proiect de consiliere a parintilor care au probleme de relationare cu copiii lor dar poate fi...
TRANSCRIPT
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
PROIECT DE ACTIVITATE
Data :
Propunător : profesor Violeta Elena Strugaru
Locul desfăşurării : Şcoala cu clasele I – VIII „Miron Costin”, Suceava
TEMA:AGRESIVITATE ŞI VIOLENŢĂ
Participanţ i : părin ţ i care au probleme de relaţ ionare cu copiii lor.
Durata : o şedin ţă de 120 de minute sau două de 60 de minute fiecare.
Tipul activităţ i i : dezbatere
Scopul activităţ i i : realizarea unei mai strânse colaborări între familie ş i
şcoală cu scopul de a limita ş i combate agresivitatea ş i violen ţa în rândul tinerilor.
Obiective urmărite :
La finalul activităţ i i participan ţ i i să fie capabili să :
în ţeleagă ş i să explice no ţ iunile de agresivitate ş i violen ţă .
să identifice forme ale agresivităţ i i ş i violen ţei
să descopere ş i să analizeze cauze ale agresivităţ i i ş i violen ţei
să interpreteze roluri identificând situa ţ i i le conflictuale ş i modalităţ i
non-agresive de rezolvare a acestora.
să participe activ ş i conş t ient la exerci ţ i i le propuse
să realizeze că pentru a schimba în bine relaţ ia cu copilul lor este
necesară o schimbare a atitudinii lor în raport cu acesta pe toate planurile.
Strategii didactice :
explica ţ ia,
exerci ţ i i de comunicare,
conversa ţ ia euristică ,
dezbaterea,
jocul de rol,
problematizarea.
Mijloace de prezentare:
folii la retroproiector,
flip-chart,
teste,
chestionare.
1
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Metode de evaluare
fişe de evaluare a activităţ i i ,
discu ţ i i finale.
Desfăşurarea activităţ i i
Exerci ţ iu de autocunoaş tere
Se cere părin ţ i lor să-ş i identifice cea mai importantă calitate a lor (5’)
Se anun ţă , în ce constă activitatea propusă , care este scopul acesteia
care sunt principalele obiective urmărite ş i care va fi forma de desfăşurare. (7-8’)
Se aplică participan ţ i lor un test despre Nervozitate prin interpretarea
căruia părin ţ i i vor reuş i să se autocunoască ş i să reflecteze asupra propriei
persoane (15’)
Profesorul prezintă câteva situa ţ i i conflictuale din via ţa şcolară(3-4-5 în
func ţ ie de numărul de participan ţ i)
Exemplu de situa ţ ie:
„Elevul X a îmbrâncit pe scări un alt coleg. Tată l acestuia a venit la şcoală ş i
l-a amenin ţat pe elevul X cu bă taia.”
Se cere părin ţ i lor să noteze pe hârtie ce reac ţ i i ar avea dacă ar fi elevul
X, elevul agresat sau părinte în ambele situa ţ i i . Cum ar rezolva situa ţ ia
conflictuală apărută .(20-25’)
Se notează pe flip-chart toate reac ţ i i le făcându-se o ierarhizare. Prin
dezbatere se vor identifica forme ale agresivităţ i i ş i violen ţei
Prin conversa ţ ie cu părin ţ i i se descoperă ş i analizează cauzele (sursele)
comportamentului agresiv. (10’)
Pe un fond muzical adecvat se vor învăţa câteva exerci ţ i i de relaxare
(hipoventila ţ ie, relaxarea mâinilor a fe ţei etc) care vor trebui exersate acasă de
că tre participan ţ i . (10’)
Se identifică prin dezbatere modalităţ i de combatere ş i prevenire a
comportamentelor agresive ş i violente ş i apoi se prezintă la retroproiector. (10’)
2
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Joc de rol
În echipe părin ţ i i vor juca rolurile impuse de situa ţ i i le prezentate la începutul
activităţ i i căutând solu ţ i i non-agresive de rezolvare a situaţ i i lor conflictuale
prezentate ini ţ ial .
Se va face analiza comparativă a solu ţ iei de rezolvare a situa ţ iei
conflictuale de la începutul şedin ţei ş i cea propusă la finalul activităţ i i . (25-30’)
Se vor trage concluzii cu privire la necesitatea abordării diferen ţ iate a
situa ţ i i lor conflictuale pentru a preveni ş i combate violenţa ş i agresivitatea. (5’)
În încheierea activităţ i i prin discuţ i i ş i /sau completarea unui chestionar
se va face o evaluare a eficienţei activităţ i i ş i se vor nota eventualele sugestii
venite din partea părin ţ i lor. (5’)
3
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
AGRESIVITATE ŞI VIOLENŢĂ
MOTTO:
„Brutalitatea se naş te din frică”
(N. Iorga)
Premise teoretice de desfăşurare a activităţ i i
Agresivitatea este o formă de conduită orientată cu inten ţ ie că tre obiecte,
persoane sau spre sine cu scopul de a produce prejudicii , răniri , distrugeri ş i
daune.
Violen ţa este o formă de manifestare a agresivităţ i i ce presupune utilizarea
for ţei pentru a manifesta superioritatea. Este o conduită agresivă acută cu
finalitate distructivă , punitivă sau transformativă .
Forme ale agresivităţ i i
Forme ale agresivităţ i i f izice:
Privire dură , fixă , amenin ţă toare;
Amenin ţare indirectă sau directă ;
Lovitul cu piciorul;
Aruncarea cu obiecte;
Împingerea cu umărul pentru
dezechilibrare;
Ciupit, zgâriat, tras de păr;
Bă taie
Forme ale agresivităţ i i verbale
Batjocură ;
Jignirea;
Cuvinte grosolane;
Ironia;
Bârfa, intriga, calomnia;
Ponegrirea;
Întinderea de curse;
Maimu ţăreala;
Refuzul contactului social, al
ajutorului, al discu ţ i i lor;
Teorii ale agresivităţ i i
Agresivitatea se înva ţă , provoacă violen ţă ş i e distrugă toare.
este un răspuns la frustrare
este înnăscută
4
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
5
Forme ale violenţei
.
fizică
Profesor Violeta Elena Strugaru
Surse ale agresivităţ i i
Surse care ţin de individ
Durerea f izică ş i morală
Alcoolul, drogurile
Aglomera ţ ia, că ldura, stresul
Materiale pornografice
Frustrarea Atacul
Surse care ţin de familie
Modele comportamentale
Bă taia, incestul
Probleme maritale, divor ţ , separare
Probleme socio-economice
Surse care ţin de mass-mediaPrograme TV Publica ţ i i , presa
Violenţa
instrumentală
psihică agresivă
institu ţ ională
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Prevenirea ş i combaterea agresivităţ i i ş i violenţei
A ş t i să- ţ i stăpâneş t i agresivitatea este una din cele mai dificile lecţ i i din
procesul de maturizare, pe care mul ţ i adul ţ i nu o înva ţă niciodată .
Scara mâniei
1. comportament plăcut,
2. caută o solu ţ ie;
3. îndreaptă mânia asupra sursei;
4. men ţ ine plângerea ini ţ ială ;
5. gândire logică constructivă ;
6. comportament neplăcut, zgomotos,
7. injurii;
8. deplasare plângerii spre alte surse;
9. exprimarea unei plângeri fără
legă tură cu cauza mâniei;
10.aruncă obiecte,
11.distruge obiecte;
12.violen ţă verbală ;
13.comportament emoţ ional distructiv;
14.violen ţă fizică ,
15.comportamentul pasiv-agresiv.
Adolescentul trebuie lăsat să-ş i manifeste verbal mânia, impunând limite
pentru a nu se comporta nepotrivit .
Pentru a putea preveni ş i combate agresivitatea este necesară :
păstrarea calmului ş i autocontrolului;
gândirea pozitivă ;
men ţ inerea deschisă a că i lor de comunicare;
foarte multă flexibili tate ş i perseverenţă ;
evitarea jignirilor, umilirilor, durităţ i i excesive ş i nemotivate
oferirea dragostei necondiţ ionate;
împlinirea nevoilor afective ale adolescenţ i lor;
acordarea aten ţ iei depline pentru ca adolescentul să se simtă iubit ,
respectat, valoros.
canalizarea resurselor adolescentului spre activităţ i sportive, de relaxare,
activităţ i plăcute, discu ţ i i cu o persoană mai matură .
învăţarea unor tehnici de respira ţ ie, de calmare ş i control
rezolvarea problemelor familiale;
controlul mai strict al lecturilor, programelor TV urmărite, etc.
6
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Să nu uităm că „Blândeţea este leacul cruzimii” (Cicero)
Chestionar
Vă domină nervozitatea?
Sunte ţ i nervoş i? Vă este greu să vă stăpâni ţ i emo ţ i i le ori dimpotrivă? Pentru a
afla acest lucru răspunde ţ i prin Da sau Nu la urmă toarele întrebări .
1. La cea mai mică neîn ţelegere, vă “ambala ţ i” pentru “cauze mărunte”?
Da/Nu
2. Vă păstra ţ i în orice împrejurare calmul ş i stăpânirea de sine? Da / Nu
3. Când sunte ţ i nervoş i spune ţ i lucruri pe care apoi le regreta ţ i? Da/Nu
4. În caz de panică generală vă păstra ţ i întotdeauna calmul? Da/Nu
5. Când trebuie să aş tepta ţ i la coadă pentru plata facturilor aveţ i
întotdeauna răbdare indiferent de situa ţ ie? Da/Nu
6. Gesticula ţ i mult, sunte ţ i precipitat în mişcări? Da/Nu
7. Aţ i avut vreodată impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?
Da/Nu
8. Vi s-a întâmplat să rata ţ i un examen, o competi ţ ie sportivă , o afacere din
cauza nervozităţ i i? Da/Nu
9. Răzbunarea este un „fel de mâncare” care se consumă rece? Da/Nu
10. Aveţi uneori ticuri nervoase? Da/Nu
Interpretarea rezultatelor
Acorda ţ i un punct dacă a ţ i răspuns cu Da la întrebările:1, 3, 6, 7, 8, 10 ş i tot
un punct dacă a ţ i răspuns cu Nu la întrebările: 2, 4, 5, 9. Face ţ i totalul punctelor
ob ţ inute.
10 puncte - sunte ţ i întotdeauna victima nervilor dvs. care vă controlează
permanent comportamentul.
6-9 puncte – nervii vă joacă feste, vă este foarte greu să vă stăpâni ţ i
emo ţ i i le.
3-5 puncte – reuş i ţ i uneori să vă stăpâni ţ i , depinde numai de situa ţ ie.
Sub 3 puncte vă stăpâni ţ i în totalitate, este foarte greu să vă enerveze
cineva.
7
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
Bibliografie
1. Bunescu Ghe., Alecu G., Badea D.- „Educaţ ia părin ţ i lor” – Editura
Didactică ş i Pedagogică , Bucureş t i – 1997.
2. Tomşa Gheorghe – „Consiliere ş i orientare în şcoală” – Editura Via ţa
Românească , Bucureş t i – 1999.
3. Zlate Mielu (coord) – „Psihologia vieţ i i cotidiene” – Editura Polirom, Iaş i
– 1997.
4. Zig Ziglar – „Putem creş te copii buni într-o lume negativă ?” – Editura
Cartea Veche, Bucureş t i – 2000.
5. Bâclea Doina – „Consiliere şcolară” – Editura Logos, Cluj – 2001.
6. Kari Killen – „Copilul maltratat” – Editura Eurobit Timişoara – 1999.
7. Chungi Charly – „Cum putem scăpa de stres” – Editura Polirom Iaş i –
2000.
8. Ross Campbell – „Adolescentul – copilul meu” – Editura Logos, Cluj –
1994.
9. Ibiş Adrian – „Influen ţa agen ţ i lor de socializare (familia, şcoala, grupul de
referin ţă) asupra comportamentelor predelincvente ale elevilor”- Editura
Panasofia, Bucureş t i – 2001.
10.Chelcea Adina (coord.), - „Psihoteste – 1– Cunoaş te-te pe tine însu ţ i”, -
Editura Ş t i in ţă ş i tehnică , Bucureş t i – 1994,
11.Chelcea Adina (coord.), - „Psihoteste – 2– Cunoaş terea de sine ş i a
celorlal ţ i”, - Editura Ş t i in ţă ş i tehnică , Bucureş t i – 1997.
12.Ignă tescu V., Boghian S., Pintilie R. – „Copilul între educa ţ ie ş i violen ţă –
ghid pentru profesori”, - CCD – Suceava – 2001,
13.Hancea M., Ignat A., Muscă A., Oprea D. – „Consilierea o şansă pentru
prevenirea violen ţei în şcoală – ghid pentru cadrele didactice” – CJAPP –
Suceava 2001.
14.Năstăsescu S., Toma S., „Pedagogie – Ora de dirigenţ ie”, Editura
Proarcadia, Bucureş t i – 1993.
15.*** - Suport de curs – „Educaţ ie pentru sănă tate” – organizat de Funda ţ ia
SOROS Suceava – 1993.
8
Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava
Consiliere şi orientare şcolară
Profesor Violeta Elena Strugaru
16. *** - Suport de curs – „Abuzul asupra copiilor” – organizat de Funda ţ ia
„Salva ţ i copiii” – Suceava – 2002
17.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Stresul în viaţa
cotidiană”, din 02 04 2002.
18.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Conflictul între
genera ţ i i”, din perioada 17 – 24 01 2002
19.*** - Emisiunea TV – „De trei ori femeie”, cu tema „Relaţ i i între părin ţ i ş i
copii”, din perioada 25 02 – 1 03 2002.
9