Download - Proiect Didactic
7/21/2019 Proiect Didactic
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 1/4
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Gajiu Lidia
Data: 08.12.2015
Clasa: VII ADisciplina: i!ica
"u#iectul lec$iei: Presiunea solidelor
%ipul lec$iei: &i't(
Durata: )5 *in
Subcompetenţe:
In+esti,area e'peri*ental( a presiunii e'ercitate de corpurile solide.
Obiective operaţionale:
-1: "( defineasc( toate tipurile de for$( for*ulele ce le deter*in(.
-2: "( defineasc( presiunea ca re!ultatul ac$iunii for$ei.
-/: "( aplice for*ula presiunii la re!ol+area pro#le*elor.
Resurse:
*ane profesor ele+.
Materiale didactice:
%a#l( cret( *anual cule,eri de pro#le*e.
Metode:
'plica$ia pro#le*ati!ara e'erci$iului situa$ii pro#le*e *etoda cadranelor.
Formele instruirii:
'punerea oral( instruirea reciproc(.
7/21/2019 Proiect Didactic
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 2/4
Des!"urarea lecţiei:
I# Evocarea
A &o*ent or,ani!atoric3
4 Verificarea te*ei pe acas(3le+ii re!ol+( la ta#l(.
Ane'a 1. *etoda cadranelor.
i6a 1. 7 Acti+it($i indi+iduale la ta#l( Ane'a 2.
II# Reali$area sensului
Pe nisip sau pe !(pad( e ,reu s( *er,i. Ce po$i face9
n +n(tor pe sc;iuri nu se scufund( n !(pada pufoas( 6i se *i6c( *ai repede.
Răspuns: Asta se e'plic( c( aria suprafe$ei de sprijin este *ai *are 6i for$a cu care
corpul apas( asupra !(pe!ii face ca s( se scufunde *ai pu$in.
Concluzie: Cre6terea suprafe$ei de sprijin *ic6orea!( efectul de ap(sare.
Experiment: ie c( ap(s(* pe un cui ndoit de for*( situat pe o radier(.
Care cap(t al cuiului +a intra *ai u6or n radier( dac( n a*#ele capete se
ac$ionea!( cu for$e e,ale9
Concluzie: <e!ultatul ac$iunei unei for$e nu depinde nu*ai de *odulul 6i orientarea
ei dar 6i de aria suprafe$ei de contact asupra c(reia aceast( for$( ac$ionea!(.
Deci ele+ii o#ser+( c( cuiul +a intra *ai tare cu cap(tul ascu$it deoarece cu ct aria
suprafe$ei este *ai *ic( cu att re!ultatul ac$iunei for$ei este *ai pronun$at.
Pentru a caracteri!a efectul for$ei ce ac$ionea!( perpendicular pe o suprafa$( se introduce
o nou( *(ri*e fi!ic( 7 presiunea.
p 7 presiunea
p = or$a nor*al( > Aria suprafe$ei sau p = > "
?p@si = Pa Pascal 1Pa = 1 > 1*2
7/21/2019 Proiect Didactic
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 3/4
Co*pletea!( ta#elul 1: lucru indi+idual
- persoan( se afl( pe sc;iuri: - ele+( n tn(r n #(r#at
Greutatea : )00 800 1000
Aria suprafe$ei sc;iurilor *2: 02) 02) 02)
Presiunea Pa: 1BBBB ///// )1BBB
Concluzie: P cu ct este *ai *are for$a cu att este *ai *are 6i presiunea.
Co*pletea!( ta#elul 2: lucru indi+idual
"uportul: Patine Pantofi cu
toc
G;ete "c;iuri
Greutatea sporti+ei : B50 B50 B50 B50
Aria suprafe$ei sc;iurilor *2: 00012 0008 00)5 02)
Presiunea Pa: 5)1 BBBB 81 250 1) ))) 2 08
Concluzie: P 1>" dac( *(ri* aria presiunea se *ic6orea!( 6i in+ers
III# Fi%area cuno"tinţelor
1. Dictare fi!ic(:
A fectul de ap(sare a unei for$e se e'pri*( prin presiune&
4 Presiunea cre"te o dat( cu cre6terea for$ei ce ac$ionea!( nor*al pe supraaţ!&C Presiunea scade o dat( cu cre6terea ariei pe care ac$ionea!( nor*al orţa.
2. <(spunde la ntre#(ri:
De ce pneurile auto*o#ilelor pre+(!ute pentru terenuri *l(6tinoase se fac late9
Cu* deter*in( +n(torii iarna dup( ur*( dac( ani*alul e tn(r sau #(trin9
<e!ol+( e'. B pa,. B5:
"e d(:
P = 100
" = )00 c*2
p 9
".I.
00)*2
<e!ol+are: p = >" p = 100 > 00)*2 = 2500Pa
<: p = 2500Pa
'ucru pe acas!: pa,. B/ 7 B) e'. ) pa,. B5.Ane%a (#
M!rimi i$ice Formule
7/21/2019 Proiect Didactic
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-56dd86994db65 4/4
)nit!ţi de m!sur! Aparate
Ane%a *#
<e!ol+( pro#le*a: la ta#l(
La suspendarea unui corp de )E, de resortul unui dina*o*etru acesta se ntinde cu 2c*.Ce *as( tre#uie s( ai#( un alt corp suspendat de acela6i dena*o*etru ca resortul lui s( se
defor*e!e cu 8c* , = 10>E,9
&etoda analitic(:
"e d(:*1 = ) E, l1 = 2c* l 2 = 8 c**2 9
".I.
002*008*
<e!ol+are:F 1 = F 2 = F 1 = F l1
1 = G1
G1 = *1,
*1, = F l1
F = *1, > l1
F = )E, 10>E, > 002* = 2000 >*2 = F l2
2 = 2000>* 008* = 1B02 = *2,*2 = 2 > ,*2 = 1B0 > 10>E, = 1BE,
<(spuns: *2 = 1BE,
&etoda sintetic(:
"e d(:
*1 = ) E, l1 = 2c* l 2 = 8 c*
*2 9
= Ge = F lG = *,G1 > G2 = 1 > 2
*1, > *2, = F l1 > F l2
*1 > *2 = l1 > l2
*2 = *1 l2 > l1
*2 = )E, 8c* > 2c* = 1BE,
<(spuns: 1BE,