proiect de lectie plan de afaceri (2)

5
Școala de aplicație:’’Liceul teoretic Mihail Sadoveanu’’ Profesor îndrumător :Irina Bodnari Disciplina:Educație antreprenorială Clasa: a X-a Nivelul clasei:mediu Proiect de lecție Unitatea de învățare: Inițierea și derularea unei afaceri Subiectul lecției: Planul de afaceri Tipul lecției:mixtă(predare, formare de deprinderi și evaluare) Competențe specifice vizate: 1.1Definirea planului de afaceri. 2.1 Identificarea etapelor întocmirii unui plan de afaceri. 3.1Identificarea problemelor aplicării unui plan de afaceri. Obiective operaționale ale lecției: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să: O 1 : definească cu propriile cuvinte și corect termenul de afacere, pe baza celor predate. O 2 : argumenteze cu propriile cuvinte importanța derulării unei afaceri. O 3 : scrie cel puțin3tipuri de obiective urmărite în realizarea unui plan de afaceri.

Upload: lavinia-elena

Post on 22-Dec-2015

250 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect de lectie clasa a9a

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Plan de Afaceri (2)

Școala de aplicație:’’Liceul teoretic Mihail Sadoveanu’’ Profesor îndrumător :Irina Bodnari

Disciplina:Educație antreprenorială

Clasa: a X-a

Nivelul clasei:mediu

Proiect de lecție

Unitatea de învățare: Inițierea și derularea unei afaceri

Subiectul lecției: Planul de afaceri

Tipul lecției:mixtă(predare, formare de deprinderi și evaluare)

Competenţe specifice vizate:

1.1Definirea planului de afaceri.

2.1 Identificarea etapelor întocmirii unui plan de afaceri.

3.1Identificarea problemelor aplicării unui plan de afaceri.

Obiective operaţionale ale lecţiei: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

O1: definească cu propriile cuvinte și corect termenul de afacere, pe baza celor predate.

O2: argumenteze cu propriile cuvinte importanța derulării unei afaceri.

O3: scrie cel puțin3tipuri de obiective urmărite în realizarea unui plan de afaceri.

Page 2: Proiect de Lectie Plan de Afaceri (2)

Desfășurarea lecției

EVENIMENTELE INSTRUCȚIONALE

TIMP ALOCAT ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE, PROCEDEE ȘI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

MODALITĂȚI DE EVALUARE

1.Captarea atenției

2min Ne prezentăm și încercăm să

creem o atmosferă liniștită

Elevii fac liniște și ascultă

-conversația -observarea sistematică

2.Anunțarea subiectului

lecției

2min Anunțăm titlul lecției: Planul de

afaceri

1.Elevii notează

2.solicită lămuriri

-conversația-explicația

-observarea sistemică

3. Reactualizarea cunoștintelor

anterioare necesare învățării

care urmează

5min Pune câteva întrebări:

Ce credeți că reprezintă planul

de afaceri?-

Elevii răspund -conversația -evaluare pe parcurs pe baza de întrebări

4.Comunicarea noilor conținuturi

25min CO1 – Profesorul definește clar și concis termenul de plan de afaceri.CO2 – Profesorul atrage atenția asupra principalelor etape ce trebuie a fi parcurse pentru elaborarea planului de afaceri-firma, sloganul-statutul juridic-misiunea-viziunea-obiective generale-costuri de lansare-resurse umane-produsul-modalitati de promovareCO3 – Profesorul enumeră și definește principalele

Elevii noteazăși cer

lămuriri, explicații

Metode:-conversația -explicația

-exemplificareaMijloace:-schema

-lucrul cu manualul-fisa de lucru

-observarea sistemică

Page 3: Proiect de Lectie Plan de Afaceri (2)

categorii de obiective urmărite în realizarea planului de afaceri-poziția pe piață-caracterul inovativ-productivitatea-resursele materiale și financiare-nivelul de profitabilitate-resursele umane-responsabilitatea publică-etica

5.Asigurarea feedback-ului

10min Profesorul le distribuie câte un mini test grila cu câteva întrebări fiecărui elev.

Elevii rezolvă testul

Metode:-rezolvarea

Forme: în echipăMijloaceȘ

-fișa de evaluare

-test de autoevaluare

6.Evoluția performanței

2min Pun câteva întrebări cu privire

la neclaritatea testului

Elevii răspund la întrebări

Metode-conversația-explicația

Forme-individualMijloaace-individual

-întrebări de control

7.Fixarea cunoștințelor

2min Profesorul realizează o

schemă pe tablă ce sintetizează cele predate

Elevii notează schema și cer

lămuriri

-observarea sistemică

8.Sarcini de muncă

independentă

2min Profesorul explică tema pentru ora

viitoare

Elevii notează și întreabă ce nu au înțeles