proiect didactic cerc

11
PROIECT DIDACTIC DATA: 18.11.2014 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic “Vasile Gherasim” Marginea CLASA: a- II-a A PROPUNATOR: Prof. înv.primar TIRON LACRIMIOARA ELENA DISCIPLINA: Comunicare în limba română SUBIECTUL LECȚIEI: textul “Cuiele”de Simion Pop TIPUL LECȚIEI: fixare şi consolidare COMPETENȚE GENERALE: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute COMPETENȚE SPECIFICE: Comunicare în limba română 1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute 2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple 3.2-Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări ,fenomene din universal cunoscut. Matematică și explorarea mediului 1.4-Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000 1

Upload: adinuta

Post on 20-Dec-2015

21 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Cerc

PROIECT DIDACTIC DATA: 18.11.2014UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic “Vasile Gherasim” Marginea CLASA: a- II-a APROPUNATOR: Prof. înv.primar TIRON LACRIMIOARA ELENADISCIPLINA: Comunicare în limba românăSUBIECTUL LECȚIEI: textul “Cuiele”de Simion PopTIPUL LECȚIEI: fixare şi consolidareCOMPETENȚE GENERALE:

Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENȚE SPECIFICE: Comunicare în limba română

1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple3.2-Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări ,fenomene din universal cunoscut.

Matematică și explorarea mediului1.4-Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000

Arte vizuale și abilități practice2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Dezvoltare personală 2.1.Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate.

1

Page 2: Proiect Didactic Cerc

STRATEGIA DIDACTICĂ:1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, exercițiul, lectura, problematizarea, , brainstormingul, munca independentă, jocul didactic;2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;

RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, monitor, , flipchart, caietele elevilor

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual,

aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” –

program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.

2

Page 3: Proiect Didactic Cerc

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimenteledidactice

Conținutul științificMijloaceși metode

Forme deorganizare

Capacităţi evaluate

Moment organizatoric

Asigur un climat educațional favorabil. Elevii sunt aşezaţi pe trei grupe.

Verificarea temei

Voi face controlul cantitativ al temei pentru acasa. În acest timp elevii vor avea de transcris două propoziţii din textul predat anterior.Se arată caietele cu tema scrisă corect și îngrijit. Solicit elevilor să-si amintească titlul textului citit în ora precedentă.(anexa 1)

ConversaţiaExerciţiul

frontal Scrierea corectă şi îngrijită

Captarea atenției

Voi descoperi o “uşă” plină de găurile lăsate de cuiele pe care feciorul le-a scos . Propun să acoperim acele găuri cu câte o inimioară pe care o vom lipi pe măsură ce rezolvăm cerinţele de pe parcursul lecţiei.

Conversaţia frontal Înţelegerea mesajului oral

Anunțarea temei și a

obiectivelor

Anunţ faptul că se va face consolidarea textului citit în ora anterioară prin diferite tipuri de exerciţii astfel că la final vor fi acoperite cât mai multe din găurile lăsate de faptele feciorului din lectură.

Conversaţia frontal Înţelegerea mesajului oral

Dirijarea activității

Solicit citirea pe fragmente a textului afişat pe monitor. Voi purta cu elevii o discuţie despre textul citit. Prin întrebări şi răspunsuri se va demonstra înţelegerea textului. Solicit de la fiecare grupă câte un reprezentant . Prin tragere la sorţi fiecare va alege ce personaj va interpreta pentru o citire pe roluri a textului. Se va face citirea pe roluri a textului. Solicit ca fiecare grupă să pună întrebări în legătură cu textul pe baza exploziei stelare(anexa 2) unei alte grupe, iar grupa solicitată să răspundă. Solicit rezolvarea independent a ex. de pe fişa galbenă., După ce în

LecturaConversaţia Citirea pe roluriExplozia stelarăMunca independentăExerciţiul

frontal

individual

Citirea corectă şi conştientă a textuluiÎnţelegerea globală a mesajului textuluiCitirea expresivă a textuluiOrdonarea logică a ideilor

3

Page 4: Proiect Didactic Cerc

prealabil se citeşte cu voce tare cerinţa, verific corectitudinea exerciţiului lucrându-se pe flipchart.(anexa 3) Solicit aranjarea enunţurilor date în ordinea logică a desfăşurării întâmplării.Se va lucra pe grupe. Verificarea se face la tablă. (anexa 4) Solicit rezolvarea ex de pe fişa albastră. Se va verifica la tablă.(anexa 5) Solicit elevilor să extragă dintr-un bol câte un cuvânt pe care să îl despartă în silabe. Se va scrie în caiete şi la tablă.(anexa 6) Descopăr textul unei probleme şi solicit rezolvarea ei.(anexa 7)

Jocul didactic

Munca independentă

pe grupe

frontal

individual

Asocierea cuvintelor cu înţeles asemănătorÎnţelegerea explicaţiilor unor expresiiDespărţirea corectă a cuvintelor în silabeRezolvarea corectă a problemei

Obținerea performanței

Voi adresa clasei următoarele întrebări:-Credeţi că fiul, deşi şi-a corectat greşelile făcute, este conştient de urmările acestora? Motivare.-Ce aţi fi făcut voi în locul tatălui?-Care credeţi că este mesajul textului?

ProblematizareaConversaţia

Brainstorming frontal

Exprimarea logică şi corectă

Activitate în completare

În completare elevii vor avea de colorat uneltele pe care le-a folosit fiul atunci când a scos cuiele.(anexa 8) În acelaşi timp pe monitor va rula un cântecel animat.

Jocul didactic individual

Rezolvarea corectă a cerinţei

Evaluare Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Conversaţia frontal Analiza răspunsurilor

4

Page 5: Proiect Didactic Cerc

Anexa 2

Cuiele

de Simion Pop

Ce?

De ce?

Care?

Cum? Cine ?

Anexa 1

5

Page 6: Proiect Didactic Cerc

Cuiele de Pop Simion

Omul avea un fecior rău cum e fierea. Lenea curgea de pe el, în timp ce cu uşorul trai era frate de cruce. Doar de blestemăţii şi rele era bun. Tătâne-său nu-l bătu, cum făceau alţi părinţi. Bătu câte un cui în uşă de fiecare boacănă a neisprăvitului; cuiul şi fapta de ocară.

Timpul curse, uşa se umplu; deveni zid de cuie. N-aveai unde pune un deget şi fiul omului se înfurie, vorbind către tatăl său:

- Nicăieri ca la noi. De ce ai bătut cuie în uşă?- Tu le-ai bătut, zice tatăl.- Eu?- Da. N-ai făcut tu rele, duium, cutare şi cutare, nu mai ţin minte câte,

multe, fără număr?- Făcut, recunoscu fiul.- De fiecare faptă rea am înfipt câte un cui. Priveşte, ăsta eşti, vorbi

tatăl, posomorându-se rău.- Nu-i supărare, cuiele se pot scoate; eu voi fi acela, promise fiul.- Poate făcând tot atâtea fapte bune, spuse tatăl şi îşi văzu de

propriile griji.Odrasla îşi luă rolul în serios, se făcu alt om, de nerecunoscut, încât

fapta de laudă şi actul de mărinimie deveniră obişnuinţă. Nu trecea zi să nu ia cleştele spre a scoate un cui-două din uşa fărădelegilor lui.

Timpul curse, uşa se goli şi fiul alergă într-un suflet la tatăl său, care albise pe cap, trăgea să moară. Spuse către el, strălucind de bucurie:

- Văzut-ai, tată? Nu mai e nici un cui. Le-am scos pe toate!- Dar găurile?

Anexa 36

Page 7: Proiect Didactic Cerc

Uneşte cuvintele din prima coloană cu cele cu înţeles asemănător din a doua coloană

Fecior dărnicie

Nicăieri fiu

Boacănă a se întrista

Mărinimie niciunde

A se posomorî poznă

Anexa 4

-uşa de la casă se transformă într-un adevărat zid de cuie

-faptele rele ale feciorului lasă urme în sufletul bătrânului tată

-un tată, supărat de lenea şi faptele rele ale fiului , îl pedepseşte pe acesta într-un mod aparte

-tânărul se hotărăşte să-şi schimbe purtarea şi să scoată câte un cui, pe măsura săvârşirii unor fapte bune

Anexa 5

Alege explicaţia potrivită: “lenea curgea de pe el”

a) era neîngrijit b) era foarte leneş c) hainele îi erau rupte

“ şi –a luat rolul în serios” a) juca un rol adevărat b) se comporta bine c) se prefăcea

“a alergat într-un suflet” a) îi bătea inima tare b) a venit de departe c) a fugit foarte repede

“dar găurile?”

7

Page 8: Proiect Didactic Cerc

a)urmele faptelor sale rămân în suflet b) găurile se acoperă cu chit c) nu înţelege întrebarea

Anexa 6 cui -………………………… * supărare -…………………………. posomorât -……………………….... * într-un - …………………………. uşă -………………………… * traiul -………………………….. taică-său - ………………………… * mărinimie -………………………….

Anexa 7

Feciorul din poveste a găsit în uşă 243 de cuie. Dacă până acum a reuşit să scoată 81 de cuie, câte cuie mai are de scos el?

Anexa 8

Colorează uneltele folosite pentru a scoate cuiele.

8