formularea ideilor principale. Text suport: „Condeiele lui Vodă” după Boris CrăciunTipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţeObiective operaţionale:
O1: Să redea conţinutul textului folosind un limbaj propriu;
O2: Să aibă capacitatea de a observa, descoperi, de a extrage informaţiile din text;O3: să identifice sensul cuvintelor noi și să le integreze în enunțuri proprii;O4: Să demonstreze înţelegerea textului prin întrebări şi răspunsuri, prin extragerea ideilor principale şi dezbaterea unor probleme pe care le ridică textul; O5: Să emită judecăţi de valoare (oral) prin care să argumenteze modul în care textul a fost fragmentat şi reîntregit;
Strategia didactică:Metode şi procedee: conversaţia, lectura explicativă, metoda predicţiilor, reţeaua personajelor, jurnalul
jocul didactic;Mijloace de învăţământ: planșe didactice cu literele; caiete didactice; fișe de lucru; plastilină.Resurse informaţionale: - abecedarul; - Molan, Vasile; Bănică, Lavinia: „Didactica limbii
și literaturii române”, Ed. Credis, 2007.Modalităţi de organizare a activităţii cu elevii: - frontal;- în grup;- independent.
dublu, brainstorming-ul, diamantul, eseul;Mijloace de învăţământ: fişe, imagini din lecţieResurse informaţionale:
- MEC – Programa şcolară;- MEC / C.N.C.: Ghid metodologic de aplicare
a programei şcolare de Limba şi literatura românǎ, învǎţǎmânt primar şi gimnazial, Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2001;
- Chereja, Florica – „Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar”, Ed. Humanitas educaţional, Bucureşti, 2004
Modalităţi de organizare a activităţii cu elevii: - frontal;- individual;
lucrul în perechi
DESFĂȘURAREA LECȚIEIEtapele lecţiei Ob.
Op.Strategia didacticǎ / Unitǎţi de conţinut Modalitǎţi de evaluare
I.Moment organizatoric
II.Discuţii pregătitoare
III. Anunţarea noului conţinut
IV. Realizarea sensului
O1
O2
AMBELE CLASE: Pregătirea clasei pentru buna desfăşurare a orei – 1 min.
CLASA I: Fișă de lucru (fișa 1).CLASA A III-A: Prezentare ppt. „Mircea cel Bătrân”. Discuții pe marginea materialului prezentat. – 7 min.
Activitate frontalǎ. Metoda lecturii explicativeAMBELE CLASE: Se prezintă, pe scurt, conținutul activităților ambelor lecții și a obiectivelor. – 1 min.
CLASA I: Activitate individuală:Modelarea din plastilină a literelor: a, A, m, a, A, m, a silabelor: ma, ma, a cuvintelor: mama, mama.CLASA A III-A:Activitate în perechi:Povestirea în scris, prin cuvinte proprii, a primului fragment al textului.Extragerea informaţiilor din text – copiii recitesc textul şi îşi pun reciproc întrebări din text vizând înţelegerea acestuia. – 5 min.
CLASA I:
Verific dacǎ elevii au caiete, cărţi, instrumente de scris
IV.1. Captarea atenţiei şi reactualizarea unor cunoştinţe necesare înţelegerii noului conţinut
IV.2. Dirijarea învǎţǎrii
O4
O5
O1
O2
O3
O4
O5
O6
O8
Activitate în grupuri de câte 4 elevi:Elevii desenează câte un obiect a cărui denumire începe cu silaba „ma”.CLASA A III-A:Activitate individualăÎn timp ce elevii lucrează în perechi, eu scriu ideile principale ale textului într-un mod aleatoriu, pe tablă.Aranjarea ideilor principale, pe caiete, în funcţie de succesiunea logică a textului. Elevii vor argumenta de ce au făcut această alegere. – 5 min.
CLASA I:Activitate frontalăSe „citește” ilustrația centrală. Sunt enunțate câteva propoziții, din care se alege una reprezentativă în care să existe cuvântul „mama”. Se delimitează cuvintele, se despart în silabe, deasupra silabelor scriu detipar silabele/literele învățate și reprezint prin cerculețe pline literele pe care le-am învățat. Se citește propoziția (cuvânt cu cuvânt) pe sunete/litere, silabe, apoi integral. Se identifică sunetul și litera „m” în silabă. Apoi se citesc cuvintele de sub ilustrațiile mici, completându-se, unde este nevoie, cu silabele potrivite.Activitate individualăElevii scriu pe caietele de clasă câte două rânduri cu silaba „ma” și cu cuvântul „mama”.CLASA A III-A:Activitate individualăBrainstorming: Ce s-ar fi întâmplat dacă ţăranii nu ar fi reuşit
Verific desenele elevilor.
Verific calitativ un caiet. Acord calificativ.
Lucrez frontal. Eventualele greșeli se vor corecta din mers.
Verific activitatea independentă în permanență.
Verific activitatea
O3
să facă astfel de „condeie”?Elevii transcriu în vocabulare cuvintele necunoscute, apoi le integrează în enunțuri proprii.Activitate frontalăDiamantul: caracterizarea lui Mircea cel Bătrân
se luptă
- 15 min.
independentă.Verific frontal, elevii vor corecta eventualele greşeli
Mircea cel Bătrân
viteaz înţelept
domneşteapără
ţăraniiiubea români.Voievodul
Domnitor
IV.3. Întǎrirea retenţiei
IV.4. Realizarea transferului
V. ReflecţiaObţinerea performanţei
O7
O2
O1
O8
CLASA IActivitate frontalăMemorizare: „Mustățile”, de Victor Tulbure (fișa 2).Activitate individuală: exerciții de pe fișa 2.CLASA A III-A:Activitate individuală. Fişă de lucru (Anexa ) Copiii vor completa fişa de lucru, apoi, pe „scaunul autorului” vor veni să citească ultimul punct al fişei (povestirea) doi sau trei elevi. – 7 min.
CLASA I:Activitate individualăFișa 2, pagina 55: În textul celor două poezii să sublinieze literele învățate, să încercuiască silaba „ma” și să coloreze cuvântul „mama”.CLASA A III-A:Activitate frontalăCâte sensuri are cuvântul „condei”? Elevii for formula enunţuri în scris. – 3 min.
CLASA I:Activitate frontalăCâțiva elevi ies la tablă. Sunt scrise: literele a, A, m; silaba ma; cuvântul mama..CLASA A III-APovestirea lecţiei, pornind de la dezvoltarea ideilor principale. – 5 min.
Lucrez fronta. Verific activitatea independentă.
Evaluarea a 2-3 fişe în clasǎ. Celelalte vor fi corectate în afara orei de clasǎ.
Verific activitatea independentă. Fac corecturi.
Elevii vor formula enunţuri cu cele două sensuri. Corectare colectivǎ.
Lucrez frontal. Fac corecturi.
Elevii povestesc, pe rând, ceilalţi urmǎresc
VI. Încheierea activitǎţii didactice
AMBELE CLASETema pentru acasă.Concluzii, recomandări. – 1 min.
şi corecteazǎ eventualele greşeli.
Evaluare globalǎ
Condeiele lui Vodădupă Boris Crăciun
- Anexa -
1. Citiți, apoi răspundeți la întrebările din tabel:
Ce crezi că s-a întâmplat ?
Ce dovezi ai ? Ce s-a întâmplat de fapt ?
2. Numiţi personajele principale din textul citit.
_____________________________________________________________ 3. Unde se petrece întâmplarea?_____________________________________________________________ 4. Jurnal dublu
1. Priviţi imaginea domnitorului Mircea cel Bătrân: Realizaţi descrierea fizică.
2. Explicaţi înţelesul următorului text: „ – Ce cauţi, străine, în ţara
1.
noastră? Aur? Bogăţii? Prăzi? N-ai să le cucereşti, deoarece ai să muşti pământul.”
5. Alcătuiţi o scurtă povestire în care să vă exprimaţi gândurile, sentimentele, trăirile, referitoare la textul studiat. Daţi un titlu povestirii.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________