proiect didactic

4
PROIECT DIDACTIC Profesor: Gajiu Lidia Data: 08.12.2015 Clasa: VII A Disciplina: i!ica "u#iectul lec$iei: Presiunea solidelor %ipul lec$iei: &i't( Durata: )5 *in Subcompetenţe: In+esti,area e'peri*ental( a presiunii e'ercitate de corpurile solide. Obiective operaţionale: -1: "( defineasc( toate tipurile de for$( for*ulele ce le deter*in(. -2: "( defineasc( presiunea ca re!ultatul ac$iunii for$ei. -/: "( aplice for*ula presiunii la re!ol+area pro#le*elor. Resurse: *ane profesor ele+. Materiale didactice: %a #l( cret( *anual cule,eri de pro#le*e. Metode: 'plica$ia pro#le*ati!ara e'erci$iului situa$ii pro#le*e *etoda cadr anelor. Formele instruirii: 'punerea oral( instruirea reciproc(.

Upload: lilka-schiopu

Post on 07-Mar-2016

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Fizica

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

7/21/2019 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 1/4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Gajiu Lidia

Data: 08.12.2015

Clasa: VII ADisciplina: i!ica

"u#iectul lec$iei: Presiunea solidelor 

%ipul lec$iei: &i't(

Durata: )5 *in

Subcompetenţe:

In+esti,area e'peri*ental( a presiunii e'ercitate de corpurile solide.

Obiective operaţionale:

-1: "( defineasc( toate tipurile de for$( for*ulele ce le deter*in(.

-2: "( defineasc( presiunea ca re!ultatul ac$iunii for$ei.

-/: "( aplice for*ula presiunii la re!ol+area pro#le*elor.

Resurse:

*ane profesor ele+.

Materiale didactice:

%a#l( cret( *anual cule,eri de pro#le*e.

Metode:

'plica$ia pro#le*ati!ara e'erci$iului situa$ii pro#le*e *etoda cadranelor.

Formele instruirii:

'punerea oral( instruirea reciproc(.

Page 2: Proiect Didactic

7/21/2019 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 2/4

Des!"urarea lecţiei:

I# Evocarea

A &o*ent or,ani!atoric3

4 Verificarea te*ei pe acas(3le+ii re!ol+( la ta#l(.

Ane'a 1. *etoda cadranelor.

i6a 1. 7 Acti+it($i indi+iduale la ta#l( Ane'a 2.

II# Reali$area sensului

Pe nisip sau pe !(pad( e ,reu s( *er,i. Ce po$i face9

n +n(tor pe sc;iuri nu se scufund( n !(pada pufoas( 6i se *i6c( *ai repede.

 Răspuns: Asta se e'plic( c( aria suprafe$ei de sprijin este *ai *are 6i for$a cu care

corpul apas( asupra !(pe!ii face ca s( se scufunde *ai pu$in.

Concluzie: Cre6terea suprafe$ei de sprijin *ic6orea!( efectul de ap(sare.

 Experiment: ie c( ap(s(* pe un cui ndoit de for*( situat pe o radier(.

Care cap(t al cuiului +a intra *ai u6or n radier( dac( n a*#ele capete se

ac$ionea!( cu for$e e,ale9

Concluzie: <e!ultatul ac$iunei unei for$e nu depinde nu*ai de *odulul 6i orientarea

ei dar 6i de aria suprafe$ei de contact asupra c(reia aceast( for$( ac$ionea!(.

Deci ele+ii o#ser+( c( cuiul +a intra *ai tare cu cap(tul ascu$it deoarece cu ct aria

suprafe$ei este *ai *ic( cu att re!ultatul ac$iunei for$ei este *ai pronun$at.

Pentru a caracteri!a efectul for$ei ce ac$ionea!( perpendicular pe o suprafa$( se introduce

o nou( *(ri*e fi!ic( 7  presiunea.

 p 7 presiunea

 p = or$a nor*al( > Aria suprafe$ei sau p = > "

?p@si = Pa Pascal 1Pa = 1 > 1*2

Page 3: Proiect Didactic

7/21/2019 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 3/4

Co*pletea!( ta#elul 1: lucru indi+idual

- persoan( se afl( pe sc;iuri: - ele+( n tn(r n #(r#at

Greutatea : )00 800 1000

Aria suprafe$ei sc;iurilor *2: 02) 02) 02)

Presiunea Pa: 1BBBB ///// )1BBB

Concluzie: P cu ct este *ai *are for$a cu att este *ai *are 6i presiunea.

Co*pletea!( ta#elul 2: lucru indi+idual

"uportul: Patine Pantofi cu

toc

G;ete "c;iuri

Greutatea sporti+ei : B50 B50 B50 B50

Aria suprafe$ei sc;iurilor *2: 00012 0008 00)5 02)

Presiunea Pa: 5)1 BBBB 81 250 1) ))) 2 08

Concluzie: P 1>" dac( *(ri* aria presiunea se *ic6orea!( 6i in+ers

III# Fi%area cuno"tinţelor

1. Dictare fi!ic(:

A fectul de ap(sare a unei for$e se e'pri*( prin presiune&

4 Presiunea cre"te o dat( cu cre6terea for$ei ce ac$ionea!( nor*al pe supraaţ!&C Presiunea scade o dat( cu cre6terea ariei pe care ac$ionea!( nor*al orţa.

2. <(spunde la ntre#(ri:

De ce pneurile auto*o#ilelor pre+(!ute pentru terenuri *l(6tinoase se fac late9

Cu* deter*in( +n(torii iarna dup( ur*( dac( ani*alul e tn(r sau #(trin9

<e!ol+( e'. B pa,. B5:

"e d(:

P = 100

" = )00 c*2

 p 9

".I.

00)*2

<e!ol+are: p = >" p = 100 > 00)*2 = 2500Pa

<: p = 2500Pa

'ucru pe acas!: pa,. B/ 7 B) e'. ) pa,. B5.Ane%a (#

M!rimi i$ice Formule

Page 4: Proiect Didactic

7/21/2019 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 4/4

)nit!ţi de m!sur! Aparate

Ane%a *#

<e!ol+( pro#le*a: la ta#l(

La suspendarea unui corp de )E, de resortul unui dina*o*etru acesta se ntinde cu 2c*.Ce *as( tre#uie s( ai#( un alt corp suspendat de acela6i dena*o*etru ca resortul lui s( se

defor*e!e cu 8c* , = 10>E,9

&etoda analitic(:

"e d(:*1 = ) E,  l1 = 2c*  l 2 = 8 c**2  9

".I.

002*008*

<e!ol+are:F 1 = F 2 = F 1 = F l1

1 = G1

G1 = *1,

*1, = F l1

F = *1, > l1

F = )E, 10>E, > 002* = 2000 >*2 = F l2

2 = 2000>* 008* = 1B02 = *2,*2 = 2 > ,*2 = 1B0 > 10>E, = 1BE,

<(spuns: *2 = 1BE,

&etoda sintetic(:

"e d(:

*1 = ) E,  l1 = 2c*  l 2 = 8 c*

*2  9

= Ge = F lG = *,G1 > G2 = 1 > 2

*1, > *2, = F l1 > F l2

*1 > *2 = l1 > l2

*2 = *1  l2 > l1

*2 = )E, 8c* > 2c* = 1BE,

<(spuns: 1BE,