proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

14

Click here to load reader

Upload: cristina-diaconu

Post on 01-Jul-2015

1.632 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-TimişoaraPROPUNATOR:Diaconu Cristina-ElenaDATA: 1.IV.2011CLASA: a X-a SSARIA CURRICULARA: Om şi societateOBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Forme ale motivaţiei. Optimul motivaţionalTIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelorOBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti;

2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie;

3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii

OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să enumere formele motivaţiei 2. să explice fiecare formă a motivaţiei 3. să definească optimul motivaţional 4. să exemplifice fiecare formă a motivaţiei

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă MIJLOACE: planşă, fişă de lucru, flipchart, manualul EVALUARE: formativă pe tot parcursul orei, orală prin întrebări şi răspunsuri, scrisă pe baza fişelorFORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independentBIBLIOGRAFIE:Iacob,L.,Neculau,A,Boncu,S,Salavastru,D.,Lungu,O.(2000)-Psihologie-manual pentru clasa a X-a,Ed.Polirom

Page 2: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

SECVENŢELE LECŢIEI

TIMP

OB.OP.

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

STRATEGIA DIDACTICĂ OBERVAŢII

METODE MIJLOACE

FORME DE ORGANIZ

AREC G I

ORGANIZAREA INVĂŢĂRII

2`Salut elevii şi pregătesc materialul necesar

predării lecţiei.Conversaţia D

CAPTAREA ATENŢIEI

3’ Le captez atenţia elevilor prin adresarea

unor întrebări : « Care credeţi că este

diferenţa dintre o persoană care renunţă la

fumat şi alta care nu poate ? Dar dintre o

persoană care câştigă 1000 de euro şi una

care câştigă 200 ? Dar dintre o persoană

care la sfârşitul anului îşi face un bilanţ

bogat în evenimente şi realizări şi una care

nici măcar nu se gândeşte să facă unul ? »

În urma răspunsurilor la aceste întrebări,

elevii vor realiza cât de importantă este

motivaţia în desfăşurarea acţiunilor

noastre.

Observaţia dirijatăConversaţia

D

Page 3: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

ENUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR

3` Anunţ tema despre care vom continua să vorbim: “Forme ale motivaţiei şi optimul motivaţional”şi scriu titlul lecţiei pe tablă.

Conversaţia D

DIRIJAREA INVĂŢĂRII ŞI PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT

30`

O1

O2

O sa postez pe tablă un flipchart ce va

conţine formele motivaţiei.

Tipurile de motivaţie sunt :

1. Motivaţia pozitivă si motivaţia

negativă.

► motivaţia pozitivă este produsă de

stimulări premiale (lauda, încurajarea)

şi se soldează cu efecte benefice

asupra activităţilor sau relaţiilor

interumane, cum ar fi apropierea

activităţilor, angajarea în ele,

preferarea persoanelor etc.

► motivaţia negativă este produsă de

folosirea unor stimuli aversivi

ExpunereConversaţie

flipchart D

Page 4: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

(ameninţarea, blamarea, pedepsirea) şi

se asociază cu efecte de abţinere,

evitare, refuz.

2. Motivaţia intrinsecă şi extrinsecă.

► Dacă sursa generatoare se află în

subiect, nevoile şi trebuinţele lui

personale, dacă ea este solidară cu

activitatea desfaşurata de subiect,

atunci vorbim de existenţa unei

motivaţii directe sau intrinseci.

Specificul acestei forme de motivaţie

constă în satisfacerea ei prin însăşi

îndeplinirea acţiunii adecvate ei.

Când cineva se plimbă pentru plăcerea

de a se plimba, citeşte o carte pentru

că îl interesează, etc ; atunci spunem

că este animat de o motivaţie

intrinsecă.

► Daca sursa generatoare a motivaţiei

Page 5: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

se află în afara subiectului, fiindu-i

sugerată acestuia sau chiar impusa de

o alta persoană, dacă ea nu izvorăşte

din specificul activităţii desfaşurate,

atunci avem de a face cu motivaţie

indirectă sau extrinsecă.

De exemplu,un copil care învaţă

pentru notă sau pentru că i s-a promis

un cadou etc este impulsionat de

motivaţii extrinseci.

3. Motivaţia cognitivă si afectivă.

► Motivaţia cognitivă îşi are originea

în activitatea exploratorie, în nevoia

de a şti, de a fi stimulat senzorial,

forma ei tipică fiind curiozitatea

pentru nou, complex pentru

schimbare. . Se numeşte cognitivă,

deoarece acţioneaza dinlăuntru

Page 6: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

O3

proceselor cognitive (percepţiei,

gândirii, memoriei, imaginaţiei)

stimulând activitatea intelectuala din

aproape în aproape. Ea îşi găseşte

satisfacţia în nevoia de a înţelege,

explica, rezolva ca un scop în sine.

► Motivaţia afectivă este determinată

de nevoia omului de a obţine

aprobarea din partea altor persoane, de

a se simţi bine în compania altora.

Când copiii învaţă pentru a-şi satisface

părinţii sau pentru a nu pierde

aprobarea, dragostea, spunem că

suntem animaţi de o motivaţie

afectivă.

Optimul motivaţional

Cât de puternică trebuie să fie

motivaţia pentru a obţine performanţe

Page 7: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

superioare în realizarea sarcinilor şcolare?

Eficienţa activităţii este maximă la o

anumită mărime a intensităţii

motivaţiei numită optim motivaţional.

Legea optimului motivaţional:

- creşterea performanţei este

proportională cu intensificarea

motivaţiei până la un punct,

dincolo urmează stagnarea sau

chiar regresul.

- atât supramotivarea cât şi

submotivarea într-o activitate pot

conduce la rezultate slabe sau

chiar la eşec.

- supramotivarea determină o

mobilizare energetică maximă şi

o tensiune emoţională ce pot

duce la blocaje psihice, stres

dezorganizarea conduitei şi, în

final, eşecul.

Page 8: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional

- submotivarea conduce la o

insuficientă mobilizare

energetică, la tratarea cu

superficialitate a sarcinilor, în

final nereuşita

OBTINEREA FEEDBACK-ULUI

8’ O4 Îi impart pe grupe şi le dau la fiecare fişe de lucru cu exerciţiul pe care îl au de rezolvat (vezi anexa 1)

Munca independentăExerciţiul

Fişe de lucru

I

ASIGURAREA TRANFERULUI ŞI INTENSIFICAREA RETENŢIEI

2` Discutăm aspectele pe care elevii trebuiau

să le atingă in cadrul fişei de lucru. Fac

aprecieri asupra modului în care s-a

desfăşurat lecţia şi indic ce anume au de

pregătit pentru ora următoare.

conversaţia D

INCHEIEREA ACTIVITĂŢII

2` Salut elevii. conversaţia D

Page 9: Proiect de lectie formele motivaţiei si optim motivaţional