proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - editura edu

21
DATA: 21.01.2010 CLASA: a III-a „A” UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII „Sf.Andrei” Mangalia PROPUNĂTOR: Învăţător, STROE CARMEN-ŞTEFANIA DISCIPLINA: Limbă şi literatură română ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „IARNA – cuvântul, parte de vorbire” SUBIECTUL: „Ocaua lui Cuza”, după Dumitru Almaş TIPUL LECŢIEI: de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor OBIECTIV SPECIFIC: Dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă şi expresivă, oral şi scris. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1. Să construiască texte orale scurte pe baza unui suport vizual dat şi / sau a unui plan simplu de idei dat. 2.5.Să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să caracterizeze, oral, personajul principal din sceneta interpretată;

Upload: vuongtuyen

Post on 05-Jan-2017

309 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

DATA: 21.01.2010CLASA: a III-a „A”UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII „Sf.Andrei” MangaliaPROPUNĂTOR: Învăţător, STROE CARMEN-ŞTEFANIADISCIPLINA: Limbă şi literatură românăARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICAREUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „IARNA – cuvântul, parte de vorbire”SUBIECTUL: „Ocaua lui Cuza”, după Dumitru Almaş TIPUL LECŢIEI: de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

OBIECTIV SPECIFIC: Dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă şi expresivă, oral şi scris.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:2.1. Să construiască texte orale scurte pe baza unui suport vizual dat şi / sau a

unui plan simplu de idei dat.2.5.Să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a

comunicării studiate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să caracterizeze, oral, personajul principal din sceneta interpretată;O2: să identifice, prin subliniere, toate substantivele şi adjectivele din exerciţiul

dat, în baza caracteristicilor din definiţie;O3: să aplice regulile de scriere ortografică a adjectivelor, completând corect

cadranul;O4: să completeze artimogriful cu definiţiile corecte; O5: să formuleze propoziţii în care substantivele date să fie însoţite de

adjective la numerele corespunzătoare.

Resurse:

Page 2: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

- temporale: 50 minute- spaţiu: sala de clasă- umane: colectivul clasei a III-a „A”

Forma de organizare: frontală, individuală, pe echipe;

Strategii didactice:Metode şi procedee:

* conversaţia;* explicaţia;* exerciţiul;* problematizarea;* dramatizarea;* cvintetul;* ciorchinele;* munca independentă;* cadranul;

Mijloace de învătământ:

* fişe de lucru;* planşe flip chart;* ilustraţii.

Bibliografie: Bane, Colleen, Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici – Manualul cadrului

didactic pentru întâlnirea de dimineaţă (2004), Editura Ro Media, Bucureşti; Chiriac, M., Mihăileanu, R., Burţilă, D., Dumitru, S., Evaluare (2005), Editura

Tiparg, Piteşti; Dragu, M., Lazăr, N., Mihăescu, C., Costache, C., Caiet de teste la limba

română şi matematică – clasa a III-a (2008), Editura Naţional, Bucureşti; Iordăchescu, Carmen, Exerciţii de Limba română – pentru clasele II-IV (1999),

Editura Carminis, Piteşti; Peneş, Marcela, Rebusuri şi integrame şcolare – clasele I-IV (2000), Editura

Ana, Bucureşti; Popa, A., Barbu, A., Rime şi ghicitori (2005), Editura C&A Hyparion, Cluj-

Napoca; www.didactic.ro

Page 3: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Nr.Crt. Etapele

lecţiei

Conţinutul informaţional al lecţiei

Obi

ectiv

e Strategii didactice Modali-tăţi de

evaluare

Tipul de învăţare

Obs

erva

ţii

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor

Metode Mijloace

1. Momentul organizatoric

2’ Se pregătesc materialele necesare lecţiei. Se prezintă asistenţa. Se organizează în semicerc, în faţa clasei, colectivul de elevi.

-se pregătesc pentru începerea orei;

ConversaţiaExplicaţia

2. Captarea şi menţinerea atenţiei

4’ Captarea atenţiei se realizează printr-o scurtă discuţie legată de felul în care ne simţim cu toţii astăzi, de verificarea prezenţei, de noutăţile zilei, de prezentarea musafirilor (preluată din pedagogia alternativă Step by Step)(anexa 1 – „Noutăţile zilei” ) Se recită în cor versurile poeziei „Gândul bun” (preluată din pedagogia alternativă Waldorf), efectuând mişcări ale braţelor concomitent cu semnificaţia versurilor.(anexa 2 – poezia „Gândul bun”)

-ascultă cu interes;-răspund la întrebări;

-recită poezia;-însoţesc versurile de mişcări;

Conversaţia Planşă cu „Noutăţile zilei”

Poezie

Comprehensivă

3. Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

9’ Se distribuie cartonaşe cu substantive şi adjective. Pentru fiecare substantiv şi adjectiv spus de doamna învăţătoare, vor descoperi pe cartonaşele primite câte un cuvânt cu înţeles asemănător.

conducător = domnitor, voievod;sătean = ţăran;studii = învăţătură, pregătire;unificare = îmbinare, unire;

cinstit = corect, integru;frumos = arătos, aspectuos, chipeş;isteţ = inteligent, deştept, ager, iscusit.

-ascultă explicaţiile;

-îndeplinesc oral cerinţa;

-ridică acel cartonaş care corespunde răspunsului corect;

Explicaţia

Exerciţiul

Cartonaşe cu substantive şi adjective

Chestionarea orală Comprehensivă

Cognitivă

Page 4: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

(anexa 3 – cartonaşe cu 16 substantive şi adjective) Se va solicita elevilor să descopere cărui personaj din istoria românilor i se potrivesc toate adjectivele descoperite pe cartonaşe.

-intuiesc răspunsul la întrebare;

Problemati-zarea

Fotografia domnito-rului Alexandru Ioan Cuza

Cognitivă

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

2’ Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele:

recunoaşterea substantivelor şi adjectivelor din propoziţii date;

notarea substantivelor şi adjectivelor în tabel, pe baza criteriilor enumerate în definiţie;

aplicarea corectă a normelor ortografice.

dramatizarea scenetei „Ocaua lui Cuza”, după Dumitru Almaş;

completarea unui aritmogrif;

-urmăresc expunerea doamnei învăţătoare;

Conversaţia

5. Dirijarea procesului de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

Se realizează o miniexpoziţie cu cărţi scrise de Dumitru Almaş. Se prezintă pe scurt câteva informaţii despre autor. Se interpretează minisceneta „Ocaua lui Cuza” de către câţiva elevi ai clasei a III-a.(anexa 4 – minisceneta „Ocaua lui Cuza” preluată de pe www.didactic.ro”.)

Se adresează întrebări referitoare la personajul principal al scenetei. Pe baza răspunsurilor oferite de elevi, se completează la tablă o fişă flip-chart.(anexa 5 – ciorchinele)

-vizualizează multitudinea lucrărilor scriitorului

-joacă rolurile învăţate;

-răspund la întrebări;-urmăresc realizarea ciorchinelui;

O1

Conversaţia

Dramatiza-rea

ConversaţiaCiorchinele

Expoziţie de carte

Ocale din carton

Ciubere din carton

Planşă

Conversaţia examinatoare

Receptiv-reproductivă

Cognitivă

6. Obţinerea 6’ Se selectează unul din cvintetele -citesc Conversaţia Tabel Chestionarea Comprehensivă

Page 5: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

performanţelor şi asigurarea feedback-ului

realizate anterior la clasă şi se recunosc substantivele şi adjectivele.

Cuza,Puternic, drept,

Învăţând, conducând, judecând,Dă legi pentru popor

Domnitorul.(anexa 6 – cvintetul)

Se distribuie fişe pe care se notează cuvintele corespunzătoare unor definiţii într-un aritmogrif.(anexa 7 - aritmogrif)

Se formulează oral propoziţii în care cuvintele „România” şi „românii” să fie însoţite de adjective la numerele corespunzătoare.

cvintetul;

-subliniază substantivul cu o linie şi adjectivul cu două linii;

-descoperă definiţiile ascunse din aritmogrif;

-redactează propoziţii după cerinţa dată;

O2

O4

O5

Munca independen-tă

Exerciţiul

Munca independentă

Exerciţiul

Planşă

Aritmogrif

orală

Operaţională

Receptiv- reproductivă

Cognitivă

7. Evaluarea 5’ Se fac aprecieri frontale şi individuale asupra activităţii de învăţare a elevilor. Ca recompensă, se va cânta „Hora Unirii” şi se va dansa în faţa clasei.

-intonează melodia „Hora Unirii”, pe versuri de Vasile Alecsandri;-dansează împreună „Hora Unirii” în faţa clasei.

Receptiv- reproductivă

Temă pentru acasă

2’ Se distribuie fişe de lucru individual pentru acasă şi se explică modalitatea de rezolvare a temei date.(Anexa nr.8 – fişă de lucru pentru acasă)

-ascultă cu atenţie.

O3 Cadranul

Page 6: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr.1

NOUTĂŢILE ZILEI

Bună dimineaţa, din nou, dragii mei viitori istorici!

Astăzi este ......................................... 2010.

Luna aceasta am sărbătorit deja un eveniment important, şi anume: ............ de ani de la ............. poetului ......................................

Peste doar ..... zile vom omagia un alt eveniment. E vorba despre aniversarea a ....... de ani de la înfăptuirea .................. Mici, realizată de domnitorul ................................................................................................................ .................................. este omul zilei.

.................................. ne va împărtăşi.

La finalul orelor de curs veţi avea o surpriză!

Page 7: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr.2

Gândul bun

Astăzi nu ne rămâne decât

Să ne dorim să fim buni!

În fiecare dimineaţă

S-avem gândul bun pe faţă!

Către Soare să privim,

Iubire să dăruim,

De gând rău să ne ferim!

S-adunăm doar bucurie

Şi-n lume s-o răspândim...

Şi-atunci, orişice copil,

În fiecare dimineaţă

Are gândul bun pe faţă!

Page 8: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr.3

domnitorvoievod

ţăranînvăţăturăpregătire

unireîmbinare

Page 9: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

corectintegruarătos

aspectuoschipeş

inteligentdeştept

ager

Page 10: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

iscusitAnexa nr.5Ciorchinele

Page 11: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr.6

Page 12: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Cuza,Puternic, drept,

Învăţând, conducând, judecând,Dă legi pentru popor

Domnitorul.

Page 13: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr. 7Aritmogrif din „Rebusuri şi integrame şcolare – clasele I-IV”, de Marcela Peneş, Editura Ana, Bucureşti, 2000, pag.64

Page 14: proiect didactic - ocaua lui cuza.doc - Editura EDU

Anexa nr. 821.01.2010

Numele şi prenumele elevului:......................................................................................

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Se dă cvintetul:

Domnitorul Cinstit, inteligent,

Studiind, luptând, propunând,A adus tuturor românilor

Unitatea.

a) Subliniaţi cu o linie substantivele.

b) Subliniaţi cu două linii adjectivele.

Completează tabelele:

Substantivul Felul Numărul Ce denumeşte

domnitorul

românilor

unitatea

Adjectivul Numărul Ce arată Substantivul a cărui

însuşire o arată

cinstit

inteligent

Scrie la numărul plural substantivele următoare:

iarnă - ..........................................

domnitor - ...................................

unire - .........................................

lege - ...........................................

Transformă, după model:

floarea vişinie – florile vişinii – vişiniile flori

domnitorul cinstit - .................................................

.................................................................................

voievodul inteligent - ..............................................

................................................................................