proiect de activitate sunt copii ca si noi!

5

Click here to load reader

Upload: elutaf

Post on 18-Jun-2015

135 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Sunt Copii CA Si Noi!

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 10.03.2010 Coordonator: prof. psiholog Gabriela Purcar Parteneri: APWR, Zalau, Salaj, psiholog Mihaiela Fazacas, educatoarele

Grădiniţei Nr. 7 Zalău Tipul activitatii: consiliere colectivă Subiectul: Sunt copii ca si noi! (tema prilejuita de Ziua Internationala a Bolilor

Rare) Scopul activitatii: constientizarea si sensibilizarea copiilor cu privire la

persoanele care au dizabilitati fizice sau cognitiv-emotionale (intarzaiere in dezvoltarea cognitiva si emotionala)

Obiective operationale: la sfarsitul activitatilor, copiii vor fi in stare:- sa defineasca, utilizand propriile cuvinte, termenul “dizabilitate fizica si de cunoastere”;- sa enumere patru dizabilitati fizice;- sa prezinte cateva comportamente politicoase si emotii ce o caracterizeaza pe Andreea;- sa descrie ceea ce i-a impresionat cel mai mult in comportamentul Andreei si la APWR;- sa participe activ la jocul didactic propus si la discutii;- sa participe/ asiste activ la consilierea de grup de la APWR;- sa se joace cu copiii de la APWR;- sa realizeze un desen sau o lucrare practica prin care sa reprezinte ceea ce i-a impresionat cel mai mult din vizita de la APWR, sau sa reprezinte copii cu deficiente fizice sau cognitive;

Strategia didactica: Metode: conversatia, povestirea, explicatia, jocul didactic, problematizarea,

exercitiul, consilierea de grup, desenul/ lucrarea practica; Procedee: frontal, individual, pe grupe, vizita la APWR, Zalau; Material didactic: povestea inspirata din realitate “ Andreea va daruieste un

martisor”, esarfe, creioane colorate, fise de lucru, leucoplast;

Desfasurarea activitatilor:

Activitatea I - in sala de grupa

1. – Citesc povestea:

Andreea va daruieste un martisor

- Poveste inspirata din realitate -

Ma cheama Andreea. Mama imi spune si Andreuta. Voi puteti sa ma chemati cum va place mai mult. Intreg, ma numesc Andreea Vincze. Acum sunt mare. Am crescut si am 4 ani. Dar cand am fost mica, mica de tot, am fost foarte bolnava si am fost operata pe inima. De doua ori. Asa mi-au spus mama si tata. Si tot ei mi-au mai spus ca am fost

1

Page 2: Proiect de Activitate Sunt Copii CA Si Noi!

operata la Cluj, de doctorul Vanini, impreuna cu medicii de la spital. Eu nu imi aduc aminte, dar cred ca asa a fost pentru ca eu ii cred pe parinti si mai vad ca am si o taietura pe piept. Acum i se spune cicatrice. Si, din cand in cand, mama, tata si cu mine plecam de la noi, din Berchies, la spital la Cluj, unde doamna doctor Oprita ma consulta. Sa stiti ca acolo, daca vreau, pot sa imi vad si inima si sa o si aud cum bate. Mai tare decat atunci cand stau in pat si vreau sa dorm. Bate, bate!

Si, daca va uitati la mine, in fotografie, sa mai stiti ca am un dovleac fermecat. Magic! In el se afla atat de multe! Nu pot sa va spun acum tot. Dar printre altele va pot destainui ca inautru am un martisor. Unul mare si deosebit! Uite, am sa dau cu batul fermecat si va iesi afara. Il vedeti? Da, este un trifoi. Dar nu unul obisnuit. Desi e tri-foi el are patru foi!Acum vreau sa-l daruiesc celor dragi mie: o frunza este pentru toti copiii bolnavi... alta este pentru parintii copiilor bolnavi, care vin cu noi peste tot, pe la toti doctorii, prin spitale, ne spun sa nu ne fie frica, ne iubesc si se uita la noi cu niste ochi, uite, asa de mari! A treia frunza este pentru toti cei care ne-au operat, ne-au ingrijit si ne ingrijesc in spitale. Pentru cei imbracati in alb! Mai am o frunza! Este pentru doamne si domni! Pentru toate doamnele si toti domnii care se straduiesc sa ne ajute. Eu stiu ca voi ne ajutati!

Nu vreti sa ne si jucam? Sotron! La noi, in Ardeal ii spunem cotzca. Desenam, punem pietricica, sar eu prima si spun:

- Noi va dam un mar-ti-sorVoi ne dati un a-ju-tor…

Acum, voi:

- Ei ne dau un mar-ti-sorNoi le dam un a-ju-tor…

Si ma gandesc ca daca va place de mine, am sa va mai spun ce mai este in dovleac. Sunt numai lucruri bune. Ar putea fi altfel la un copil? Voi ce ziceti?

Andreea

2

Page 3: Proiect de Activitate Sunt Copii CA Si Noi!

2. Discutii despre problemele de sanatate ale Andreei, cine au ajutat-o sa-si revina, cum le multumeste ea pentru ajutorul oferit, cum se comporta, ce emotii o incearca (problemele de sanatate au invatat-o sa fie respectuoasa, generoasa si recunoscatoare pentru tot ce are, sa fie atenta cu persoanele din jurul ei);3. Anuntarea temei de zi si a vizitei pe care o vom face la APWR, Zalau, in saptamana urmatoare;4. Jocul didactic – explicarea sarcinilor

Copiii sunt impartiti in 4 grupe a 4 copii fiecare. Fiecare grupa are un membru cu deficienta de auz, vaz, vorbire si locomotie. Sarcina de lucru este: să construiască o casă din lego sau să rezolve un puzzle. Fiecare echipă va avea un “coordonator” care va împărţi sarcinile membrilor grupului. Copiii vor fi lasaţi un timp să experienţieze starea de a avea deficienţă şi a nu primi un ajutor, după care vor primi ajutor de la consilierul scolar şi educatoare, pentru a putea compara cu starea de a avea o dizabilitate şi a fi ajutat. Scopul este de a-i pune in situatia de a experientia gandurile, emotiile si comportamentele unei persoane cu dizabilitati, de a empatiza cu ele, de a le intelege si accepta asa cum sunt: putin diferite de noi, dar ca si noi!5. Discutii, intrebari de continut si de personalizare:

- Cum v-aţi simţit ştiind că sunteţi dependenţi de alţii pentru a realiza această sarcină?

- Care sunt nevoile oamenilor cu dizabilităţi? Ce putem face pentru a ajuta persoanele cu diverse dizabilităţi?

- Descrieţi situaţii din viaţa voastră în care aţi avut de- a face cu persoane cu dizabilităţi. Cum le-aţi ajutat?

- Cum pot oamenii să dobândească diverse deficienţe? Cum ne putem proteja de accidente care pot provoca diverse dizabilităţi?

- De ce uneori oamenii evită să comunice cu persoanele cu dizabilităţi?- În ce măsură consideraţi că mila şi compasiunea sunt atitudini folositoare

persoanelor cu dizabilităţi?

6. Concluzii si aprecieri legate de comportamentul copiilor in timpul activitatii.

Activitatea II:

- vizita la Asociatia Prader-Willi, Zalau, Salaj si participare/asistare la o consiliere de grup, realizata de psihologul Asociatiei, cu copiii ce urmeaza un program terapeutic; - scurt recital al copiilor nostri, dedicat gazdelor; angrenarea intr-un joc drag copiilor;

Activitatea III:

- realizarea unor desene si/sau lucrari practice despre copiii care au diferite dizabilitati, a modului in care ii vad pe acesti copii sau in care sa reprezinte ceea ce i-a impresionat cel mai mult in vizita la APWR, Zalau.

3