proiect de lectie libertatea si respectarea legii

7
PROIECT DE LECTIE Şcoala: cu clasele I-VIII, Vasile Alecsandri, Mircesti Disciplina: CULTURA CIVICĂ Clasa : a VIII –a B Data : 26.10.2010 Tema : LIBERTATE SI RESPONSABILITATE Titlul lecţiei : Libertatea si respectarea legii. Limite Tipul lecţiei : mixta Scopul lecţiei : - sa inteleaga si sa explice raportul dintre libertate si respectarea legilor, sa recunoasca limitele libertatii Obiective operaţionale : O 1 – sa inteleaga si sa explice comportamentul social O 2 – sa defineasca normele O 3 - sa defineasca normele morale si cele juridice O 4 – sa explice in ce consta controlul social O 5 – sa argumenteze necesitatea respectarii legilor O 6 – sa indice modalitati de impunere a legilor O 7 – sa dea exemple de pedepse aplicate in cazul nerespectarii legilor O 8 – sa inteleaga si sa distinga intre limitele legale si cele nelegale ale libertatii O 9 – sa inteleaga si sa explice privarea legala de libertate O 10 – sa defineasca prezumtia de nevinovatie Strategia didactică : 1. Mod de abordare al învăţării : mixt 2. Metode şi procedee : lucrul in echipa, conversaţia euristica, explicaţia, observaţia, exemplificarea,

Upload: alexandra-ionicel

Post on 02-Jul-2015

2.051 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECTIE libertatea si respectarea legii

PROIECT DE LECTIE

Şcoala: cu clasele I-VIII, Vasile Alecsandri, MircestiDisciplina: CULTURA CIVICĂClasa : a VIII –a BData : 26.10.2010Tema : LIBERTATE SI RESPONSABILITATETitlul lecţiei : Libertatea si respectarea legii. Limite Tipul lecţiei : mixta

Scopul lecţiei : - sa inteleaga si sa explice raportul dintre libertate si respectarea legilor, sa recunoasca limitele libertatii

Obiective operaţionale :O1 – sa inteleaga si sa explice comportamentul socialO2 – sa defineasca normeleO3 - sa defineasca normele morale si cele juridiceO4 – sa explice in ce consta controlul socialO5 – sa argumenteze necesitatea respectarii legilorO6 – sa indice modalitati de impunere a legilorO7 – sa dea exemple de pedepse aplicate in cazul nerespectarii legilorO8 – sa inteleaga si sa distinga intre limitele legale si cele nelegale ale libertatiiO9 – sa inteleaga si sa explice privarea legala de libertateO10 – sa defineasca prezumtia de nevinovatie

Strategia didactică :1. Mod de abordare al învăţării : mixt2. Metode şi procedee : lucrul in echipa, conversaţia euristica, explicaţia, observaţia,

exemplificarea, descoperirea, problematizarea, studiul de caz, munca individuala3. Forma de organizare : frontală şi individuală4. Evaluare : formativă5. Material didactic : - Manualul de « Cultură civică », clasa a VIII-a, Autori :Maria-

Liana Lacatus, Mihaela Penu Puscas, Editura Corint- Constituţia României- Declaraţia Universală a Drepturilor Omului

6. Durata orei: 50 minute7. Locul de desfăşurare : Sala de clasă

Page 2: PROIECT DE LECTIE libertatea si respectarea legii

Momentele lecţiei

Obiective

Unităţi de conţinutDesfăşurarea metodică a lecţiei

EvaluareActivitatea propunătorului Activitatea elevilor

1. Momentul organizatoric

- stabilesc climatul socio-afectiv necesar desfăşurării lecţiei, pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei, notez absenţii.

- îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei în bune condiţii, ascultă şi sunt atenţi.

2.Reactualizarea cunoştiinţelor dobânditae anterior

- adresez întrebări pentru a aprecia modul în care şi-au însuşit cunoştiinţele dobândite anterior, din lectia :Libertate personala, polica si economica- ce este libertatea ?- cand spunem despre o persoana ca este libera ?-cand spunem despre o persoana ca nu este libera?- ce intelegem prin libertate?- care este cadrul legal care apara libertatea?- care sunt cele trei tipuri de libertate?- ce este libertatea personala?- forme si exemple ale libertatii personale- forme si exemple ale libertatii politice- forme si exemple ale libertatii economice- verific tema pentru acasa

- răspund la întrebări :

- 2,3 elevi prezinta plangerea catre OPC

chestionare orală şi individuală. Se apreciază corectitudinea răspunsurilor prin adresarea de calificative verbale

3.Captarea atenţiei

-inmanez unui elev un text despre o forma concreta de limitare a libertatii . (fisa 1)

-primeste textul, il citeste ai apoi se exprima pareri

4. Anunţarea titlului noii lecţii şi scrierea pe tablă

- scriu pe tablă titlul - notează în caiet titlul lecţiei

5. Motivaţia învăţării

Crearea sentimentului utilităţii celor studiate

- intreb elevii despre cum isi petrec timpul liber si cine hotaraste asupra acestui lucru

- ascultă, raspund, sunt atenţi

6. Comunicarea obiectivelor operaţionale ale lecţiei noi

- comunic elevilor obiectivele operaţionale ale lecţiei şi le scriu pe tablă- rog elevii sa isi imagineze ca in clasa lor nu ar fi nici o regula si

- ascultă, sunt atenţi

Page 3: PROIECT DE LECTIE libertatea si respectarea legii

sa ii pun sa prezinte cum ar arata o astfel de situatie

7. Predarea noilor cunoştinţe

O1

O2

O3

O4

Pentru ca o societate sa functioneze normal, oamenii trebuie sa respecte anumite reguli sau norme. Exemplu, normele de circulatie. Astfel, pentru ca intre oameni sa existe armonie, acestia trebuie sa aibe un anume comportament social.Comportamentul social reprezinta totalitatea actiunilor persoanei, in raport cu ceilalti. Acest comportament trebuie sa se produca in cadrul stabilita de regulile si normele unei societati.

Normele reprezinta acele reguli de conduita umana, care stabilesc ceea ce este normal si ceea ce nu, ceea ce astapta societatea de la noi, ce ne este permis si ce ne este interzis.

Normele sunt de doua feluri :1. norme morale2. norme juridice

Normele morale reprezinta regului de conduita, nescrise, care ne arata diferenta dintre bine si rau si pe care daca nu le respectam nu ne pedepseste statul ci opinia publica.Normele juridice reprezinta regului scrise, obligatorii, cunoscute sub numele de legi, pe care daca nu le respectam ne pedepseste statul prin forta de coercitie pe care o are.Coercitia reprezinta ansamblul de masuri folosite de stat pentru a ne obliga sa respectam legile.

Observam asadar ca statul impune un control social in sensul ca exercita presiuni, constrangeri asupra membrilor societatii prin care ii determina sa se comporte intr-un anume mod. De aceeea, oamenii trebuie sa cunoasca legile si sa le respecte. Un principiu de

- notează pe caiete, analizează, disting ideile

Evaluare continuă

Page 4: PROIECT DE LECTIE libertatea si respectarea legii

O5

O6

O7

O8

O9

O10

drept spune ca nimeni nu poate invoca necunoasterea legilor. Nemo censetur ignorare legem De aceea legile sunt publicare in ziarul oficial al Guvernului numit Monitorul Oficial.

Impart elevilor fise de lucru pe grupe (fisa 2a si 2b)Discutam, pe baza fiselor, despre necesitatea respectarii legilor

In fiecare societate este nevoie de respectarea legilor pentru a exista excilibru.

Tot plecand de la fisele de lucru exemplificam pedepsele in cazul nerespectarii legilor.

Inmanez elevilor alte doua fise de lucru, cazul fetei careia i se limiteaza libertatea ilegal, fiind sechestrat si al elevului care i se limiteaza libertatea legal (fisa 3a si 3b)

Explic ca libertatea nu poate fi incalcata fiind un drept absolut si natural, prevazuta de Declaratia Universala a Drepturilor Omului si de Constititia Romaniei, art. 23.

Totusi, poatre exista o limitate nelegala (sechestrarea, rapirea, tinerea legat sau inchis independent de vointa persoanei) situatii pe care legea le respinge si le insrimineaza.Exista si limitatea legala, atunci cand sunt incalcate legile si ca pedeapsa se hotaraste inchisoarea sau privarea de libertate.

Tocmai pentru ca este legala aceasta se dispune doar de catre un judecator, in urma unui proces.

Fiecare persoana se bucura asadar de prezumtia de nevinovatie adica este considerata nevinovata pana printr-un proces se demonstreaza contrariul. Procesul trebuie sa fie corect, echitabil,

Elevii citesc cu atentie fisele de lucru, le completeaza si le prezinta clasei

- notează pe caiete, analizează, disting ideile

Observarea comportamentului elevilor

Page 5: PROIECT DE LECTIE libertatea si respectarea legii

persoana are dreptul la aparare si la un aparator.

8. Fixarea cunoştinţelor

- adresez elevilor întrebări prin care evaluez gradul de intelegere a cunostintelor noi primite.

- elevii răspund la întrebări

Evaluare orală continuă

9. Încheierea lecţiei

- fac aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a lecţiei şi scot în evidenţă elevii care au avut o prestaţie bună şi foarte bună la oră.- dau tema pentru acasă

- ascultă aprecierile făcute şi îşi însuşesc observaţiile

- notează pe caiete tema pentru acasă

Evaluare finală